Články

Třetina batohů pro školáky je nevhodných. Odborník radí, jak vybrat ten správný

Chronické bolesti hlavy, deformovaná páteř nebo skolióza. Nemalými zdravotními problémy může skončit špatná volba školního batohu pro vaše děti. Těch nevhodných je přitom v Česku spousta. Podle odhadů společnosti Bagmaster se jedná o více než třetinu všech batohů dostupných v tuzemských obchodech. Přitom stačí tak málo, zaměřit se na konstrukci a použité materiály batohu, jak upozorňují odborníci.

Jak by tedy měl správný batoh vypadat a na co se v obchodě zaměřit? „Na první pohled toto poznat nelze. Batoh je nutné důkladně prozkoumat jak z hlediska materiálů a konstrukce (popruhy, kostra, vnitřní uspořádání), tak z hlediska velikosti vzhledem k dítěti. Dobrý batoh, pokud je správně používán, nezpůsobuje dítěti potíže charakteru únavnosti, nebo bolesti,“ upozorňuje fyzioterapeut MUDr. Karel Pitr, který s českou společností Bagmaster batohy konzultuje.

Ten zároveň upozorňuje, že značný rozdíl je i mezi batohem a tradiční aktovkou. Byť se to možná někomu nebude zdát, protože s aktovkami vyrostla nejedna generace dětí, nejsou tolik vhodné. Aktovka se obvykle neopírá o pánev, proto zátěž nese jen horní část páteře. Z tohoto hlediska je vhodnější batoh.

Co by měl správný batoh pro školáka splňovat:
Popruhy: Široké ideálně 4 cm,  dostatečně  pevné,  snadno seřiditelná  délka,  v oblasti  ramen vyměkčené.
Kostra: Správné  rozměry (výška i šířka dle velikosti a stáří dítěte), tvarování  podle  tvaru  zad, lehká.
Materiál: Pevný, lehký, snadno udržovatelný, nepromokavý, atraktivní  barva s reflexními prvky.
Struktura  batohu: U zad  kapsa na těžké předměty, kapsa  na cenné předměty  by neměla být na povrchu, zvlášť by měla být kapsa na svačinu a přezůvky.
Nosnost: Podle  váhy  a svalové kondice  a věku  dítěte.

 

Zvláště malí školáci mezi první a pátou třídou jsou ke zdravotním problémům nejnáchylnější. Jsou ve vývoji a rychle rostou, což může mít při velké zátěži a nekvalitním batohu dopad na záda. Nejčastější zdravotní úskalí vyjmenovává fyzioterapeut Pitr: „Samozřejmě může, a to několika způsoby. Záleží na tom, ve kterém směru je špatný. Například, pokud má kratší jeden popruh, zatěžuje více jednu stranu a může vést ke skolióze. Při špatném výškovém usazení může přetěžovat jednu určitou část páteře, třeba krční, nebo bederní. Z toho mohou plynout bolesti přetížených svalů, které upozorňují na to, že něco je špatně a tedy mají svoji signální funkci.  Při delším přetížení se páteř může deformovat v předozadním směru  – mluvíme o zvětšené hrudní kyfóze a bederní lordóze – po delší době mohou být i následky na meziobratlových ploténkách, nebo třeba výrůstky na obratlech. Při přetížení krční páteře se zvýšené svalové napětí může přenášet na svaly šíje a způsobit třeba chronické bolesti hlavy.“

Bohužel pravdou zůstává, že někdy děti trpí dobrovolně, nebo spíše kvůli jisté nedbalosti rodičů. Častým nešvarem bývá, že děti nosí v batohu naprosté zbytečnosti. Maximální velikost nebo zátěže batohu nelze přesně určit, je závislá na stáří dítěte a jeho vzrůstu.  Lze říci, že je nutné pozorovat, jak dítě dokáže batoh zvládnout, jak daleko a jak dlouho ho nosí a jestli není po příchodu ze školy unavené. Problém může být s popruhy, neměly by být moc utažené a ani volné. Příliš velký batoh také není ideální, mnoho rodičů v rámci úspor často raději koupí batoh větší s tím, že jejich dítě do něj postupně doroste, jenže mezitím záda trpí.

Je možné dítěti chytrým způsobme odlehčit zátěž? I na toto je jednoduchá odpověď. „Těžké části nákladu mají být co nejblíže ose, tedy co nejblíže zádům dítěte, v těžišti batohu. Dobrý výrobce uspořádá kapsy v batohu tak, aby vyhovoval tomuto požadavku,“ dodává MUDr. Pitr

Klučičí taška pro prvňáčka

THEORY_6B_01
Bagmaster Theory, Cena: 1649 Kč, dostupný po celé ČR ve vybraných papírnictvích a na www.bagmaster.cz

Holčičí batoh pro prvňáčka

POLO_6A_01
Bagmaster Polo, cena 2049 Kč, dostupné po celé ČR (dostupný po celé ČR ve vybraných papírnictvích a na www.bagmaster.cz
0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..