Miminko

Růst a vývoj dítěte – 4. měsíc

Ve 4. měsíci svého života se kojenec obvykle dostává ke zdvojnásobení porodní váhy. Přestává postupně plakat a snaží se komunikovat s lidmi i jinak, tedy úsměvy, dotyky nebo dumláním.

V poloze na břiše se již začíná opírat o lokte, v poloze na zádech se váha dítěte dělí mezi šíjí, úrovní dolních úhlů lopatek a zevní část hýžďových svalů. Díky synchronizaci protichůdných svalových skupin je udržováno vzpřímení postavy, kde spolupracuje svalstvo zad spolu se svaly přední strany krku a nitrobřišním tlakem, jde o vyváženou polohu páteře i kloubů, které jsou centrovány a šetrně zatěžovány. Pokud se dítěti nabídne předmět ze střední roviny, předvede již tzv. generalizovaný úchop, ale není ještě samo schopno jej zcela fyzicky uchopit, ale reaguje na něj celým tělem, když otevře pusu a sevře prsty na nohou. Postupně by dítě mělo brát různé předměty do ruky a hrát si i se svými ručičkami tak, že je pozoruje, spojuje a různě ohýbá. Strká si je ale neustále do pusy, což mu přináší potěšení ale i příjemné uklidnění.

kojenec 4 mesice
Kojenec 4. měsíce

 

Ústa jsou v této době velice důležitá, protože si do nich strká vše, co drží v ruce, a nejen ony samé. Proto by všechny hračky, které má dítě na hraní, měly být hygienické a bezpečné, ale měly by se pravidelně omývat. Tento proces strkání předmětů do úst je zcela normální, proto bychom to neměli dítěti zakazovat. Obvykle doporučenou hračkou pro tento věk by měla být hrací hrazdička s různými zavěšenými barevnými hračkami a předměty, které mohou vydávat i určité zvuky, třeba chrastění, a i třeba melodie. Pokud jde o pružnost těla, dítě si již dosáhne k oblasti genitálu a nohy jsou natolik koordinované, že se mohou navzájem dotýkat prsty.

Dítě si začíná uvědomovat své vlastní tělo. Pozoruje například své pohybující se prsty. Uchopovací reflex mu zcela vymizel a po většinu času má již ruce otevřené. Je-li dítě podepřeno nebo v poloze v sedě, dokonce mu již hlavička téměř nepadá, ale udrží ji asi tak minutu ve vzpřímené poloze.

Při snaze o rozhovor s ním odpovídá velmi aktivním způsobem a to nejrůznějšími zvuky, úsměvy, kopáním nohama, kýváním a dalšími výrazovými prostředky. Brouká si, když je nahlas osloveno.
Ve 4. měsíci by se již dítě mělo hlasitě smát, chrastítko, když ho sevře v ruce, drží i několik minut. Zrakem a pohybem hlavy sleduje předměty. Kojenec se v tomto měsíci již velice rychle se vyvíjí a učí se spoustu nových věcí, dokonce se snaží s pomocí dospělých i posadit. Je však stále slabé, aby sedělo samo delší dobu.

Dítě, když leží na bříšku, umí ohnout kolena do úhlu a překulit se pak na záda, většina dětí v tomto věku se umí převrátit z lehu na břiše na jeden bok, některé dokonce ze zad na bříško. Dítě zdvihne hlavu až o 90 stupňů a podepře se rukama. Hlavou dokáže otáčet do všech stran.

Hmat hraje významnou úlohu při vytváření citových pout, od narození má velice vyvinutou potřebou kontaktu zejména s matkou, ale jde o proces postupný, který končí až po několika měsících. Dobrý vztah matky a dítě, pocit lásky a bezpečí potřebuje dítě nezbytně pro svůj zdravý vývoj.

V této době se může dítě už poznenáhlu učit pít z hrnečku nebo z lahve. Stejně za dva měsíce mu již mateřské mléko nebude, takže se bude muset dokrmovat. Je proto potřebné ho na to pomalu připravit. V tomto období už klidně může miminku vyrazit první zoubek.

Dítě, jak si samo sebe uvědomuje, snáší hůře svou samotu, proto chce mít kolem sebe nějakou společnost. Mělo by se pokračovat se čtením pohádek a chovat se k němu jako ke staršímu, nešišlat na něj, ale mluvit raději spisovně, nevytvářet psychické napětí hádkami mezi dospělými, měla by se mu pouštět hudba.

0 Shares

2 Comments

  1. Pingback: Kojení a strava kojenců

  2. Pingback: Příkrmy u kojenců

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..