Miminko

Bojíte se látkovek?

S mateřstvím přichází hodně otázek a hodně nových věcí. Široká nabídka věcí pro miminka situaci nijak neulehčuje. Mnoho maminek používá jednorázové plenky zcela automaticky, jiné proto, že jim to přijde jednodušší, a protože se látkovek z různých důvodů obávají.

První problém, který může nastat, když maminka váhá mezi látkovkami a jednorázvkami, je široká nabídka látkovek. Na trhu je mnoho typů. Jak najít ten správný?

Můžete si pořídit například kalhotkové plenky z přírodních materiálů, které se zapínají na suchý zip, nebo patentky. Vyráběny jsou obvykle ve dvou velikostech. K těm patří například značky Pop-in a Ella‘s house. První jsou dovážené z Anglie, Ella‘s house se nyní vyrábí v České republice, právě ve firmě Mamaja group Kateřiny Borunské, která popisuje: „Díky tomu, že plenky vyrábíme u nás, mohu s jistotou prohlásit, že ručím za každý steh.“

Další možností je jednovelikostní anatomicky tvarovaná plena, která se fixuje pomocí šňůrek. Její výhodou je to, že rychle schne. Stejně rychle vám uschnou ale i pleny kapsové. Ty mají, jak název napovídá, kapsu, do níž vkládáte plenku. Zapomenout nesmíme ani na klasické čtvercovky. Rychle schnou a velmi dobře sají. Většinou se používají v kombinaci s plenami tvarovanými.

Některé maminky si pořizují více druhů, od každého jednu plenu, a zkouší, jak protékají a jak sedí jejich miminku. To je jedna z cest. Další možností je prohlédnout si všechny předem například na veletrhu a omezit se jen na dva druhy plenek.

Dále se maminky obávají skladování plen a jejich praní, ale o to jsme již podrobně probrali v díle o praní, který najdete ZDE. Nejobtížněji se to řeší v případě cestování. Jak převážet znečištěné plenky? Budu mít s sebou dostatek čistých? Jak budu na dovolené prát? „To, že začnete používat látkové plenky, neznamená, že je musíte používat tři sta šedesát pět dní v roce. Právě kvůli dovoleným a výletům byly vyráběny první jednorázové pleny. Na pár dní můžete kdykoli použít jednorázovky. Ale já jsem se svými syny zvládala s látkovkami i výlety a dovolené. Záleží na každém, co je mu příjemné,“ vysvětluje Kateřina Borunská, majitelka Mamaja group.

A co na to maminky, které testují látkové plenky Pop-in NEW GEN?

Trojnásobná maminka Zuzana používala látkovky u dcery i dvou synů. „Na začátku bylo nejhorší zorientovat se v nabídce. Kapsové, kalhotkové, čtvercovky, jednovelikostní, dvouvelikostní. Šla mi z toho hlava kolem. Přišlo mi, že se v tom utopím. Nevěděla jsem, co se musí a co nemusí. Mám používat separační pleny, nebo ne?  Je to nutnost? Musím použít vždy svrchní kalhotky?“ vzpomíná nyní již s úsměvem a dodává, že s praxí stres odpadá. „Najednou jsem zjistila, že to tak složité není. Používám Ella’s house, Pop-in a čtvercovky. Ty se dají prát najednou. První dvoje jsou kalhotkové a nežehlí se. Látkovky jsem žehlila jen u prvního dítěte, teď už je jen skládám a s tím mi pomáhá hodně manžel. Jistě, vše, co jsem vyzkoušela, nefungovalo, ale u látkovek jsem zůstala. Mám tři děti a všechny jsem jimi přebalovala. Jsem živoucí důkaz toho, že zase tolik práce s tím není.“

Dvojnásobná maminka Lucie se nejvíce bála cestování. „Nebyla jsem si jistá, jak situaci řešit, když vyrazíme na výlet. Postupem doby jsem si našla systém. Hlavní problém nevidím ve skladování a praní špinavých plenek, ale v jejich sušení. To ale záleží na tom, kam jezdíte na dovolenou. Na kratší výlety beru několik látkovek, na delší pak ekologicky rozložitelné jednorázovky. Nebo syna nechávám bez plenek, když je to možné. A jsem spokojená já i on.“

Anna, která má jednoho syna, čtrnáctiměsíčního Kubíka, doporučuje látkovky prostě vyzkoušet. „Na mateřství se můžete chystat, jak chcete. Dokud se o dítě nestaráte, tak nevíte, jaké to je. Já mám dva druhy látkovek – pop-in a vícevrstvé – ale používám jen kalhotkové Pop-in. Občas je kombinuju s jednorázovkami. Více látkovek najednou bych nepoužívala. U každých je jiné praní, jiné nasazování, i když samozřejmě záleží na druhu plenek. Více druhů podle mě znamená více práce. Vybírala jsem plenky podle doporučení jiných maminek a podle toho, se kterými bylo nejméně práce. Kalhotkové se nežehlí a nepotřebují svrchňáky. Zaměřila jsem se na jedny a teď přesně vím, jak je používat i prát.“

Romana přebaluje teprve tři měsíce. V srpnu se jí narodil syn Toník. „Neřekla bych, že je s látkovými více práce. Pere pračka. Mám více druhů, ale nejvíce používáme kalhotkové, které se nežehlí. Co se ochladilo, upřednostňujeme čtvercovky, protože rychle schnou. Po šestinedělí je žehlím jen složené, aby byly měkčí. Kromě toho je používám, i když malý blinká, takže o žehlení opravdu není nouze. Ale já mám zlatého manžela, který ví, že žehlička nekouše,“ směje se Romana.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..