Jídlo a pití

Doba nanuků je tady. Které jsou pro děti nejlepší?

Zmrzlina se těší oblibě u dospělých i u dětí. Zvláště v jejich případě se mnozí rodiče neubrání otázce, zda jsou nanuky vhodným zpestřením dětského jídelníčku. Pokud rodiče sledují velikost, složení a výživové hodnoty, lze i mezi dětskými nanuky najít takové, které můžete dětem s klidným svědomím dopřát. Jak dopadly dětské nanuky v testu iniciativy Vím, co jím a piju?

Česká republika patří podle WHO mezi země s vyšším výskytem obezity u dospělých. Co se týká obezity u dětí, je na tom Česká republika ve srovnání s jinými zeměmi o něco lépe. Pokud má dítě nadváhu, je pravděpodobné, že bude mít vyšší tělesnou hmotnost i v dospělém věku. Proto se často řeší, jak správně sestavit jídelníček dítěte. S tím souvisí i správný výběr zmrzlin, kde je hlavním atributem sladká chuť, která se bohužel významně podílí na energické hodnotě výrobku. Vedle toho některé mléčné nanuky obsahují vyšší podíl tuku. Tuk je  součástí polevy i zmrzliny samotné, kde se podílí na chuťovém vjemu. Vyšší podíl tuku s sebou nese i vyšší podíl nasycených mastných kyselin, jejichž příjem je ve stravě vhodné omezovat.

Nasycené mastné kyseliny konzumujeme v typické české stravě v nadbytku, a proto je třeba věnovat pozornost tomu, aby konzumace zmrzlin tento příjem dále významně nezvyšovala. Je třeba sledovat tabulku výživových údajů a v ní obsah energie, cukrů a nasycených mastných kyselin.

Dohoda o kritériích mezi výrobci

Přední výrobci potravin se proto zavázali nevyvíjet reklamu na děti, pokud nebudou splněna určitá kritéria. Jako samoregulační mechanismus vznikla dobrovolná dohoda – EU Pledge. Podle poslední verze z února 2021 musí být energetická hodnota zmrzliny na porci menší než 110 kcal. Obsah nasycených mastných kyselin menší než 5 g/100 g nebo ml a obsah cukrů menší než 20 g/100 g nebo ml. Ne všechny výrobky toto splňovaly.

Analýza mléčných nanuků pro děti

Při nákupu zmrzlin je důležité kromě nutričních hodnot sledovat i hmotnost samotné ledové dobroty. Předpokládá se, že dítě sní nanuk celý. Některé zmrzliny mohou mít dobré výživové hodnoty, ale protože je jejich hmotnost větší, ve výsledku do sebe dítě dostane více cukrů a tuků než u jiných. Ty mohou být energeticky náročnější, ale mohou mít zároveň i nižší hmotnost.

Po těchto sáhněte

Mezi testovanými mléčnými nanuky vyhrál Míšánek Tvaroh s obrázkem kravičky, který měl nejméně tuků na 100 ml (5,2 g) a srovnatelné množství cukrů (19 g) mezi ostatními výrobky. Jako jediný také obsahoval 65 % tvarohu, což odborníci ocenili i v senzorickém testu, kde se hodnotí chuť, vůně a celkový dojem. Míšánek má z testovaných nanuků nejmenší objem. Dětem tak kupujete nanuk, který je chutný, plný tvarohu a není ho zbytečně moc. O malinko více tuků, a tudíž i nasycených mastných kyselin, obsahuje Nesquik v zářivém žlutém obalu s ikonickým zajícem. Dobrou volbou je i z pohledu množství cukrů (18,4 g na 100 ml). Chuťově příliš nevyniká, přesto může jít o sázku na jistotu.

Kalorické pecky

Naopak výborný na chuť je Pribináček Zmrzka vanilka, který se stal také vítězem senzorického testu. Vysoké hodnoty tuků a nasycených mastných kyselin mu ale zkazily celkovou známku. Společně se zmrzlinou Nestlé Kaktus Shake má nejvyšší energetickou hodnotu (180 kcal a 138 kcal na jeden nanuk), což je asi 3x více, než má například Míšánek Tvaroh.

Bláznivé obaly

Někde na středu z pohledu výživových hodnot byla ledová pochoutka Troll Bubble Gum, která chuťově v laboratoři příliš nezaujala. Odborníci ji vyčítali umělou žvýkačkovou chuť, ale také obsah netypického barviva brilantní modř FCF. Samozřejmě z pohledu dětí to může být naopak plus a jejich pozornost může upoutat i veselý tyrkysový obal s malými postavičkami trollů. Na sytou barvu vsadilo i Nestlé se svým nanukem Nestlé Kaktus Shake. V senzorickém testu odborníky zaujala kaktusově zelená poleva s křupkami a vyvážená sladkokyselá chuť vnitřku. Bohužel jde o výrobek s nejvyšším množstvím cukru i množstvím tuků na 100 ml.  Děti láká na křiklavě zelený obal, který v chladicích boxech jistě nepřehlédnou. 

MLÉČNÉ NANUKY, KTERÉ ZASYTÍCelková známkaSenzorická známkaTuky na 100 mlNasycené m. kyseliny na 100 mlCukry na 100 ml
Míšánek Tvaroh (32 ml/28 g)1,782,05,253,619,3
Nesquik (43 ml/36 g)2,02,16,455,718,4
Pribináček Zmrzka (50 ml/ 46 g2,141,919,3214,721,2
Frostík s vanilkovou příchutí (50 ml/30 g)2,22,113,210,215,0
Nestlé Kaktus Shake (90 ml/67 g)2,262,111,910,419,4
Troll Bubble Gum (100 ml/ 56 g)2,833,56,1611,811,8

senzorické hodnocení = vzhled a barva, konzistence, vůně a chuť

celková známka = senzorika (50 %), složení (15 %), výživové údaje (15 %), atraktivita obalu (10 %), legislativa a značení (5 %), cena (5 %)

Analýza osvěžujících nanuků pro děti

Ukazuje se, že trendem dětských nanuků je mimo jiné zaujmout specifickými vjemy jako práskání v ústech nebo pevné kousky ve zmrzlině. Dalším příkladem je i kombinování dvou či více receptur, které se liší barvou i chutí. Takové vjemy bývají častěji u ovocných a vodových zmrzlin. Nenajdete v nich příliš tuků, pokud nejde o výrobek s polevou, kde tuk být musí. Při nákupu zde sledujte kromě velikosti jedné porce zejména množství cukrů, umělých barviv a dalších aditiv. Zbytek je otázka toho, co dětem chutná.

Ovocné osvěžení

V této kategorii jasně zvítězil Twister Pineapple, který kombinuje ovocnou a krémovou složku. Ovládl senzorický test, kde se posuzovala chuť, vůně a celkový dojem, a měl i mezi testovanými nejméně cukru. Zároveň splňoval kritéria EU Pledge. Podobně na tom byl s velikostí i Kaktus White Fruit Purée & Juices, který zaujal svou osvěžující ovocnou chutí a vydobyl si v senzorickém hodnocení druhé místo. Jelikož jde o zmrzlinu, která má částečně polevu, najdete zde v menším množství i tuky. Děti ale jistě potěší rozdělení zmrzliny do 3 barev – zelená, červená a žlutá, rodiče potěší i vyšší podíl ovocné složky okolo 15 %.

Prááásk

Prakticky stejný vzhled jen s jiným střídáním barev měl Prima Práskač pojmenovaný po praskajících křupkách. I zde najdete tuky kvůli polevě, ale je jich oproti předchozí zmrzlině 2,5x více. Děti mohou ocenit zajímavou chuť a kousky, které v puse praskají.

NANUKY, KTERÉ OSVĚŽÍCelková známkaSenzorická známkaTuky na 100 mlNasycené m. kyselinyCukry na 100 ml
Twister Pineapple (80 ml/71 g)1,972,40,440,415,1
Pirulo vodní meloun (73 ml/67 g)2,222,70,460,314,7
Kaktus White fruit Purrée & Juices (73 ml/67 g)2,262,83,633,119,2
Prima Práskač (43 ml/48 g)2,843,69,65,923,9
Rainbow Jablko Pomeranč Lesní Ovoce (50 ml/51 g)3,094,1<0,5<0,520,4

senzorické hodnocení = vzhled a barva, konzistence, vůně a chuť

celková známka = senzorika (50 %), složení (15 %), výživové údaje (15 %), atraktivita obalu (10 %), legislativa a značení (5 %), cena (5 %)

ANALÝZA ZMRZLIN PRO DĚTI

Anketa iniciativy Vím, co jím a piju zjistila, že přibližně 43 % dětí si dopřává v horkých letních dnech zmrzlinu.  Jednou až dvakrát týdně po celý rok ji má 20 %. A jaká se nejčastěji kupuje? Mezi všemi vítězí nanuk na dřívku (58 %), točená (19,54 %) a kopečková zmrzlina (14,94 %). 

Z ankety také vyplynulo, že rodiče nechávají, aby si zmrzlinu vybraly děti samy, ale zpravidla jsou u toho. Jen 10 % dětí si kupuje nanuk samo. Při výběru se přirozeně liší metriky, kterými se řídí děti a dospělí. Pro děti je důležitá chuť a atraktivní obal, pro 40 % dospělých není obal příliš podstatný a váhu dávají chuti a složení.

Z tohoto důvodu nezávislá iniciativa Vím, co jím a piju nechala podrobit analýze 6 mléčných a 5 ovocných nanuků s obaly s dětskou tématikou. Senzorické hodnocení provedla akreditovaná laboratoř Eurofins. Kompletní výsledky testu jsou k dispozici na www.vimcojim.cz.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..