Děti

Dostat se na osmileté gymnázium je opět těžší než před lety

Letos bude šance dostat se na osmiletá gymnázia o něco nižší. Míst na víceletých gymnáziích je sice stejně, ale dětí přibývá. Alternativou pro nadané žáky mohou být například bilingvní školy s osmiletým programem.

V posledních letech gymnázia ztratily nálepku školy pro vybrané děti. Úředníci jich v době tzv. baby boomu zřídili moc, poté na nich ale začaly studovat i méně nadaní žáci a úroveň osmiletých gymnázií se začala postupně zhoršovat. Před lety se palčivý problém politici rozhodli vyřešit redukcí víceletých gymnázií – namísto jejich zrušení nakonec místa na výběrových školách alespoň zakonzervovali. Založení osmiletého gymnázia je tak dnes takřka nemožné.

gymnazium

Letos ale bude šance dostat dítě na gymnázium zase o trochu nižší než v minulých letech. Míst na osmiletých gymnáziích je sice stále stejně, ale dětí opět přibylo. Uspět u přijímacích zkoušek bude nejtěžší v Jihomoravském kraji a v Praze. Alternativou k víceletým gymnáziím může být například osmiletá škola s bilingvní výukou. Takový koncept nabízí například pražská škola Beehive, která v duchu česko-anglického vzdělávání propojuje osnovy u některých předmětů. Žákům připravuje ucelený studijní program v rámci osmileté školy, která se skládá z druhého stupně základní školy a navazujícího čtyřletého gymnázia.

Výuka na sebe plynně navazuje na jednotlivých stupních. Snažíme se tak zajistit komplexní rozvoj dítěte,“ doplňuje ředitelka Martina Přenosilová.

Oproti českým školám se tu navíc snaží vyjít žákům vstříc a nabídnout jim více prostoru k seberealizaci. V osmileté škole studenti pracují v menších skupinách, kde se klade důraz na jejich individualitu a rozvíjení kritického myšlení. Podle ředitelky Beehive rodiče nejvíce oceňují možnost studentů zachytit nejenom český, ale také anglický vzdělávací program a tím si otevřít dveře do celého světa.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..