Články

Firmy se i nadále potýkají s nedostatkem zaměstnanců

Navzdory pokračující koronavirové pandemii a s ní spojenými ekonomickými dopady, se některé kraje stále potýkají s nedostatkem pracovní síly. Mezi tři s největší koncentrací volných pracovních pozic v poměru k počtu nezaměstnaných patří Praha, Středočeský
a Plzeňský kraj. Dlouhodobý nedostatek pracovníků řeší například plzeňská společnost Daikin, která nabízí až 150 volných míst.

Oproti očekávání nezaměstnanost poslední čtyři měsíce stagnuje a pohybuje se mezi 3,8 – 3,7 %. Od ledna, kdy činila 3,1 %, dokonce v průběhu března klesla na 3 %. V měsících dubnu – červenci vzrostla a od srpna začala stagnovat s mírným poklesem na stávající hodnotě. Odborníci si to vysvětlují především sezónními pracemi a podpůrnými vládními programy jako například Antivirus. Řada zaměstnavatelů má také stále na paměti, že najít kvalifikovanou pracovní sílu byl ještě před krizí velký problém, proto se snaží své zaměstnance udržet, byť za cenu mírného snížení mezd.

V Plzeňském kraji je dvakrát více volných pozic než nezaměstnaných

Například v Plzeňském kraji bylo, dle statistik ministerstva práce a sociálních věcí, ke konci října evidováno celkem 12 555 nezaměstnaných, z toho 6 049 mužů a 6 506 žen. Zatímco volných pracovních míst má kraj téměř dvojnásobek – 24 596. „S první vlnou koronavirové pandemie se část pracovních míst uvolnila, část kandidátů si však na nenasyceném trhu práce velmi rychle našla uplatnění a opravdový boom nezaměstnanosti prozatím nenastal. I nám se, více než kdy jindy, dařilo zaplňovat otevřené pracovní pozice, přesto máme stále volné kapacity, zejména co se týče manuálních pozic, například operátorů výroby, kontrolorů kvality nebo provozních údržbářů,“ říká Tomáš Matoušek, který je v Daikinu Plzeň zodpovědný za nábor. Kromě Plzeňského kraje se více volných pracovních míst, než nezaměstnaných nachází také v Praze, Středočeském, Jihočeském, Královéhradeckém a Pardubickém kraji.

Plzeňská firma nabízí desítky pracovních míst

Zatímco ostatní společnosti propouštění nebo snižují mzdy, plzeňská firma Daikin aktuálně nabízí pracovní místa až pro 150 zaměstnanců. Mezi otevřenými pozicemi se přitom najde uplatnění jak pro operátory, tak pro technicky, zdatné elektroúdržbáře nebo kvalifikované výrobní inženýry. Novým kolegům poskytne Daikin náborový bonus až 20 tisíc, nadstandardní platové ohodnocení, a především jistotu práce. Do svých zaměstnanců investuje společnost i formou školení a štědrých zaměstnaneckých benefitů. 

O společnosti:

Daikin je významným celosvětovým výrobcem klimatizačních jednotek. Plzeňská výroba Daikin Industries Czech Republic s.r.o. byla založena v květnu 2003 a zároveň byly položeny základy výrobního areálu Daikin situovaného v plzeňské industriální zóně Borská pole. Areál Daikin se tak se svým plánovaným a cíleným růstem stává jednou z hlavních dominant Borských polí. Vývoj a výroba v plzeňském zastoupení jsou zaměřeny na klimatizační jednotky pro domácnosti.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..