Články

Domov pro Budoucnost: Pěstouni pod novou střechou

Financování je jen jedna z fází, kterou je při opravách domova třeba řešit. Stavební spořitelna České spořitelny jako rekonstrukční banka proto vytvořila ve spolupráci s odborníky průvodce rekonstrukcí. Rady jsou založené na zkušenostech ze skutečné opravy domu pro pěstounskou rodinu. V projektu Domov pro budoucnost tak Buřinka pomáhá dvakrát. Každému, kdo se chystá na úpravy domova, přináší rady pro hladký průběh rekonstrukce. Pěstounské rodině ze středních Čech pak zachraňuje doslova střechu nad hlavou. Více najdete na www.burinka.cz/pruvodce-rekonstrukci.

Rekonstrukce nemusí být strašák

Podle průzkumu Buřinky má nějakou úpravu domova za sebou 82 % dospělých Čechů. Navíc je to zážitek, který nás za život pravděpodobně čeká vícekrát. Ať už je motivem rekonstrukce potřeba ušetřit za energie nebo touha po hezčím domově, rozhodnutí pustit se do díla lidé často odkládají. Obávají se hluku, špíny, nedostatku peněz, času i sil. Strach mají také z toho, jak sladí běžný život rodiny a provoz domácnosti s probíhajícími opravami.

Díky zkušenostem a dobrému plánování je naštěstí možné spoustě problémů předejít. Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) proto připravila Průvodce rekonstrukcí, aby pomohla každému, kdo plánuje jakékoliv úpravy domova. „Aby naše rady byly užitečné, potřebovali jsme zažít skutečnou rekonstrukci. Prošli jsme proto celým procesem od plánování, přes výběr firmy a řešení problémů v průběhu stavby až po závěrečný úklid,“ říká Monika Kopřivová, manažerka externí komunikace v Buřince. Více než tři desítky zajímavých textů připravených ve spolupráci s odborníky chronologicky mapují všechny fáze rekonstrukce:

  1. Co si rozmyslet před začátkem rekonstrukce. Je lepší zvolit postupné opravy nebo se do toho pustit od podlahy?
  2. Plánování a spolupráce s odborníky včetně výběru udržitelných technologií.
  3. Jak sestavit rozpočet a kde vzít na rekonstrukci peníze?
  4. Jaká potřebujete povolení?
  5. Průběh rekonstrukce – rady pro efektivní stěhování, bourání nebo závěrečný úklid.

Pomáháme na druhou

Samotný průvodce slouží jako pomocník k hladkému průběhu oprav. Pomohla však i samotná skutečná rekonstrukce, díky které obsah průvodce vznikl. „Chtěli jsme zároveň zachránit domov někomu, kdo sám dává domov druhým. Vybrali jsme proto manžele, kteří kromě třech vlastních synů vychovávají ještě tři holčičky v pěstounské péči. V bývalém hostinci ve středních Čechách, kde jim kvůli poškozené střeše teklo do postele, si tak plní sen o velké rodině,“ říká Monika Kopřivová.

Celý projekt začal v únoru roku 2022 hledáním pěstounské rodiny a výběrem stavební firmy. Samotné práce pak byly zahájeny v říjnu a dokončeny v lednu 2023. „Když nás Buřinka oslovila s nabídkou spolupráce, těšili jsme se na navrhování pokojíčků pro nové členky rodiny. Po první kontrole domu nám ale bylo jasné, že priority budou jinde. Musela se udělat nová střecha.“  říká Vendula Hladíková, architektka ze studia Design4Function, která na projektu spolupracovala. Kromě nové střechy Buřinka pěstounské rodině opravila také obytné podkroví včetně kompletní výměny rozvodů, nové koupelny, podlah a omítek. „Když jsme si kupovali dům, nepozvali jsme odborníka, aby nám zhodnotil, v jakém je stavba stavu. Dům jsme před příchodem Buřinky opravovali bez jasného plánu podle toho, co nejvíc spěchalo. Kdybych znala průvodce rekonstrukcí, byl by život o dost jednodušší. Snad naše zkušenosti pomohou někomu dalšímu, aby se vyvaroval podobných chyb,“ říká pěstounka Liběna.

V průběhu projektu pak přibyla rekonstrukce nevyužitého suterénu na samostatné bydlení pro dospívajícího syna. Tu provedla rodina svépomocí za vedením Vaška Adamce v pořadu Do Montérek. „Měl jsem to sice výhledově v plánu, ale bál jsem se do toho pustit sám. Jsem rád, že někdo rozhodl za mě, jak bude prostor rozvržený a poradil mi, jak na některé práce, se kterými jsem dosud neměl zkušenost,“ říká pěstoun Robin.        

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..