Kalokagathie, harmonie duše a těla, je ideál pocházející ze starověkého Řecka. Stejnou myšlenku najdeme v Indii, jen se jí říká jóga a i Číňané mají svou odnož, kung-fu. Všechny tyhle systémy tvrdí totéž: fyzický rozvoj jedince je stejně důležitý jako jeho mentální rozvoj, jde o jakési spojené nádoby. Jak se k tomu stavíme my, novověcí obyvatelé České republiky? Přiznejme si to, většinou docela macešsky.
Každé dítě do určitého věku přirozenou tendenci k tomu vyjadřovat svoje potřeby a temperament pohybem. Postupem času ale ve velké většině případů dochází k tomu, že je tahle potřeba utlumena spoustou jiných podnětů, mezi jinými hlavně televizí a počítači. Tak se násilně zastaví přirozený vývoj svalů a celého těla dítěte a může to vézt až k vadám držení těla, jejichž následky si nesou děti do dospělého a zralého věku.
Na druhou stranu všichni známe pořekadlo sportem k trvalé invaliditě. Především jednostranně zaměřené sporty jako je tenis nebo hokej zatěžují jednu polovinu těla výrazně víc než druhou a bez kvalitního trenéra, který se bude věnovat i kompenzačním cvičením, může dítě skončit stejně špatně, jako kdyby nedělalo nic.
Hledáme proto v široké škále možností a kroužků způsob, jak zabavit své dítě tak, aby dělalo něco pozitivního pro své zdraví. Chceme, aby šlo o činnost podanou zábavnou formou, ne žádný dril a mučení. Odpovědí na tyto požadavky může být například tanečně-pohybový kroužek, třeba takový, jaký nabízí Dětské studio Haltík v Holešovicích. Děti v něm mají možnost již od velmi raného věku rozvíjet své pohybové dovednosti, kreativitu, schopnost soustředění, spolupráce ve skupině, dále svojí paměť a představivost a další důležité schopnosti.
Pod pojmem pohybové dovednosti si nesmíme představovat, že děti bude někdo vytahovat do rozštěpů a učit skákat salta, naopak, jde o to využít oné přirozeného tendence dětí vyjadřovat se pohybem, o níž jsme mluvili na začátku. A tak dvouleté děti doprovázené maminkami říkají básničky a pohádky, které znázorňují jednoduchými pohyby, pětileté si hrají na kytičky, jak rostou ke sluníčku a tím se učí vyrovnat tělo a sedmileté už pomaličku začínají pohyby rozebírat a vědomě zpracovávat, staví je do sekvencí a vytvářejí sestavy, které se snaží zapamatovat.
Není třeba se domnívat, že takovýhle kroužek je vhodný jen pro holčičky. Pohybová výchova je vhodná i pro kluky. Nejde v ní totiž o to udělat z dětí profesionální baletky a baleťáky, ale spíš je vést k tomu, aby si uvědomovali vlastní tělo a naučili se sním zacházet tak, aby se jim v dobrém odvděčilo. Je to takový základ vhodný jako průprava k jakémukoli sportu.
Holešovický Haltík nabízí také cvičení rodičů s miminky již od 4 měsíců. To je vynikající způsob, jak napomáhat psychomotorickému vývoji dětí. Krom toho, že jsou miminka vedena k vyváženému pohybu, se rozvíjí sociální vztahy dětí stejného věku a také nezaměnitelný vztah dítěte k jeho rodiči.
Protože pohybová výchova je důležitá v každém věku, můžete si v Haltíku užít i vy jako maminky, ať už vám více vyhovují klasická fitness cvičení, jako je zumba nebo pilates a nebo chcete zkusit něco trošku jiného a zvolíte lekce současného tance. I pro dospělé je při dnešním způsobu života je důležité pracovat na ideálu kalokaghátie. Při většině každodenních činností totiž nezatěžujeme tělo rovnoměrně, ale zneužíváme jen některé svaly, které nás pak trestají tím, že se zkracují nebo uvolňují a způsobují nejčastěji bolesti v kříži nebo migrény. Starejme se o své tělo se stejnou láskou a péčí, jako se staráme o své děti. Určitě se nám to v budoucnu vrátí.
Studio ALTA – Hala 31 http://www.altart.cz/index.php/cz/aktivni-dopoledne.html
S naší Andulkou jsme taky zkoušely všechno možné. Plavali jsme, pak jsme cvičili na balonech, chodili na hudebku a ve finále skončili doma na hřišti. Pořídili jsme si na zahradu klasiku od Junglegym (http://www.junglegym.cz/) a zjistili, že taková věc vyjde ve finále levnějc než chodit kamkoliv do společnosti a malá se na tom zabaví víc než kdekoliv v herně. Jen to chce dost stejně starých dětí kolem ní 🙂