Zdraví

Alergie a domácí mazlíček…?

S alergií se potýká stále více lidí a to už často od dětských let. Bohužel se velká část alergií vztahuje právě k domácím miláčkům, jejich srsti a roztočům. Alergie však nemusí být vždy tak vážná, aby domácí mazlíček musel z domu, přesto je jeho přítomnost pro alergika velkou zátěží. Máme proto pro vás několik tipů, jak lidsko-zvířecí soužití pro alergika ulehčit.

Pravidlo č. 1: Ne ložnice, ne sedačka, ale vlastní pelíšek

  • Důležité je, aby zvíře nemělo přístup do místnosti, kde alergik spí, aby si alespoň v noci mohlo tělo alergika důkladně odpočinout.
  • I když to nebude snadné vysvětlování, nenechejte zvíře odpočívat na sedačkách, židlích a místech, kde sedáváte vy.
  • Vyhraďte mu jeho pelíšek, a ten se snažte pravidelně udržovat v čistotě. Ideální je pořídit takový, u kterého můžete jednoduše vyměnit a vyprat návlek.

kocka_alergie

Raději plovoucí podlaha než koberec

Zvířecí alergeny se vyskytují ve vzduchu a ulpívají prakticky v celém bytě. Proto jsou podlahy pro alergiky praktičtější, dají se jednoduše udržovat v čistotě a nedrží se v nich prach jako v kobercích.

Pokud však máte doma koberce, je třeba je nejen pravidelně luxovat, ale také čas od času důkladně očistit mokrou metodou. To samé by mělo platit i pro čalouněný nábytek. K tomu je vhodný například parní čistič nebo mokrý vysavač (tzv. tepovač). K mokrému čištění se ideálně hodí TEP aktivní pěna na koberce a čalounění, která obsahuje účinnou látku pro likvidaci roztočů.

Zbavte byt prachu

Alergické reakce na prach jsou často způsobeny roztoči, tedy přesněji jejich výměšky, pyly a spory plísní, které se šíří vzduchem prakticky všude. Udržovat „bezprašné“ prostředí je nejdůležitější zejména v ložnici nebo v pokoji alergika.

Je to sice nevděčná práce, ale pokud se chcete zbavit prachu, je třeba setřít veškeré plochy v bytě – nábytek, police, rámy oken, povrchy lustrů a světel. Spousta prachu zůstává také v záclonách a závěsech, přehozech i plyšových hračkách.

Zaměřte se i přímo na srst vašeho miláčka

Ke zmírnění alergické reakce je možné přispět pravidelnou péčí o srst, k dostání jsou speciální šampony a přípravky na srst, které neutralizují alergeny. O jejich použití je však vhodné se poradit s veterinářem.

1 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..