Praktické rady

Výhody a nevýhody látkových plen

Možná si také děláte seznamy pro a proti, pokud se nemůžete rozhodnout. Nejste si jistí, zda přebalovat svou ratolest látkovými, nebo jednorázovými plenkami? Podívejte se na náš výčet výhod a nevýhod.

„Na prvním místě je u všech maminek spokojenost jejich dětí. Proto doporučuju zkoušet, zkoušet a zkoušet, až najdete to, co bude vyhovovat právě vašemu miminku nejvíce. Nikde není napsáno, že musíte automaticky používat to, co vaše kamarádka, sestra nebo kolegyně. Každý zadeček je trochu jiný, pamatujte na to,“ upozorňuje s úsměvem Kateřina Borunská z Mamaja group, která má dva syny a u toho prvorozeného se nechtěla smířit s opruzeninami a dalšími problémy po jednorázovkách, a proto začala pátrat po látkovkách a zkoušela různé typy a druhy. „V České republice jsem tenkrát sehnala jen čtvercovky. Proti převážila nad pro, takže jsem pokračovala a našla. Když jsem zjistila, že hledá víc maminek, založila jsem e-shop s potřebami pro děti.“

A co na to maminky, které testují látkové plenky Pop-in NEW GEN?

Trojnásobná maminka Zuzana, která přebalovala látkovkami všechny své děti, má hodně zkušeností. „Na prvním místě pro mě bylo zdraví mých dětí. Než jsem se rozhodla, jaké plenky budu požívat, procházela jsem různé studie. Vyděsila jsem se, když jsem četla, že se v jednorázovkách přehřívají pohlavní orgány dětí a není jisté, jaké budou následky. To bylo první velké pro. Výhodu látkovek vidím i v tom, že je jednou nakoupíte a pak už je máte. Na začátku jde o vyšší investici, ale je jednorázová. Máte je neustále k dispozici a nikdy vám nedojdou. Jistě, musíte mít vždy připravené nějaké čisté a suché, ale když jsem nemohla s dětmi několika dní ven, protože byly nemocné, vystačila jsem si s pračkou, nemusela jsem se bát, že mi dojdou. Výhoda číslo tři: z věšení a skládání plen jsme si se staršími dětmi udělali zábavu. Trávíme čas spolu, děti pomáhají. Pro někoho je možná praní plenek krok zpátky, pro mě je to krok správným směrem,“ vypočítává Zuzana a pokračuje: „A nevýhody? Samozřejmě ani látkovky nejsou dokonalé. Na cestách je to s nimi složité. Převážet použité i čisté plenky je náročné na místo. Většinou je nahrazuji jednorázovkami. Na sušení látkovek musíte mít prostor a musíte počítat s tím, že to trvá. U extrasavých plenek obzvlášť. Zapomenout nesmíte ani to, že jsou objemnější než jednorázovky. Když kupujete oblečení, chce to pružnější materiály.“

I dvojnásobná maminka Lucie souhlasí se Zuzanou v tom, že velká výhoda látkovek je, že je máte doma, nemusíte je shánět a hledat akční ceny. Také načítala studie o dopadech na zdraví dětí. „Našla jsem hodně studií, které mluvily proti jednorázovým plenám. Jistě, ne všechny musí být stoprocentně pravdivé, ještě nedospěla žádná generace dětí vychovávaných výhradně na jednorázovkách, ale proč riskovat? Látkovky mi doporučila i moje obvodní lékařka. Jednorázovky jsou vyráběny z ropného derivátu! Čím dál tím víc maminek chodí s dětmi na kožní kvůli šíleným vyrážkám. Mně se syn oprudí jen při průjmu.“ Pro Lucii je velice důležitá také ekologie, o které jsme diskutovali minule. A i když zdůrazňuje, že pro ni jednoznačně převažují pozitiva, nachází na náš podnět i nevýhody: „Někdy se mi nechce prát, věšet a sbírat. Peru vždy tak tři pračky najednou a je toho hodně. I když látkovky vyjdou celkově levněji, je počáteční investice vysoká. Probírala jsem to s manželem u prvního dítěte, váhal, ale celková čísla ho přesvědčila. A třetí nevýhoda je uskladňování a péče o pleny při cestování.“

Anna, která má rok a půl starého syna, nám vysvětlila, že má lepší pocit, když používá látkové plenky než jednorázové, protože jsou podle ní přirozenější a příjemnější. „Také je méně odpadu. Nicméně tím hlavním důvodem a výhodou je pro mě to, že má Kubík méně opruzenin. Díky tomu mě neodradilo ani skladování během cestování, dlouhé schnutí nebo třeba to, že látkovku vám nikdo nikde nepůjčí, takže je s sebou prostě mít musíte.“

Romana přebaluje látkovkami od srpna loňského roku. To se jí narodil syn Toník. „Látkovky jsem si vybrala kvůli materiálu. Na omak jsou příjemnější než plastové plenky. Roli hrály i finance a ekologie. Jedna z nevýhod může být praní, ale mám pocit, že se to ztratí. Po porodu jsem prala pořád. Další nevýhodou je, že náš Toník hodně čůrá, takže plenka je snadno mokrá skrz naskrz. Když ji nestihnu včas vyměnit, tak nasákne celá, to je nepříjemné. Máme plenky z Číny a ty protečou hodně rychle, u těch českých to trvá déle, ale i to se stává. Také máme trochu problém s tím, že Toník je veliký. Na půl roce měl 10 kg 350 g a měřil 72 cm. Plenky mu nesedí, jako jiným dětem. Zkouším různé varianty a doufám, že tu pravou brzy objevíme. Zatím mi nejvíce vyhovují Pop-in v kombinaci se čtvercovkami,“ popisuje Romana a na závěr s úsměvem dodává: „U přebalování si občas říkám, že by se Pop-in měly přejmenovat spíše na Poop-in.“

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..