Jedinečná věc se podařila lékařům z pražského Centra asistované reprodukce ISCARE. Pacientce, kterou rakovina připravila o oba vaječníky, vrátili šanci mít vlastní děti. Vajíčka pro budoucí oplození jí odebrali z již vyoperovaného orgánu. Zákrok, jenž znamená naději i pro další podobně nemocné ženy, provedli jako vůbec první v České republice. Celosvětově jich zatím bylo úspěšně uskutečněno pouze pět.
Kateřina o jeden z vaječníků přišla již před třemi lety, kdy u ní lékaři nádor diagnostikovali poprvé. Rakovina se ale vrátila. Žena se proto obrátila na Centrum asistované reprodukce ISCARE.
Pacientku ale tlačil čas, nádor musel z těla ven. Běžnou metodou už se proto vajíčka získat nepodařilo a Kateřina šla ihned na operaci. „Prohlédli jsme celou dutinu břišní, a když jsme zjistili, že nikde jinde nejsou známky rakoviny, vaječník jsme odebrali a ihned poté předali na místě přítomnému embryologovi,“ popsal zákrok Borek Sehnal, primář Gynekologicko-porodnické kliniky Nemocnice Na Bulovce, jež onkologickou operaci provedla.
Jen pětkrát na světě
Z odebraného vaječníku se embryologům podařilo odsát tzv. ovariální folikuly, z nichž získali další nezralá vajíčka. „Ta ve speciálním médiu a v inkubátoru dozrála, následně byla oplodněna a zamražena,“ popisuje primář Klinického centra ISCARE IVF MUDr. Jaroslav Hulvert. Tento zákrok je velmi výjimečný, na celém světě se jich zatím uskutečnilo jen asi pět.
Jeho úspěšné provedení dává naději i dalším ženám, že se nebudou muset vzdát mateřství. Rakovinou pohlavních orgánů jich ročně onemocní více než čtyři tisíce. „K danému, doposud zcela neobvyklému postupu, nás donutily okolnosti a snaha pomoci pacientce. To, že jsme tímto způsobem získali kvalitní embrya, považuji za velký úspěch, ale stále jsme ještě na půli cesty,“ dodává primář Hulvert.
Lékaři spolu s pacientkou v současnosti čekají na výsledky prvního pokusu oplodněných embryí. Šanci má zhruba 35 procent na každý z přenosů, kterých může podstoupit díky získaným embryím několik.