Horko, děti a tekutiny… Jak je to správně? Mají kojené děti v letních vedrech dostávat ještě vodu nebo ovocné šťávy? A co by měly pít starší děti nebo ty, které jsou na umělém mléku?
„Mateřské mléko dítěti zcela stačí,“ tvrdí Darina Kopřivová, specialistka z poradny Feedo a ředitelka jeslí a mateřské školky Chůvička Praha,“ a dodává: „ Až do doby podávání příkrmů– to je obvykle do 6 měsíců věku, nejsou tedy žádné další tekutiny potřeba. Ale jen při optimálních teplotách do 25 stupňů Celsia. Máte-li však pocit, že vaše dítě i tak žízní, můžete častěji kojit. V letních parnech však i plně kojenému dítěti můžete podávat denně 1,5 dcl vody.“
Jakmile však potomek dostává plnou dávku příkrmu, je dobré nabídnout mu další tekutiny. Absolutně nejvhodnější je čistá nebo jemně mineralizovaná voda bez bublin. Může to být balená kojenecká voda nebo i voda z kohoutku, pokud splňuje kritéria – například obsah dusičnanů di 10 mg/l). Pro chuť jim do vody můžete přidat i malé množství ovocného sirupu, mnohem lepší jsou však ochucené nápojeurčené přímo dětem. Nabídku lze zpestřit ovocnými a bylinkovými čaji pro děti, černý čaj vhodný není.
Nutit do pití potomka nemusíte
„Dokud dítě nemá zavedeny dvě až tři plné porce příkrmů, není potřeba dalších tekutin velká. Proto, pokud pít nechce, nenuťte ho. Jde spíš o to, aby si na jiné tekutiny a jejich způsob podávání zvyklo,“ konstatuje Darina Kopřivová. Zhruba v roce věku, kdy se jídelníček dítěte již podobá stravě dospělých, by však mělo vypít alespoň 1 litr tekutin denně včetně mléka, v horku to může být i trochu více.
Vodu ani jiné tekutiny nedávejte dětem příliš studené. Ideální teplota je 20 až 25 stupňů Celsia. Možná se vám zdá, že tak teplý nápoj, nemůže nikdy vašeho drobečka osvěžit. Opak je však pravdou. Hodně vychlazené nebo naopak horké nápoje jsou pro jeho organismus, který se ještě nemusí umět úplně dobře vyrovnávat s teplotními rozdíly, velkou zátěží.
Jak poznáte, že nemá vaše dítě žízeň?
U kojenců sledujte počet plen– denně by jich mělo být alespoň šest. Při nedostatku tekutin také ztrácí pokožka svou elasticitu, je suchá a nemá krásnou růžovou barvu tolik typickou pro miminka. Dítě je také méně aktivní a ztrácí zájem o dění kolem sebe.
U větších dětí lze hodně poznat podle toho, že mají tmavší moč (to však mohou způsobit i některé potravinové doplňky), jsou více unavené a nepozorné.