Také na vás útočí nemoci ze všech stran? Přemýšlíte, jak efektivně bojovat proti nachlazení, abyste letos na podzim byli fit? Výživový poradce a školitel programu The 1:1 Diet Lukáš Vrána doporučuje několik sezónních lokálních potravin, které by rozhodně neměly chybět na vašem talíři. Tyto lokální poklady jsou čerstvé a zachovávají si tak maximum nutrientů, které jsou důležité pro naše zdraví. Co by tedy náš podzimní jídelníček měl obsahovat?
Rakytník – vitaminová bomba
Rakytník obsahuje velmi vysoké množství vitaminu C, který je mimo jiné vhodný jako podpora imunitního systému. Obsah vitaminu C je v průměru přibližně 360-450 mg/100 g, ale záleží i na době sběru (postupně se od září do listopadu snižuje). Rakytník obsahuje také různé antioxidanty (antokyany, katechiny, karotenoidy), vitaminy (B1, B2, B9, K6), cholin a řadu minerálů (Mg, P, Ca, Na, K, Fe, Zn). Plody rakytníku nebo džus můžete zamrazit, alternativně můžete vyrobit různé džemy, kompoty, pyré apod. Použít můžete i rakytník sušený.
Švestka – přírodní projímadlo
Švestky jsou v České republice poměrně oblíbené ovoce. Pro trávicí ústrojí jsou švestky prospěšné zejména díky vysokému obsahu vlákniny. Obsahují velké množství vitaminů B skupiny (B1, B2, B6, B12), provitaminy A a nezanedbatelné množství vitaminu C. Zajímavé jsou také obsahem různých minerálních látek (Mg, K, Mn, Ca, P, Fe). Vysoký obsah sorbitolu a vlákniny ve švestkách je odpovědný za projímavé účinky.
Brusinky – proti zánětu
Brusinky obsahují zejména karotenoidy, vitaminy skupiny B a vitamin C a jsou zdrojem některých minerálů (K, Mg, Fe). Vzhledem k chuti se většinou konzumují upravené ve formě kompotů, šťáv, džemů apod. Brusinky pomáhají zmírňovat projevy zánětu v těle, často se doporučují hlavně v souvislosti se zánětem močového měchýře.
Dýně není jen na dlabání
Dýně patří do rodu tykev, stejně jako cukety nebo patisony. Samotné dýně mají mnoho typů, některé s hodí jen na ozdobu, jiné na dlabaní a další použijeme v kuchyni. Z posledně jmenovaných pak můžeme připravit řadu chutných jídel – polévky, muffiny, koláče, karbanátky, pečenou dýni a další. Dýně jsou bohaté na betakaroten, vitamin E a dále obsahují menší množství vitaminu B skupiny a vitamin C. Obsahují také některé minerální látky (K, Mg, P, Fe, Ca).
Co najdeme na procházce
Pokud se půjdeme na podzim projít do přírody, můžeme najít také další typické plody tohoto období – ořechy a houby. I když je ořechů celá řada, v naší přírodě nejčastěji najdete buď lískové nebo vlašské. Ořechy jsou významné z hlediska obsahu mastných kyselin, vitaminů rozpustných v tucích (A, D, E, K), vitaminů rozpustných ve vodě (B1, B6 a C) a některých minerálů (Ca, S, Mg, P, Fe, Zn, Mn, B). Ořechy je možné doma usušit, pozor na správný postup z důvodu možného rozvoje plísní.
Houby jsou významné pro svůj vysoký obsah vlákniny a nízkou energetickou hodnotu. Za zmínku stojí také obsah bílkovin, naopak obsah vitaminů a minerálů je v nich poměrně nízký. Přesto se vyplatí je usušit nebo naložit, abychom jimi mohli v zimě obohatit náš jídelníček.
Co když cestuji?
Pokud se Vám některé dny nedaří tuto čerstvou stravu připravit na talíř, nebo jste třeba na cestách, pak doporučujeme mít při ruce kvalitní alternativu. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit komplexní jídla The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan, která jsou obohacena o řadu vitaminů a minerálů, které Vaše tělo potřebuje. Vyvážený poměr makro živin pak zajistí, že Vašemu tělu nebude nic chybět, uzavírá Lukáš Vrána.

Program The 1:1 Diet stojí na podpoře výživového poradce a chutných a nutričně vyvážených jídlech, díky kterým je jednoduché hlídat si správný poměr živin a energie. Všechny pokrmy lze připravit velice snadno a rychle, několik produktů je zároveň „ready to eat“, takže je možné mít je kdykoliv po ruce. V nabídce je široký výběr jídel – jak sladké, tak i slané varianty. www.spolukiladolu.cz