Zdraví

Bolí vás nožky? Víme, co s nimi

Barevný podzim nás se svými příjemnými teplotami láká do přírody na vycházky, procházky, výšlapy a túry, každému dle jeho libosti. Ať máte boty sebepohodlnější, můžete po návratu domů zjistit, že jste si dali do těla až příliš. Co teď? Poradíme, jak se vypořádat s nejčastějšími nepříjemnostmi.

pece_o_nohy

„Vyrobila“ vám bota puchýř?

  • Pokud si pro podzimní turistiku pořídíte krásné nové botky, je možné, že jako nevítaný bonus získáte i nějakou tu sadu puchýřů. Pokožka – svrchní vrstva kůže je tvořena mnoha vrstvami buněk, čím více se blíží k horní vrstvě, rohovatí a odlupují se. Pokud však v místě vzniká nadměrné tření, dochází k poškození vrchní části kůže a vytvoří se puchýř.
  • Nejčastější radou je nepropichovat a aplikovat „vlhké hojení“. Malé a neporušené puchýřky nepropichujte nikdy. Tekutina, kterou rána vylučuje, chrání místo před dalším poškozením a vytváří sterilní prostředí, obsahuje řadu důležitých látek, které přispívají k úspěšnému hojení. Speciální náplasti, které podporují vlhké hojení, umožňují rychlejší hojení než při přiložení suchého krytí.
  • V případě, že je puchýř opravdu velký, propíchněte ho desinfikovanou jehlou a s pomocí sterilních čtverečků gázy z něj tekutinu jemně vytlačte. Podle velikosti kryjte náplastí či sterilním obvazem, můžete ošetřit antibiotickou mastí.

Puchýřům raději předcházejte: Svou roli hraje správná velikost a tvar bot a samozřejmě kvalitní ponožky. Pokud víte, že vaše boty nejsou v tomto ohledu ideální, preventivně zalepte ohrožená místa náplastí, která zmírní otlaky a ochrání citlivou pokožku před nadměrným třením.

Oteklé a těžké nohy

Oteklé a těžké nohy nás potrápí v době, kdy žíly dolních končetin nejsou schopny dostatečně rychle odvádět krev z nohou k srdci. Při odtoku krve z končetin vzniká přetlak, tekutina se přesunuje do okolních měkkých tkání, kde se hromadí.

Kaštan je pomocník na oteklé nohy

Kaštan a jeho extrakty mají uklidňující a osvěžující účinky, příznivě působí na cévní systém, především na žíly. Můžete vyzkoušet Alpa krém kaštan – bylinný masážní prostředek, který zamezuje pocitu těžkých nohou, osvěžuje a chladí zároveň. Pokud vás však oteklé nohy trápí často a dlouhodobě, je třeba zbystřit, zda se nejedná o potíže v důsledku onemocnění cévního systému.

Masáž pro vaše unavená chodidla

  • Bolavá chodidla povzbudí masáž, není to nic náročného. Pro začátek oblast chodidla jemně hlaďte, začínejte dvěma palci od špiček chodidel a pokračujte dlouhým pomalým pohybem přes celé chodidlo. Postupně, když se svaly začnou uvolňovat, můžete zvyšovat tlak.
  • Následně uchopte nohu za kotníkem jednou rukou a druhou rukou chodidlem otáčejte střídavě do obou směrů, chodidlo se snažte maximálně uvolnit.
  • Uchopte jeden prst po druhém a jemně ho vytáhněte. Teď je čas věnovat se nožní klenbě – promasírujte ji z vnější i vnitřní strany.
  • Na závěr už jen nohy opřete o vyvýšené místo a užívejte si odpočinku.
0 Shares

One Comment

  1. Pingback: Předsevzetí? Pojďte na něj letos jinak – Pro-miminka.cz

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..