Miminko

Dostatek spánku je nezbytný pro zdravý vývoj miminka

To, že novorozenec má mnohem větší potřebu spánku než dospělý člověk, je všeobecně známo. Jenže jak dlouho má vlastně miminko spát? Jasné je, že nejmenší děti potřebují spát i ve dne. A když i jejich doba spánku je individuální, kvalitní spánek ve dne i v noci je pro jejich zdravý vývoj nesmírně důležitý. Děti spí jinak než dospělí, jejich spánek je etapový a značně neklidný. Mnoho dětí v současné době trpí poruchami spánku. Dostatek spánku je přitom nezbytný pro regeneraci mozkových buněk, ovlivňuje nervová propojení a produkci hormonů. Podílí se také na správném fungování imunitního systému.

Jak dítě vnímá střídání dne a noci

Novorozené miminko vůbec nevnímá, co je den a co je noc. To trvá několik týdnů. Navíc má každé miminko své vlastní požadavky a nároky na stravu i spánek. Rodiče je mohou jen těžko nějak ovlivnit. To, jak rychle se bude vyvíjet, záleží na dítěti samém, rodiče ho mohu pouze podporovat. Některé děti mají rády pravidelnost a velmi brzy si nastaví spánkový režim tak, že dokážou spát celou noc nebo její větší část. Jiné se unaví v různé doby, a ještě mají pořád hlad. To jim může vydržet dost dlouhou dobu. Zde přichází chvíle pro pomoc rodičů, aby se režim upravil  takovým způsobem, který zvládne celá rodina.

Základem je rutina

Každé dítě, i to nejmenší, potřebuje pravidelnost. Základem jsou stálé pravidelné činnosti – jídlo v určitý čas, doba, kdy se dítě ukládá ke spaní, procházky a další rituální záležitosti. Vhodné je dodržovat pořadí jednotlivých činností – od koupání přes stravování, zpívání ukolébavek nebo později čtení pohádek. To vše umí děťátko uklidnit a přispět ke kvalitě spánku. Nezapomeňte však na to, že k dobrému spánku přispívá i vhodně zvolená postýlka, rošt a samozřejmě správná matrace pro miminka. Rodiče by však neměli zapomenout ani na sebe. Protože potřebují mnoho energie, měli by dbát na správnou stravu, dostatek tekutin a samozřejmě také odpočinek.

Jak spí miminko v prvních týdnech a měsících života

V prvních dnech a týdnech po příchodu děťátka domů se zdá, že maličké prospí celý den. Většina miminek spí kolem 18 hodin a budí se přibližně po čtyřech hodinách. Pauzy jsou vyplněny jídlem, přebalováním a péči o miminko. Přibližně od čtvrtého do šestého měsíce se děťátko teprve učí poznávat den a noc. Tuto schopnost nemá vrozenou, často se řídí daným rytmem v rodině. Proto je důležité opakovat pořadí pravidelných činností. Jednotlivá kratší zdřímnutí se postupně mění na delší spánek, a také se prodlužují intervaly, kdy je miminko bdělé.

Spánek od půl roku do 12 měsíců

Délka spánku se mění věkem. Do prvního roku se dětský spánek pohybuje kolem 11 hodin, během dne pak potřebuje dítě dva kratší spánky od jedné do půldruhé hodiny. Nenechávejte dítě spát déle, mělo by pak potíže s nočním spánkem. Stačí ho velmi jemně probudit, zamezíte tím tomu, že bude v noci vzhůru a odpočaté. V době, kdy je dítě vzhůru, se mu věnujte a hrajte si s ním. Před dobou nočního spánku nechte miminko vzhůru déle, klidně i více hodin. Děťátko pak lépe a rychleji usne a bude spát celou noc.

Spaní děťátka v druhém a třetím roce

V období kolem druhého roku spí děti většinou kolem 13 hodin za den. 11 hodin by mělo být v noci, 1 hodina po obědě. V průběhu třetího roku již dítě potřebuje méně spánku, přibližně 12 hodin. Některé děti nechtějí spát po obědě, jiné spí po obědě i v mateřské škole. Stále však platí pravidlo pravidelného režimu. Dítě by mělo usínat na stejných místech, v místnosti, kde ho nebude rušit světlo ani hluk. Ke klidnému usínání patří stále uspávací rituály. Matrace pro miminko by měla být rovná, do roka bez polštáře. Pokud by miminko bylo ve dne unavené a podrážděné, plačtivé a neklidné, může mít vyšší potřebu spánku a je potřeba režim upravit.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.