Zdraví

Alergici, víte, co s ucpaným nosem?

Bříza a další dřeviny, pyly trav a plevelů patří mezi první jarní alergeny, které číhají na alergiky. S rozkvětem dalších rostlin potenciálních alergenů přibývá v podstatě až do podzimu. Čtvrtina Čechů se tak bude následujících několik měsíců potýkat s alergickou rýmou a ucpaným nosem. Rychlá pomoc v podobě klasických nosních kapek však sebou nese riziko pro nosní sliznici.

Vodnatá rýma, kýchání, smrkání, ucpaný nos, ale i pálení a slzení očí, únava a bolest hlavy – alergikům potíže důvěrně známé. Sezónní alergie patří k tzv. civilizačním chorobám a počet alergiků neustále stoupá. Alergii máme často danou do vínku geneticky, rozvinout se však může kdykoliv během života. Nesnažte se však léčit alergii na vlastní pěst. Nestačí se totiž zaměřit pouze na příznaky, je třeba hledat příčiny obtíží. Léčba alergie proto patří do rukou alergologa.

Dlouhodobě ucpaný nos a poškozená většinou vysušená nosní sliznice jsou časté následky neodborné “samoléčby” a dlouhodobého používání nosních kapek. K vysoušení nosní sliznice však nedochází jen při alergické a akutní rýmě, ale i u opakovaných respiračních infekcí, při zánětu vedlejších nosních dutin a středního ucha, při pobytu v klimatizovaných či přetopených místnostech.


Vyvarujte se problémů

Pečlivě zvažujte „samoléčení“ za pomocí nosních kapek, dodržujte pokyny z příbalových letáků. Nosní kapky s obsahem účinných látek tzv. dekongestantů. uvolňují nos tím, že zmírní otok sliznice a potlačí produkci hlenu. Dále dochází ke stažení drobných cév v nosní sliznici. Dekongestant způsobující splasknutí sliznice je však současně látkou odpovědnou za závislost na nosních kapkách, bez kterých již pacient není schopný volně dýchat. Nejen nadměrné používání nosních kapek, ale i léky určené na alergii nosní sliznici vysušují, a snižují tak její obranyschopnost. Z důvodů těchto nežádoucích účinků je používání těchto nosních kapek časově omezeno, většinou na 7 dní.   

Ideálním prostředkem pro suchou nosní sliznici a doplňkem při užívání nosních kapek jsou nosní přípravky Tantum Protect. Obsahují kyselinu hyaluronovou, která zvlhčuje, hojí a regeneruje poškozenou nosní sliznici. „Nosní gel Tantum Protect je určen hlavně pro ošetřování nosní sliznice při akutních i chronických zánětech k hydrataci nosní sliznice. Lze ho použít i v doléčování po operační endonazální endoskopické terapii u dětských pacientů,“ uvádí profesor Ivo Šlapák z Kliniky dětské otorhinolaryngologie, LF MU a FN Brno v odborném časopise pro lékaře specialisty. Výhodou přípravku Tantum Protect je, že obsahuje účinnou látku tělu vlastní – kyselinu hyaluronovou. „Kyselina hyaluronová vytváří na nosní sliznici ochranný film, který zabraňuje vstupu další možné infekce,“ doplňuje Ivo Šlapák.


A jaké máte zkušenosti s nosními kapkami Vy?

Agentura Ogilvy&Mather Morava provedla průzkum, ve kterém zjišťovala, jaké je povědomí lidí o bezpečném používání nosních kapek.Vyplynulo z něj mimo jiné, že větší polovina dotázaných nečte příbalové letáky a dvě třetiny z nich ani nedodržují pokyny v nich uvedené. To také možná vysvětluje, proč každý třetí dotázaný zná ve svém okolí někoho, kdo trpí závislostí na nosních kapkách.

Z průzkumu vyplynulo, že téměř 70% respondentů je seznámeno s faktem, že nadměrné a příliš časté užívání nosních kapek může způsobit závislost. Poté, co se respondenti dozvěděli o riziku závislosti, 30% respondentů uvedlo, že omezí používání nosních kapek. 

Průzkum rovněž ukázal, že prostředky pro zvlhčení nosní sliznice používá jen 31 % z nich. 72 % přitom považuje za přínosné, když léčbu nosními kapkami doplní prostředkem na zvlhčování a regeneraci nosní sliznice.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..