Když se dva lidé rozvedou, tak musí počítat s tím, že se budou dělit o děti, majetek, o úspory i o dluhy.
Během manželství se vždy nějaký ten majetek naskládá. Po rozvodu se ovšem takto nabytý majetek musí spravedlivě rozdělit. Jak mnozí víte, není to vždy úplná procházka růžovým sadem. Nejideálnějším řešení je samozřejmě dohoda. Ti, kteří se dohodnout nedokážou, tak musejí podat návrh, aby o vypořádání rozhodl soud.
Pokud tedy dojde na soud, tak ten bude rozhodovat dle následujících pravidel:
1, Podíly obou manželů na vypořádání majetku jsou stejné.
2, Každý z manželů nahradí to, co bylo ze společného majetku vynaloženo na jeho výhradní majetek, a naopak má právo, aby mu bylo nahrazeno, co ze svého na společný majetek vynaložil.
3, Soud bude přihlížet na potřeby nezaopatřených dětí. Bude posuzovat kdo a jak pečoval o děti a domácnost.
4, Soud také bude posuzovat kdo se zasloužil o nabytí a udržení majetkových hodnot společného jmění.
Soud se nikdy ale nebude zajímat o věci, které jsou pouze pro osobní potřebu jednoho z manželů. Jedná se například o osobní počítač, lyže apod. Dále se nedělí věci získané darem či děděním. To se může vztahovat i na nemovitosti, pokud to zdědil výhradně jen jeden z manželů.
Co se týče doby vypořádání společného jmění, tak to je nutné provést do tří let od nabytí právní moci rozsudku o rozvodu. A co se stane, pokud se vypořádání do tří let nestihne? U nemovitostí bude každý z manželů vlastnit polovinu a movité věci bude vlastnit ten, který je užívá.
Vzory žádostí o rozvod: