Móda a kosmetika

Účinné triky, jak zatočit s kudrnatými vlasy. Doslovně!

Když nevlastníte kudrnaté nebo vlnité vlasy, mohlo by se vám na první pohled zdát, že je jejich údržba strašně easy a lokny vypadají neustále skvěle a načechraně. To bohužel platí maximálně v reklamách na šampony, nebo ve filmech. Nikdo už doopravdy nevidí, kolik práce a pravidelné péče bylo potřeba, aby vlasy vypadaly neustále skvěle nejenom na pohled. Máte-li na hlavě přirozené lokny a nevíte, jak na ně, mohly by vám pomoci moje rady a zkušenosti.

Pokud máte přirozeně se vlnící vlasy, ať už do pravidelných prstýnků anebo jemnějších vlnek, nevzdávejte to s nimi jenom proto, že nemají tvar. Důvodů, proč vlasy ztratily svou přirozenou strukturu, může být více. To ale neznamená, že byste jim nemohly přirozené zdraví zase navrátit. Zde shrnu nejčastější chyby, kterých se dopouští ženy s kudrnatými vlasy. Jsou to věci, které se mi osvědčily a když jsem je přestala dodržovat, můj ,,smeták“ na hlavě se pozvolna začal měnit v pravidelné kudrliny.

Nepoužívejte žehličku na vlasy, fény a kulmy
Je zbytečné používat k vysušení vlasů teplý vzduch. Pokud už opravdu musím, použiji pouze STUDENÝ vzduch, a to s násadou na difuzér, kterým vlasy jemně nadzvedávám směrem k hlavě. Avšak i studený fén používám naprosto výjimečně. Vlasy nechávám uschnout volně na vzduchu, maximálně je během uschnutí několikrát ,,promáčknu“ prsty směrem k hlavě.

Nezesvětlujte vlasy peroxidem, nebarvěte vlasy 
Osobně si myslím, že čím méně barvení vlasů, tím lépe, ale lhala bych, kdybych tvrdila, že jsem to vždy dodržovala na sto procent. Pokud už si vlasy musíte barvit, rozhodně to nedělejte víckrát než jednou za 3 měsíce, anebo déle. Vlasům tím určitě prospějete. Používejte kvalitní barvy na vlasy, nikoli ,,čínské“ alternativy. Rovněž nepoužívejte prošlé produkty. Úplně nejhorší jsou ale peroxidy. Věřte mi, že mám zkušenosti se zesvětlováním z minulosti a můžu říct, že peroxidem si klidně můžete zničit strukturu vlasů minimálně na další dva roky. Proto peroxidovat vůbec, barvit co nejméně. Můžete vyzkoušet alternativy jako je Henna, ale pozor – mně osobně se bahýnko od Henny zamotává do vlasů, takže mi ve finále vypadá víc vlasů, než které nabarvím, ale asi to bude individuální.

Stop lakům na vlasy
Tohle je bod, který se mne osobně netýká, protože jsem nikdy dvakrát ,,nemusela“ laky na vlasy a tužidla. Jednoduše mi to nepřirostlo k srdci. K tomuto bodu bych uvedla, že dlouhodobé zatěžování vlasů těmito přípravky je zbytečně připraví o přirozenou elasticitu a nedodá jim potřebné vitaminy a minerály, naopak bývají poměrně vysušené. Pro kudrnaté vlasy, které bývají suché z principu, jsou takové produkty nevhodné.

Nepoužívejte hřebeny
Spousta lidí má česání vlasů spojené s hřebenem, ale jakmile kudrnaté vlasy jednou násilně rozčešete hřebenem se štětinami blízko u sebe, tak se můžete s pěknými kudrnami rozloučit a ještě vám na hlavě zbude poměrně prapodivný útvar. Vlasy po umytí nikdy nečešu. Obecně je velká diskuze o tom, v jaké fázi pročesávat kudrnaté vlasy a každý to dělá jinak (osobně je češu přímo ve vaně, když jsou vlasy obaleny balzámem, vyčešu opatrně cucky, poté už hřeben nepoužiji). Kudrnatým vlasům stačí na pročesání prsty, anebo hřeben s hodně rozestoupenými ,,bodci“.

Nedrhněte vlasy ručníkem
Namísto drhnutí vlasů ručníkem je můžete opatrně zabalit do turbanu a pár minut počkat než vyschnou. Mnohé majitelky kudrnatých vlasů používají místo ručníku tričko, aby zamezily špatnému vlivu ručníku. Přiznám se, že tohle dosud neaplikuji, nicméně vlasy ručníkem NIKDY nedrhnu a prostě počkám, až samy vyschnou na vzduchu.

Stop mytí vlasů každý den
Kudrnaté vlasy jsou velmi často suché. Sice se mohou zmastit u hlavy, tak jako každému, ale to ještě neznamená, že jsou špinavé po celé jejich délce. Obecně tedy platí, že byste měly mýt vlasy co nejméně to půjde (osobně myji vlasy jednou za 5 dní, víckrát zřídka). Asi další věc, ve které možná děláte chybu, je mytí vlasů šamponem za každou cenu. Šampony jsou velice vysušující přípravky, po kterých byste měly vlasům dopřát kvalitní balzámy a masky na vlasy, aby se opětovně hydratovaly. Používat šampon víc než jednou za 5 dní bych si netroufla – šampon vmasíruji jen ke kořínkům, kde je potřeba a poté spláchnu. Naopak balzámy na vlasy aplikuji po celé délce vlasů, vyjma kořínků. Pokud si myjete vlasy z jakéhokoli důvodu častěji, můžete místo šamponu použít balzám na vlasy a nebude to pro ně takový drill. Vyzkoušet můžete také metodu ,,no poo“, tedy nepoužívat šampon vůbec (na mytí se pak používá vejce nebo jedlá soda).

Olejová hydratace
Tenhle krok byl pro mě asi úplně osudný, pokud jde o celkové zdraví a vzhled vlasů. Nezapomeňte po každém umytí do vlasů aplikovat bezoplachové přípravky. Osobně si myslím, že úplně nejlepší přípravek na hloubkovou hydrataci je kokosový olej, ale pokud ho zrovna nemám, používám olivový. Možná vám bude hodně divné, že si vlasy promastím olejem ihned po umytí. Ale přísahám, že kdybych to neudělala, vlasy by se nestihly do dalšího umytí vůbec zmastit. Nejspíš je to již údělem kudrnatých vlasů, ale moje jsou tak vysušené, že ,,vypijí“ až tři lžíce kokosového oleje po celé své délce, ale stejně se do dalšího umytí nestihnou pořádně zmastit. Můžete místo oleje používat jiné produkty a olej si dát jenom jako hodinovou masku, ale od doby, co pravidelně olej dávám do umytých vlasů (tedy ho mám v nějaké podobě ve vlasech pořád), zlepšily se mi vlasy a jejich struktura o sto procent. Vlasy se ihned po kontaktu s olejem začnou vlnit, získají přirozenou strukturu a jsou po usušení opravdu jemné a sametové na dotek.
Tip! Pokud to s olejem přezenete, mějte při ruce suchý šampon. Olej tak zůstane stále ve vlasech, ale přitom vlasy nebudou vypadat až moc ,,zmaštěně“, když jdete ven.

Spěte na saténu
Zní to trochu jako rada ,,vyměňte svůj pelech za královskou postel s nebesy“, nicméně satén opravdu pomáhá udržovat kudrnaté lokny nezacuchané a neponičené. Pokud nestrpíte saténové povlečení, vyzkoušejte saténovou čepici. Osobně jsem vyzkoušela kontakt vlasů se saténem a byl to velmi příjemný pocit, leč pro každou noc jsem si na něj nenavykla. Musím ovšem konstatovat, že jsou vlny po noci vždycky tak nějak ,,rozpadlé“ a přeleželé, takže je pak musím znova navlhčit a obnovit jejich tvar (tedy za předpokladu, že mi nevadí mít na hlavě smeták :-). Pokud saténu přijdete na chuť, vlasy budou jistě snadněji upravitelné i po ránu.

A co ještě? 
Je ještě mnoho dalších tipů, které pomohou usnadnit život s kudrnatými vlasy k vaší i jejich spokojenosti. Zde jsem nastínila úplně základní poučky, které vám napoví, v čem můžete dělat zásadní chybu. Berte to tak, že máte sice hodně práce na celý život, ale když to s nima zvládnete, určitě se výsledky dostaví. Nebude to ze dne na den a ještě mockrát budete nadávat, proč musíte mít zrovna vy na hlavě ,,smeták“, proč vypadají přeleželé vlnité vlasy jako ,,květák“ nebo ,,ovce“ a tak dál. Chce to hodně trpělivosti a naučit se pracovat s tím nepodmanivým materiálem, který vám vyrostl na hlavě. Byla by škoda kudrnaté vlasy zavrhnout a narovnávat je, tupírovat nebo jinak prznit jenom proto, že mají složitou povahu.

AUTOR: ŠÁRKA TURČEKOVÁ

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..