Jak jsou naše imunita a zdraví připraveny na chladnější část roku? Řada z nás se v tomto období potýká s nachlazením, kašlem a bolestí v krku. Agenturu Ogilvy&Mather Morava zajímalo, co lidi nejčastěji trápí a jak se s podzimními nemocemi vypořádávají.
Proto agentura uspořádala v období 20. října až 18. listopadu 2016 průzkum na webu Vyplňto.cz s názvem „Jak je vaše zdraví připraveno na podzim?“, kterého se zúčastnilo 987 respondentů. A jaké průzkum přinesl výsledky?
Imunita je základ, shodují se respondenti
Téměř všichni respondenti (92 %) se shodnou na tom, že budování imunity má význam pro zdraví a 85 % dotázaných se o podporu imunity snaží. Mezi nejčastější preventivní opatření patří[1]:
- pobyt na čerstvém vzduchu (70 %)
- teplé oblékání (65 %)
- sport a fyzická aktivita (51 %)
- užívání vitamínů a doplňků stravy (51 %)
Mezi další zmiňovaná opatření patří otužování, saunování, očkování, pestrá strava nebo vyhýbání se stresovým situacím. Med, zázvor, citrón, slivovice – i to jsou zmiňovaní pomocníci.
Jak se nucenému klidu na lůžku vyhnout?
Viry útočí především na ty z nás, kteří mají sníženou imunitu. Pokud jste nevyspalí a unavení, můžete se stát jejich snadnou kořistí. „Zejména v chřipkovém období si pečlivě myjte ruce, tím snížíte nebezpečí infekce virů chřipky případně jiných viróz. Topení a klimatizace vysušují nosní sliznici, a tím zvyšují náchylnost k nákaze viry, proto se snažte také trávit dostatek času na čerstvém vzduchu,“ nabádá Ing. Irena Wolfschützová ze segmentu volně prodejných léčiv společnosti Angelini ČR.
Jak dlouho nás nachlazení potrápí?
Necelý týden je doba, na kterou nachlazení i kašel „skolí“ většinu z nás (63 %). Třetina respondentů uvedla, že se s nachlazením potýká déle než týden.
Ucpaný nos, kašel a bolest v krku
To je trojice, která většinu lidí provází společně s nachlazením nejčastěji. Mezi další zmiňované patří také únava, zvýšená teplota, zimnice, bolesti kloubů a svalů.
Trápí vás suchý nebo vlhký kašel?
„Dobrou zprávou je, že lidé dnes už rozlišují, o jaký typ kašle se jedná, díky tomu jim lékárník následně může nabídnout vhodný přípravek k léčbě jejich potíží,“ říká Irena Wolfschützová. Polovina respondentů však uvádí, že nedokážou rozlišit, které z uvedených přípravků se užívá při suchém a vlhkém kašli. „S výběrem vhodného přípravku si proto nechejte poradit od vašeho lékárníka,“ dodává Irena Wolfschützová.
Suchý kašel doprovází počátek onemocnění dýchacích cest. Suchý kašel a kašlací reflex tlumí přípravky nazývané antitusika, která mírní a potlačují záchvaty kašle, patří mezi ně například nekodeinové antitusikum Levopront[2] ve formě sirupu i kapek. Levopront je vhodný pro děti již od dvou let. Naopak u vlhkého kašle se používají přípravky k usnadnění odkašlávání – mukoaktivní látky, která podporují odstraňování hustého hlenu z dýchacích cest.
Kdy je třeba ulehnout do postele?
Řada lidí nemoc přechází, oslabují tak svůj organismus a ohrožují infekcí své okolí. 14 % dotázaných uvedlo, že nemoci přecházejí pravidelně. 70 % dotázaných také uvedlo, že jejich kolegové chodí do práce i v případě, že jsou nemocní. Přesto jsou momenty, které nás donutí ulehnout do postele. Mezi ty nejčastěji zmiňované patří:
- vysoká teplota (78 %)
- únava a malátnost (54 %)
- silný kašel (16 %)Podrobné výsledky průzkumu najdete zde:
https://www.vyplnto.cz/realizovane-pruzkumy/jak-je-vase-zdravi-pripraven/
Rady, tipy a odpovědi na téma jak na kašel najdete na www.lecimekasel.cz/
[1] Respondenti mohli označit více odpovědí.
[2] Levopront kapky, sirup je léčivý přípravek k vnitřnímu užití. Léčivou látkou je levodropropizin. Čtěte pečlivě příbalovou informaci. K dostání v lékárnách bez lékařského předpisu.
Já jsem si oblíbila na imunitu hlívu. Osvědčilo se mi to hlavně u dětí, těm kupuju Jacka Hlíváka. Na Vánoce dostaly i balení s foukacími fixy a šablonku piráta, tak to bude doma zase veselo 🙂