Články

Balíme na dovolenou – na co nezapomenout

Ať už trávíte čas na pláži, nebo se touláte po kulturních památkách, dovolená má být především o tom, abyste si odpočinuli od každodenního stresu. Je však smutnou skutečností, že příliš mnoho zahraničních cest ztroskotá na zbytečných starostech pramenících z nedostatečného plánování. Předejděte stresu z dovolené tím, že se na cestu připravíte s dostatečným předstihem – nemějte pocit, že když máte rezervované letenky a ubytování, jste na dovolenou připraveni. Před odjezdem můžete podniknout řadu kroků, které sníží riziko, že se během cesty dostanete do stresových situací.

Pas, vízum a cestovní pojištění

Zní to jako samozřejmost, ale pokud tento krok vynecháte, může celá vaše dovolená viset na vlásku. Vždy si nejprve zkontrolujte platnost svého cestovního pasu (v některých destinacích musí být platný nejen po dobu cesty, ale i šest měsíců po ní). V závislosti na vaší státní příslušnosti a na místě, kam cestujete, si možná budete muset vyřídit také vízum: více informací najdete na webových stránkách velvyslanectví vaší země. Pojištění je nutností: nikdy nevíte, co se na cestě může stát. Zejména náklady na lékařské ošetření se mohou rychle vyšplhat nahoru. Ujistěte se, že vaše pojištění pokrývá všechny speciální aktivity, které plánujete provozovat, například potápění. Nakonec si do telefonu a na e-mail uložte fotografii občanského průkazu či pasu a případná víza pro případ, že byste je v zahraničí ztratili.

Očkování a léky

Informujte se u svého lékaře, zda je pro vaši destinaci (destinace) vyžadováno očkování. Mezi běžné nemoci, kterým lze očkováním při cestování předcházet, patří žlutá zimnice a žloutenka typu A a B. Kromě toho si ověřte, zda se v oblastech, kam cestujete, nevyskytuje malárie (zejména v některých částech Afriky a Asie). Ujistěte se, že máte s sebou kromě osobních léků také další léky, které by se vám mohly hodit. Příkladem mohou být léky proti průjmu, mořské nemoci, bolestem hlavy apod.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..