Móda a kosmetika

Ať je slunce dobrý sluha, a ne zlý pán

Bez slunce by život na naší planetě nebyl možný. Kdo se mu vyhýbá, ten se připravuje nejenom o radost, ale dokonce i o několik let života. Samozřejmě pobyt na slunci může být i nebezpečný. Jakou cestou se tedy vydat, abychom si užili to nejlepší a vyhnuli se riziku?

Bronzová pokožka není zdaleka jediné, co můžeme od slunce získat. Studie, realizovaná ve Švédsku, dokazuje, že ženy, které si s rozumem a mírou užívají slunečních paprsků žijí šťastněji, déle a zdravěji.  

„Studie zahrnovala ženy ve věku 25-46 let a její výsledky jsou jednoznačné: zcela se vyhýbat slunci není dobré,“ konstatoval prezident italské společnosti pro dermatologii Giampiero Girolomoni, který se studie účastnil.

Co nám slunce dává

Ze studie vyplývá, že lidi, kteří se vystavují slunečnímu záření v rozumné míře, snižují riziko rozvinutí kardiovaskulárních chorob a žijí déle. V případě žen je to od 6 měsíců až do 2,1 let. To však není všechno.

„Kůže vystavená slunci produkuje větší množství vitamínu D, který je důležitý pro imunitní systém i nervovou soustavu. Ze slunce se dá získat jen v létě,“ upozornil G. Girolomoni. „Kožní buňky vyrábějí i beta endorfiny, které nám přináší jistý pocit štěstí a radosti.  A věděli jste, že kožní buňky dokážou mírně snižovat vyšší krevní tlak? Vylučují totiž oxid dusnatý, který má tuto schopnost.“

Podtrženo a sečteno, slunce nám přináší pěkné opálení, delší život a snižuje krevní tlak. Toto všechno platí jen za určitých okolností.

Zlý pán

Přílišné vystavování UVA a UVB záření ze slunce pokožce škodí. Až 95 % z celého UV záření přitom tvoří UVA paprsky, které pronikají i přes mraky, sklo, odráží se od vody, písku či sněhu. Jejich nebezpečí a síla je zároveň v tom, že pronikají do hlubších vrstev dermis, kde mohou narušovat strukturu kůže.  

„Působení ultrafialového záření můžeme rozdělit na okamžité a pozdější. Opálení kůže s tvorbou pigmentu, její zčervenání, spálení a tvorbu vitamínu D zařazujeme mezi okamžité účinky. K pozdějším a nežádoucím změnám na kůži vlivem UV záření ze slunce patří fotoaging, tedy předčasné stárnutí pokožky, které se projevuje ztrátou pružnosti, tvorbou vrásek, pigmentových skvrn, rozšířených cévek a zažloutnutím kůže. Dalším nežádoucím vlivem je fotokarcinogeneze, což je stav vedoucí ke vzniku kožních nádorů,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Iveta Hasová.

Kůže chráněná před nežádoucím UV zářením kosmetickými přípravky s dostatečným SPF tak zbytečně nestárne, není vystavena riziku vzniku nádorů, pomaleji se opálí, vyprodukuje vitamín D a další zdraví a psychice prospěšné látky.  

Co znamená SPF?

Krémy a spreje s SPF obsahují filtry, které dokážou proniknutí UV záření do pokožky do nějaké míry eliminovat. Nejnižší SPF je 6 a nejvyšší je 50.  

Velmi zjednodušeně se dá říct, že číslo vyjadřuje násobek času, kdy je pokožka díky kosmetice chráněná, než dojde k jejímu zčervenání nebo dalšímu poškození. Do „hry“ však vstupuje i fototyp, intenzita slunce a aktivity, které na slunci děláme.

Čím světlejší pokožka, tím vyšší ochranný faktor potřebuje. Představa, že když se namažeme krémem s SPF 50 tak budeme chráněni celý den, je mýtus.

„Účinek ochranného filtru je třeba obnovovat každé 2-3 hodiny nanesením další vrstvy krému. Novou vrstvu krému je potřeba nanést vždy po vylezení z vody, ale i v případě, že na slunci sportujete,“ upozorňuje Katarína Demetriou, majitelka kosmeticko-farmaceutické společnosti Pharma MKL.

Extra prvky

Výhodné je, když opalovací krém obsahuje kromě dostatečného SPF i další složky vyživující pokožku, například kyselinu hyaluronovou, která se nachází v ochranném opalovacím krému Hyalurmed.

Tento šetrný opalovací krém s kyselinou hyaluronovou poskytuje pokožce ochranu SPF 30 před UVA i UVB zářením a zároveň ji ochrání před fotostárnutím,dodává Katarína Demetriou z Pharma MKL.

Dermatologové doporučují používat krém s ochranným faktorem vždy, když svítí slunce, a to i jako podklad pod makeup.  

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.