Částečně jsme látkové plenky a ty na jedno použití srovnávali už v předchozích dílech, ale protože je to hodně diskutované téma, chceme rozdíly ještě jednou shrnout a probrat podrobněji. Jak si vybrat ty správné?
V podstatě jde o to, aby se dobře cítilo dítě i maminka. „Někdo by mohl namítnout, že maminka se cítí dobře tehdy, když je skvěle dítěti, ale není tomu tak vždycky. Některé maminky se snaží dělat vše na dvě stě procent a přetěžují se. To neprospívá jim, ani dítěti. Jsou ve stresu a to se časem přenese i na dítě. Je třeba najít způsob, jak se bude cítit dobře dítě i matka,“ vysvětluje dvojnásobná maminka Kateřina Borunská z Mamaja group a dodává: „U plenek to znamená, že si každá matka musí vybrat variantu, která nejvíce vyhovuje jí samé a jejímu dítěti. Je potřeba zkoušet nové věci.“
Jak poznáte, že máte ty správné plenky? Nemáte s nimi velkou práci, po přebalení je dítě klidné a spokojené, neopruzuje se, plenky mu nebrání v pohybu, nezařezávají se, ale také neprotékají. Dalším plusem je pak to, že se dítě naučí rychle a bez problémů chodit na nočník a nepomočuje se.
S látkovými plenkami je větší práce než s jednorázovými, protože je musíte prát. Podle typu pak záleží, zda je třeba je i žehlit a skládat před použitím. U čtvercovek to nutné je, u plenek vše v jednom, ke kterým patří i kalhotkové plenky Pop-in NEW GEN, nikoli. Je praní hodně pracné? Vyváží ho jiná pozitiva?
O zdraví dítěte jsme již samostatný díl napsali, takže zde jen shrneme, že látkové plenky rozhodně nebrání dítěti v pohybu a nejsou o moc silnější než ty jednorázové. Když se správně používají, tak se nezařezávají, ani neprotékají. ALE: musíte si vybrat správný typ látkových plenek a naučit se s nimi pracovat. Platí tu to, co u jiných produktů. Ověřte si, kdo plenky vyrábí, a zda ví, co dělá. „Setkala jsem se i s tím, že si maminka stěžovala v internetové diskuzi na látkové plenky nejmenované značky a výrobce jí doporučil, ať prostě použije gumičku, a dítěti tak plenku připevní. Tak to rozhodně ne. Takové plenky látkovkám jen kazí jméno,“ varuje Kateřina Borunská.
Některé děti nesnesou látkové plenky, jiné jednorázové. Ale v zásadě platí, že tkaninu dětská pokožka toleruje lépe. Je to pro ni přirozené. Umělý igelit a chemikálie, které jsou používány při výrobě jednorázových plenek, jsou pro dětskou jemnou pokožku rozhodně méně příjemné. Navíc děti se díky látkovým plenkám častěji naučí chodit na nočník mnohem rychleji.
A co na to naše maminky, které testují Pop-in NEW GEN?
Zuzana používá během roku hlavně látkové plenky. Jednorázovky vozí jen na dovolenou, kde by manipulace s látkovkami byla složitá. „K tomu podle mě i jednorázovky byly vymyšleny. Aby usnadnily výlety a cesty. Vybrala jsem si látkové plenky z mnoha důvodů. Velký rozdíl oproti jednorázovkám vidím v tom, že lépe přilnou k zadečku, igelit u jednorázovek stále někde odstává. V pohybu malému rozhodně nebrání. V sedmi měsících se posadil, ve třinácti začínal chodit.“
Stejného systému – na doma látkovky, na dovolenou jednorázovky – se drží i Lucie. „Na prvním místě je pro mě samozřejmě spokojenost mých dětí. Závažným argumentem pro používání látkových plenek pro mě však byla i ekologická stránka věci. S jednorázovkami vyprodukujete až jednu tunu odpadu, než se jedno dítě naučí chodit na nočník. Takže volbu jsem měla jasnou. Navíc dcera byla v látkovkách více spokojená. A syn? Ten by byl nejraději pořád bez plenek, kdyby to šlo,“ směje se dvojnásobná maminka a dodává: „Opruzeniny měly moje děti jen z jednorázovek, i když musím přiznat, že když dcera začínala mít pevnější stolici, byla opruzená i v látkových plenkách. Syna dráždí i navlhčené ubrousky. Nesnáší prostě chemii, tak ji nepoužívám. Vystačíme s vodou a s látkovkami. Když už musím použít jednorázovky používám ty, které jsou vyráběny ekologicky.“
Anička, která má jednoho ročního chlapečka, přebalovala jednorázovými plenkami asi do půl roku. „Na začátku toho bylo hodně. Nemá cenu, abych se já s něčím trápila. Kubík by to ze mě cítil a nebyli bychom spokojení ani jeden. Po porodu jsem se potřebovala zorientovat a vše si ujasnit. S Kubíkem jsme si na sebe zvykli, naučili se, co bylo třeba. Pak jsem přešla na látkové plenky. Při změně byl malý opruzený. Ale on změny nesnáší, ať změním cokoli. Prvních pár opruzenin jsme ošetřili a je to dobré. Pohybuje se dobře, doktorka nás chválí. I když musím souhlasit s Lucií, i Kubík by byl nejraději bez jakýchkoli plen, což bohužel nejde.“
Romana porodila před třemi týdny. „Od začátku jsem věděla, že chci používat látkové plenky. Z druhů a materiálů mi šla hlava kolem. Takže jsem se rozhodla vyzkoušet jich víc, ať si náš Toník může vybrat sám. Máme Pop-in NEW GEN, jiný druh kalhotkových, klasické čtvercovky a vkládací plenky,“ vypočítává novopečená maminka. Jednorázovky používá jen na cestách. „Ani ne tak proto, že by to bylo o moc jednoduší, ale zaberou míň místa. Což při množství našich pokakaných a počůraných plínek je už dost velký rozdíl. Uvidíme, jak to bude do budoucna. Je fajn vědět, že tu jsou i jednorázovky a mohu si je kdykoli koupit, kdyby mne omrzelo praní a žehlení. Nechci věci lámat přes koleno, hlavní opravdu je, aby se matka i dítě cítili v pohodě, a pokud mi práce s látkovkami začne připadat příliš zatěžující, na chvíli je zkrátka odložím. Prozatím je to však v pohodě.“