Zdraví

Jak se změní váš sexuální život po menopauze?

Bude mě ještě chtít partner? I přesto, že můžu být občas náladová? Takové jsou časté otázky žen v gynekologických ordinacích. A co bude jinak v porovnání s předchozími lety? To je jen několik z milionu otázek, na které hledají odpovědi ženy (nejen) v přechodu.

Tak si pěkně od začátku nalijme čistého vína. Pravda je taková, že leccos bude jiné. S důrazem na slovo jiné, protože něco může být chvilkově trochu horší, jiné zase výrazně lepší. Co všechno vás čeká?

Svoboda bez kontroly

Už nemusíte sledovat svůj cyklus, hlídat plodné dny a dny, kdy je třeba počítat s krvácením, což zjednoduší nejen výběr termínu dovolené, ale velmi blahodárný vliv to může mít i na sexuální život. Můžete kdykoliv a jakkoliv bez rizika otěhotnění. Že je to opravdu velká úleva reálně zjistíte, až když to zažijete!

Chuť se neztratí

Podle lékařů v přechodu ženě nehrozí ztráta libida. Chuť na milování možná nemá od rána do večera a od večera do rána, protože nějakou dobu může být náročnější vyrovnat se s tím, co dělá její tělo (potí se, je unavená, bolí ji klouby, nedokáže usnout, což zvyšuje podrážděnost, a tak sex je to poslední, co ženu v tom momentě zajímá). Ale možná by mělo, protože tak jako kdykoli předtím, milování a laskání nejenže utužuje vztah, pocit blízkosti a sounáležitosti, ale zároveň v těle spouští chemické a biologické reakce, díky kterým se uvolníme, upravíme si krevní tlak a celkově se cítíme lépe.

Znáte se. Co je víc?

Mnohé ženy, které se přechodu bály jako období, kdy je mládí definitivně pryč, ale přesto je třeba žít dál a nějak vydržet, se dnes svým obavám smějí. Tvrdí, že si milování konečně naplno užívají, protože nemusí brát ohled na děti ve vedlejším pokoji, ty jsou dávno pryč z domu, nemusí řešit antikoncepci a hlavně dokonale znají svá těla, vědí, jak reagují, co potřebují a díky věku se ani neostýchají říci, co chtějí a jak to chtějí. V ložnici i mimo ni.

Žádoucí experimentování

Je potřeba se připravit i na to, že vás v partnerské posteli (či na jakémkoli jiném místě, kde budete) čeká vzrušující experimentování. Jednak pod vlivem již zmíněné svobody a jednak jako důsledek změn, které postihnou ženské i mužské tělo. Erekce již nemusí být tak pevná a častá. Suchost pochvy je také jedním z příznaků hormonálních změn v ženském těle.

Můžeme nad tím hořekovat, lamentovat, že dobře už bylo, ale dá se to pojmout i jako výzva k objevení nových způsobů, jak se s partnerem milovat, být intimní, něžní. Pokud jste si dosud nikdy pořádně neužili dlouhou předehru, nyní nastává to období!

Mezi ušima

Zkušení gynekologové a sexuologové unisono tvrdí, že hlavní nástroj sexu je mezi ušima. Ano, ano, je to v hlavě. Aby v ní bylo uklizeno, lékaři doporučují ženám v přechodu pravidelně sportovat. Bude to mít vliv nejen na sex… Například taková, jóga nebo dlouhá vycházka v rychlejším tempu, udělají hodně. Kromě toho, že se krev rozproudí (lépe se prokrví a „promažou“ i ty části, které jsou potřeba na milování), do těla se vyplaví endorfiny, tedy hormony štěstí, a během svižného pohybu se dobře vyvětrá i hlava.

Důležité je dělat si také malé či velké radosti, setkávat se s kamarádkami, dopřávat si. Wellness? Určitě! Masáže? Ano, ano!

A také procedury u kadeřnice, kosmetičky i doma u toaletního stolku. Kvůli hormonálním změnám totiž v tomto období přicházíme i o téměř poslední zbytky kolagenu, hydratace je bídná a to, co dosud drželo pohromadě, se začíná uvolňovat a vadnout. Ještě, že se dá všemu pomoci správnou cílenou péčí!

Kdo pomůže

Cílenou péči nepotřebuje v menopauze jen pleť, ale i již zmíněné intimní partie. Elegantním řešením zhoršené lubrikace je používání lokálních estrogenů ve formě čípků nebo mastí, které se aplikují několikrát za měsíc. Použít se však dají i běžné lubrikanty, ideálně obohacené o aloe vera.

A co dělat v případě, že chuť přece jen kolísá a cítíte se pod psa, unavená, oteklá, povadlá? Určitě je dobré vyhledat pomoc. Ideálně u svého gynekologa. „Je nutné léčit příčinu, ne důsledek, proto je podle mých zkušeností vhodnější pomoc ženského lékaře než psychiatra, který předepíše antidepresiva. Ačkoli v některých specifických případech se hodí i pomoc psychologa nebo psychiatra,“ říká gynekolog MUDr. Dagmar Makalová.

S hormony či bez nich?

A jsme u hlavního kořene všech klimakterických nepříjemností. Mohou za to hormony! Jejich poměry se v těle mění tak výrazně, že by to zakývalo s každou ženou. Naštěstí ženy v přechodu již nejsou žádné ze života vylekané puberťačky, a na rozdíl od období dospívání vědí, jak mít hormony pod kontrolou. Mohou například (ony i jejich muži) dočasně užívat již zmíněnou hormonální substituční léčbu. Ale také nemusí.

Hormony jsou tělu téměř vlastní a potřebné látky. Pro zahájení hormonální substituční léčby však musí být splněna všechna medicínská kritéria,“ říká MUDr. Dagmar Makalová. Pokud nejsou příznaky klimakteria zásadně velké, nebo je hormonální substituce u ženy kontraindikována, máme k dispozici fytoestrogeny či dokonce přírodní doplňky stravy, z mých zkušeností velmi dobře účinkuje extrakt z pylového zrna. Obsahuje látku neestrogenové povahy L-Tryptofan a ta se v organismu metabolizuje na serotonin, který působí antidepresivně, a melatonin, který zase pomáhá zlepšit spánkový režim. Dostatečný spánek a dobrá nálada jsou velmi důležité proměnné pro zachování kvality života ženy v postmenopauze.“

Tak už víte, jak si i v klimakteriu zařídit kvalitní spánek, dobrou náladu a příjemné milování. Protože přechod není nemoc, přechod je nová etapa života, kterou můžete milovat, i se v ní hodně milovat!

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..