Miminko

Co se v mládí naučíš …

Jak využíváte svůj mozek? Řeknete si, to je ale hloupá otázka.  Ale víte, že byste mohli číst mnohonásobně rychleji a zapamatovat si toho víc, než nyní?  Víte, že můžete informace a učivo uchovávat v paměti daleko efektivněji a rychleji, včetně cizích jazyků? Neurověda v posledních letech odhaluje spoustu nových poznatků a souvislostí. A ten, kdo ví, jak si rozvíjet některé schopnosti a věnuje potřebný čas tréninku, získává v životě nemalé výhody. Výše uvedené platí nejen pro dospělé, ale i pro děti.   

Představte si mozek jako vesmírnou galaxii se sto miliardami hvězd, v tomto případě mozkových buněk (neuronů).  A když si ještě představíte, že každý neuron může mít až 10 000 spojení (synapsí) s jinými neurony, tak si uvědomíte, jak hustou informační síť můžete mít ve své hlavě. Tato síť se však nevytvoří automaticky sama.  Malá část je sice napevno propojena už při narození, ale je to jenom taková základní dálniční síť, předurčená dědičností. Většina se pak propojuje v závislosti na vnější stimulaci a nabýváním zkušeností. A to je alfou a omegou našeho vývoje.

Z vědeckých prací, týkajících se nadaných dětí vyplývá, že nezbytným odrazovým můstkem, který vyšle dítě správným směrem k vynikajícím výkonům v dospělosti, je příležitost.  Některé děti jich mají nepřeberně, jiné bohužel ani nedostanou šanci. Důležité je to zejména v dětském věku, kdy je prokázána zvýšená efektivita využívání mozkové kapacity. Dětský mozek zakládá 75% všech synapsí do 7 let věku a z toho 50% vzniká do věku 5 let. Možná si vzpomenete, že se někdy s nadsázkou říká, že vše, co člověk potřebuje k životu, se naučí, ještě než jde do školy. Něco na tom bude, když si uvědomíte, že celý zbytek života budete doplňovat jenom těch zbylých 25%. Proto je tak důležité podchytit vývoj dětí již v raném věku a věnovat zvýšenou pozornost efektivitě učení a jejich všestrannému rozvoji.

V ČR se už používají některé metody, založené na vědeckých výzkumech, které se věnují správnému rozvoji malých dětí. Mezi tyto metody, které slouží jako základ pro lepší schopnosti v dospělosti, patří například Play Wisely, dále NTC Learning nebo částečně hudební škola YAMAHA. Bohužel, těmito metodami se nezabývá tolik školek a mateřských center, jak by bylo potřeba, je jich v řádu desítek a to je na celou populaci zanedbatelné. Navíc jsou s tím spojené problémy s dojížděním, s naladěním malých dětí, aby byly ve správnou chvíli bdělé a připraveny, atd.

Netradičním řešením by mohl být v poslední době na internetu zveřejněný program na podporu rozvoje mozku dětí již v raném věku pod názvem Miminko Plus, se kterým můžete pracovat v domácím prostředí a v době, kdy to vám a vašemu miminku nejvíce vyhovuje, bez složitého dojíždění a placení za každou lekci. V rámci tohoto programu si mohou rodiče stáhnout 51 lekcí na 4 měsíce různých aktivit a her, rozvíjející různé oblasti dětského vývoje v daném věku (motoriku, koordinaci, zrak, sluch, sílu, pocitový systém, atd.). Kromě podrobnějších informací o jednotlivých oblastech, návodů, fotografií a vlastních lekcí obsahuje program i krátké videoukázky, takže rodiče si mohou při dodržování zásad manipulace s miminkem jednoduše s dětmi hrát a cvičit. Takové aktivity jsou i dobrou prevencí různých poruch (např. dyslexie), zlepšují fungování imunitního systému, případně se dají některé poruchy odhalit daleko dříve, než normálně (sluch, zrak). Je to i výborná průprava pro rozvíjení se v dalších měsících při návštěvách různých mateřských center se zaměřením na rozvoj pohybu, malování, zpívání, ruční práce, atd.

Zkušenosti ukazují, že děti takto podporované ve svém rozvoji jsou aktivnější, pohybově nadanější, vnímavější, bystřejší a zdravější, než jejich vrstevníci. Proto rodiče nezapomeňte, nemůžeme příliš ovlivnit to, kolik neuronů si mozek při narození do života přinese, ale můžeme výrazně ovlivnit to, co se s ním bude dít po narození.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..