Miminko

Výbavička pro miminko

 Výbavičku pro miminko můžeme rozdělit do dvou částí, jsou to věci nutné a pak reprezentační. Ovšem, kdo by nechtěl pro svého potomka to nejlepší, ale toto rozdělení nebudeme sledovat, protože ani některé věci nelze jednoznačně zařadit. I pořízení by mohlo být rozdělené na několik způsobů, například že se nemá pořizovat nic, když babička tetička, tchyně či jiný příbuzný nebo blízký má celou výbavu schovanou po svých dětech nebo se má koupit raději všechno, protože nové je nové? Nechme to na nastávajících maminkách, a co bude tedy potřebovat?

 Nábytek, to je především postýlka a matrace, které jsou nejlepší molitanové a kokosové. U postýlky je důležitá především bezpečnost, aby dítě nevypadlo, a také možnost polohování roštu. Různé jsou i mantinely a nebesa, ale tady skutečně záleží na vkusu rodičů a umístění postýlky, zda je třeba miminku chránit před chladem ze zdi či okna nebo před oslnivým světlem. Výhodnější je postýlka s kolečky pro její lepší přemístitelnost. Vcelku novinkou je cestovní postýlka, a to nejen pro cesty ale i třeba uložení miminka někde na zahradě apod. Pro děti nejmenší se ještě vyplatí koš, ale postýlka ho nahradí dostatečně. Polštářek zpočátku dítě nepotřebuje, ale určitě peřinku nebo prošívanou deku ano. Koupit ještě můžeme podložku na matraci, většinou igelitovou, protože zabrání promočení matrací. Několikeré povlečení je jistě samozřejmostí, pere se velmi často. Přepychovějším doplňkem dětského pokoje či koutku je jistě přebalovací pult, ale nahradí ho stůl či přebalovací omyvatelná podložka, ale měla by být měkká, omyvatelná a nelepivá. Na případný koberec se před přebalovací pult doporučuje položit prací kobereček, protože miminko bývá často „veselé“ a „kakáníčko“ se z koberce špatně čistí. Šikovná věc je i kapsář nad  postýlku, kde mohou být uloženy všechny potřeby pro přebalování a udržování čistoty miminka, obdobou může být i pevnější krabice nebo košík. Stejně by maminka měla vymyslet uložení mastiček a různých mazáníček. K místu přebalování a postýlky ještě patří koš na použité plínky, ale výhodnější je větší pytel či taška, protože se jejich okraje zauzlí a obsah „nevoní“ v místnosti. K mobilitě dítěte patří i autosedačka, pro nejmenší skořepinka, ale existuje již i autosedačka nasaditelná na podvozek vybraného kočárku.

 K hygieně našeho dítěte patří neodmyslitelně vanička. S tou je v malých bytech trochu oříšek, kde ji umístit, ale vždy se najde místo. Doporučujeme blízko zdroje vody, ale není to nutností. Doporučujeme i teploměr na vodu, ruka ve vodě někdy nestačí, máme přeci my dospělí jinou otužilost. Ke koupání patří žínka, houbička, osuška atd., to je asi zbytečné psát.

 Kočárek je symbolem dítěte pro veřejnost, někdy se hledí víc na reprezentaci a eleganci, jindy ale na praktičnost, ale výběr necháváme na rodičích či jiných, kteří jim kočárek chtějí darovat. Z osobní praxe doporučuji co největší kolečka, čistý asfalt není všude a projíždět hlubokým sněhem či blátem s kolečky o průměru 10 cm je utrpení. Ke kočárku patří další vybavení, třeba síťka proti hmyzu, samozřejmě na léto. Deka na ven či deky na chladnější dny, slabá pokrývka na teplé dny, ale postačí plínka nebo osuška. Na zimu je ještě nezbytný fusak, většinou kožešinový nebo fleeceový. Dítě se nosí i v šátcích nebo na jiných nosítkách, třeba je to tzv. klokanka, babyvak či krosna na zádech, výběr opět ponechme rodičům, protože líbivost a účel může být různý.

 Židlička neboli kakačka se potřeba až pro větší dítě, často bývá dárkem po jiném dítěti, protože jde o nábytek trvalého charakteru a neměnné módy.

 Velkou kapitolou ve vybavení pro miminka jsou různé textilie. Začněme plínkami, tradičních bavlněných by měla mít maminka připraveny desítky, pokud je chce užívat. Existují i modernější látkové a dnes nejmodernější papírové, neigelitové, fialové tesco plínky, pampersky, huggiesky, zkrátka těch je v nabídce plno a záleží na vkusu maminky ale i na financí. Bavlněné nebo plenkové osušky slouží k zabalení dítěte po koupeli, ale mohou se použít i froté osušky. Pro děti se vyrábějí osušky i s kapucí, aby jim nenastydla mokrá hlavička. Oblečení je teď díky velké konkurenci výrobců skutečně vědou – různé body, trička a trika, čepičky, svetýrky, bačkůrky, kalhotky, oteplovačky či bundičky a kombinézy, ponožky atd.

 Veliký výběr je i v drogérii, různé mastičky a pudry na prdýlku, ale na bradavky kojící ženy. Nezbytná jsou mýdla toaletní, tekutá apod., pěny do koupele a následně různé olejíčky nebo tělová mléka, některé ženy preferují panenský olivový nebo slunečnicový olej. Kartáček na vlásky? Snad jen když mají miminka bujarou kštici, ale někdy tuto věc použijeme v daleko vyšším věku, než je kojenec. Naopak doporučujeme nezbytný krém na obličejík proti mrazu, když tedy mrzne, jinak v létě nějaký jemný opalovací krém.

 A na závěr pár drobností – tyčinky na čištění nosíku a oušek, Vlhčené čistící ubrousky, jednorázové přebalovací podložky, rektální rourka, nůžtičky s kulatou špičkou na nehtíky, dudlík, kojenecká láhev, odsávačka hlenů atd.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.