Školák

Tipy „ajťáků“ pro lepší on-line výuku i práci z domova

Už je to rok, kdy se naše byty proměnily v kancelář a školní třídu v jednom. S home office a distanční výukou se z nás všech také nedobrovolně stali amatérští IT odborníci na vybavení počítače a připojení k internetu. Potřebujete myš, nebo stačí touchpad? Jak si zkontrolovat stabilitu internetového připojení? Lektoři kurzů digitálních dovedností z makeITtoday dali po roce zkušeností s on-line vyučováním dohromady tipy a triky, jak získat techniku na svoji stranu a usnadnit si práci i výuku z domova.

Little dependent gamer kid playing on laptop indoors

Výkon počítače

Pro běžnou on-line výuku stačí počítač se zcela základními parametry. Pokud na počítači funguje dobře prohlížení webu ve webovém prohlížeči a základní kancelářské aplikace, aniž by měl zásadní výkonnostní problémy, bude pro výuku dostačovat. „Hodí se vědět, že notebooky dosahují maximálního výkonu, pouze pokud je připojen kabel napájení,” říká lektor kurzů makeITtoday Ondřej Vošta.

Myš nebo touchpad?

Pracujete-li vy nebo váš junior na notebooku, pak se nabízí otázka, zda jej ovládat myší nebo dotykovým touchpadem. Lektoři doporučují myš používat, protože usnadňuje ovládání (především přetahování prvků na obrazovce), je přesnější a rychlejší. U touchpadu navíc hrozí, že při ušpinění – stačí například jen vlhké prsty – nebude dobře fungovat a výuka se tak zbytečně zdržuje. Pro děti je dobré, když se naučí s myší efektivně pracovat. Pro výuku a běžnou práci stačí i levná obyčejná myš.

Headset / sluchátka / mikrofon

Vzhledem k tomu, že ve většině domácností musí fungovat více lidí pohromadě, se hodí, aby měl každý člen rodiny sluchátka s mikrofonem. Zvuky z domácnosti tak nebudou narušovat výuku nebo meeting. „Bez sluchátek se často stává, že ten, kdo mluví, slyší sám sebe, což je nepříjemné. Navíc bych doporučoval sluchátka drátová, protože ta bezdrátová různě zlobí,” radí Ondřej Vošta. Určitě před hodinou nebo schůzkou sluchátka a mikrofon otestujte a ujistěte se, že není například mikrofon vypnutý (ať už nějakým tlačítkem přímo na sluchátkách anebo v počítači).

Webkamera

U dětí webkamera velmi pomáhá k tomu, aby učitel odhadl motivaci, účast a zaujetí studenta. Může se také využít k různým aktivitám. V neposlední řadě díky ní děti vidí své spolužáky, což pomáhá kompenzovat chybějící socializaci. Zejména u menších dětí je tedy dobré mít kameru zapnutou, u starších záleží na rozhodnutí učitele.

Externí monitor

„Není to nutnost, ale velmi se nám osvědčilo, když mají žáci dva monitory. Student tak může na jednom monitoru sledovat výuku a na druhém pracovat, aniž by musel překlikávat. Nemusí to přitom být nijak drahý monitor,” říká lektor makeITtoday.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..