Slyšeli jste už o józe? V posledních letech se tato aktivita rozšířila do podvědomí většiny obyvatel. Oblíbenosti se těší hlavně díky pozitivním účinkům, které má na lidské tělo a organismus. A o jaké účinky se jedná?
Jóga není jen cvičení ásan, jak si může někdo myslet, ale je také celkovým životním stylem, postojem a filozofií. Do jaké hloubky člověk zajde, a co všechno si z jógy odnese je čistě jen na něm a na jeho přístupu. Nejčastěji si lidé právě vybírají cvičení, které kladně působí na tělo.
Pozitivní účinky na tělo
Pomáhá od bolesti zad a páteře
Jestli vás trápí bolesti některé části zad, ať už akutní nebo chronické, cvičení jógy je vám jen doporučeno. Jóga je skvělým způsobem jak protáhnout všechny svaly v těle – tudíž i ty zádové. Při pravidelném a pečlivém cvičení přichází zlepšení a záda vám jistě poděkují a vy sami pocítíte úlevu. Jóga je zároveň vhodná pro dospívající jedince se skoliózou páteře.
Kladné vlivy nejen na tělo, ale také na duši
Při cvičení se snadno odbourává stres, relaxuje se a tak kromě toho, že si protáhnete svaly, si také odpočine vaše duše a psychika. Cvičení vám také „dobije baterie“, vlije energii do žil a budete se cítit odpočatí a na chvíli zapomenete na všechny svoje problémy. Jógu se naučíte používat také jako klíč ke své duši a jedině tak může dojít k harmonii.
Práce s dechem
Mezi jednu ze základních lekcí patří naučit se správně pracovat se svým dechem. Je důležité vědět, ve které chvíli se nadechnout, kdy vydechnout a naučíte se také několik způsobů dýchání. Každý způsob je něčím specifický a využívá se v různých okamžicích. Ačkoliv se to zdá jednoduše, i tento krok je podmíněn pravidelným tréninkem neboť soustředit se na dech vyžaduje trpělivost.
Dochází celkově k zlepšení kondice a zvýšení rozsahu pohybu
I jako začátečník pocítíte změny, které se s vaším tělem začnou dít. Jistě, posun hranice pohybu k vašemu ideálu může trvat i několik let, budete-li ale cvičit svědomitě, viditelné pokroky se dostaví už za několik málo lekcí. Co se týče kondice, ze začátku vás budou náročnější ásany vyčerpávat a delší pobyt v nich vám nebude příliš příjemný, a až časem pocítíte, že vám už žádné pozice nedělají problémy. Důležité je nejít přes bolest. Jemné tahání ve svalech je neškodné a vlastně vítané, neboť je to důkaz o tom, že sval pracuje, ale ostrá bolest naopak značí problém a přes takovou hranici je lepší nechodit a zbytečně si nepřivodit zranění. Tělo si nejdříve musí na novou zátěž zvyknout a až když sami cítíte, že jste připraveni, můžete svoje hranice a rozsahy posunout na další úroveň a zkusit ásany, které se vám dříve zdáli úplně nedostupné. Každá z ásan má hluboký význam a slouží k protažení a posílení určité části těla.
autor: Lucie Palounková