Dětská postýlka by měla patřit k místům, kde budou děti v co největším bezpečí. Jak ukázal jejich test, opak je pravdou. Z jedenácti testovaných dětských postýlek šest nevyhovělo požadavkům bezpečnosti a pro děti představují potenciální riziko zranění.
Dětská postýlka patří mezi jednoduché výrobky. Avšak ani to, co je jednoduché, nemusí být zároveň bezpečné. Důkaz přináší test dětských postýlek, který mezi jedenácti výrobky odhalil šest rizikových: Anna Eco (dovozce AGS-Sport), Eva a Grzeš (neznámí výrobci), Scarlett Alek a Scarlett Kubíček (dovozce Zdislaw Krajewski, Scarlett), Rafal I (výrobce Klupš, Polsko). Společným jmenovatelem nedostatků je nedodržování požadavků na bezpečnou velikost pro dítě přístupných mezer, v jednom případě jsou navíc pro dítě přístupné montážní díry.
Mezi nejčastější úrazy malých dětí, které jdou na vrub nevyhovujícím konstrukcím postýlek, patří pohmoždění a zlomení končetin i následky pádů při selhání zajišťovacího mechanismu posuvné bočnice. Další pro dítě bolestivé situace, jako jsou zaklíněná hlavička mezi příčkami nebo mezi bočnicí a čelem postýlky, přiskřípnutá ručička, uvízlý prstík v přístupném otvoru, se většinou obejdou bez větších zranění.
Nelichotivé výsledky testu svědčí o tom, že výrobci buď neznají vcelku jednoduché požadavky týkající se bezpečnosti dětských postýlek, nebo znají, avšak nerespektují. „Zarážející je, že někteří výrobci dokážou zároveň vyrábět jak bezpečné, tak nebezpečné postýlky. Stejně zarážející je, že velcí a na trhu dobře zavedení dovozci zařazují do svého sortimentu i výrobky nebezpečné,“ uvádí Ida Rozová, šéfredaktorka časopisu TEST.
V poslední době se začíná objevovat jeden velký nešvar – rodiče místo klasických postýlek pořizují dětem postýlky cestovní. Cestovní postýlka ale nemůže v žádném případě nahrazovat tu klasickou. Neprodyšné dno a většinou měkké matrace potažené nepropustným plastovým materiálem se mohou negativně odrazit na vývoji dítěte a zapříčinit chronické zdravotní problémy (bolesti zad, svalů). „Cestovní postýlky slouží při cestách s malým dítětem a používají se pouze krátkodobě,“ dodává Ida Rozová.
Kromě testu dětských postýlek naleznete v prosincovém vydání časopisu TEST test videokamer a digitálních fotoaparátů a srovnání nabídky stavebního spoření.
Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST
Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922, mobil: 604 660 290
Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.
Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2008 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 8068 výrobcích, varovalo před 481 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 503 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.