Miminko

5 tipů, jak ušetřit za výbavičku pro miminka

Asi každý, kdo někdy procházel mezi regály plnými potřeb pro miminka, si dokáže alespoň trochu představit, kolik asi taková výbavička pro potomka musí stát. Nastávající maminky navíc hltají informace ze všech stran a mají pocit, že jejich miminko bude potřebovat stovky věcí, které budou nakupovat snad celé těhotenství. Ten, kdo už má prvních pár let života svého dítěte za sebou, ale ví, že většina věcí a potřeb, které trh nabízí, jsou prostě zbytečné. Navíc existuje mnoho „míst“, kde lze ušetřit, aniž by váš drobeček, jakkoliv strádal!

  • Oblečení nemusí být vždy nové

Nastávající maminky, ale i například babičky, samozřejmě doslova milují procházet obchody plné malých roztomilých oblečků, kterými naplní skříně ještě dřív, než se dítě narodí. O tyto chvilky by se samozřejmě nikdo neměl připravovat, nicméně ne všechny kousky v šatníku musí být nutně nové. Pořiďte si pár soupraviček k lékaři či k jiným „slavnostnějším“ příležitostem, a po zbytku se poohlédněte na bazárcích.

Oděvů pro miminka z druhé ruky je plný internet i kamenné bazary. A často v nich najdete úžasné kousky, které byly oblečené sotva jednou, za výborné ceny. Také do oblečků na doma nebo na spaní příliš financí neinvestujte. Některé skvrny od příkrmů nebo dětské stolice jsou opravdu těžko odstranit, a tak byste mohli být po jednom použití zklamaní ze zničeného kousku.

Dalším důvodem, proč nekupovat miminku příliš mnoho oblečení za příliš mnoho peněz je také fakt, že opravdu rychle roste. A tím myslíme opravdu rychle – vaše ratolest může ze začátku života doslova ze dne na den přeskočit z jedné velikosti do druhé, proto nakupujte pouze takové množství, o kterém víte, že unosíte. Nebojte, na dražší či značkové kousky také jednou přijde čas!

  • Dejte postýlce i nábytku druhou šanci

Nábytek do dětského pokojíčku také není nejlevnější záležitost. Naštěstí se dá velice efektivně ušetřit i zde. Máte-li po prvním dítěti, neteři či synovci, nebo dokonce ještě sami po sobě starou postýlku, vrhněte se do její nenáročné renovace a bude jako nová. Postačí vám k tomu jen brusné papíry, barva vhodná na dřevěné povrchy a štětce. Pozor, barva na dětskou postýlku musí mít atest pro použití na dětský nábytek! Postýlku natřete libovolným odstínem, přelakujte vhodným nezávadným bezbarvým lakem a máte hotovo.

Stejný postup lze využít i u jiných starších kusů nábytku jako jsou komody, skříně nebo třeba houpací křeslo. Do pokojíčku novorozeňátka se nejlépe hodí nábytek bílé barvy, která evokuje čistotu, a navíc se hodí ke všemu.

  • Vsaďte na látkové pomocníky

V dnešní uspěchané a pohodlné době jsou jednorázové produkty na denním pořádku a člověk by řekl, že jsou už jakousi samozřejmostí. Většina těchto výrobků se však svou nezávadností ani zdaleka neblíží klasické bavlně nebo dokonce přirozeně antibakteriálnímu bambusu. Možná vám maminka říkala o každodenním praní, vyváření a žehlení látkových plen, a proto se látky děsíte, nicméně moderní látkové pleny jsou velice nenáročné na údržbu a s trochou nadsázky bychom mohli říct, že se při dnešním „látkování“ už nepředřete.

Počáteční investice do látkových plen je trochu vyšší, výbavička stojí od 5 tisíc korun, vydrží vám však až do konce plenkového období. Když si spočítáte, že jedna jednorázová plena stojí průměrně 5 korun a dítě jich denně potřebuje i více než 10, je jasné, kolik ve finále ušetříte.

Plenkami to však u látkových pomůcek nekončí. Oplatí se zainvestovat také například do látkových přebalovacích podložek, které opět stačí jen vyprat, látkových vložek do podprsenky, ale i látkových ubrousků, které jsou na rozdíl od těch vlhčených skutečně šetrné k dětské pokožce a nehrozí žádné podráždění.

  • Tuny kosmetiky jsou zbytečné

Při nákupech v drogerii zjistíte, že kosmetiky pro děti existuje snad víc než pro dospělé. Počínaje sprchovými gely, mýdly, koupelovými pěnami, přes šampony, olejíčky, tělová mléka, krémy na opruzeniny, až po krémy na obličej či bolavé bříško. Věřte ale, že většinu z toho nakonec vůbec nepoužijete, protože vám bude připadat naprosto zbytečné dítě neustále patlat několika produkty najednou. Do začátku bohatě postačí pouze několik věcí, a to koupelový olej a tělová mast (obojí ideálně z lékárny) a krém na zadeček. Výborné je například také bambucké máslo, které je hypoalergenní, vyživí pokožku, a hodí se k mazání prakticky celého tělíčka.

  • Některé náklady proplatí i pojišťovna

Pečlivě si uschovávejte účtenky a po nákupech výbavičky zamiřte do své pojišťovny, kde vám pracovnice jistě rády poskytnou informace o tom, co všechno vám může pojišťovna proplatit. A rozhodně to nejsou malé částky, touto návštěvou můžete ušetřit i několik tisíc! Pojišťovny běžně přispívají na nákup monitoru dechu, odsávačky mléka a další potřeby pro miminka. Také pro maminky je spousta příspěvků – například na prvotrimestrální screening, pomůcky ke kojení, poporodní pomůcky nebo třeba předporodní kurz.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.