Co si myslíte o tom, když vidíte novorozence s malými ušními lalůčky, které zdobí ještě menší náušnice, nebo holčičku, která čeká v křesle klenotnictví, zatímco jeho pracovník nabíjí náušnice do propichovací pistole? Těšíte se na to, až vás vaše dcera požádá o propíchnutí uší, nebo se toho dne děsíte? Nebo už jste jí nechali uši propíchnout, aniž byste o tom dlouze uvažovali?
Ať už své dceři dovolíte nebo zakážete, aby si nechala propíchnout uši, nebo se rozhodnete, že jí necháte propíchnout uši už jako miminku bez toho, aby vám řekla, jestli to chce – je to vždy vaše rodičovské právo a výsada. Pokud zvažujete propíchnutí uší, je pár věcí, které je dobré vzít v úvahu.
Důvody pro
Propichování uší může být z velké části otázkou kulturních zvyklostí a rodinných tradic. Pro někoho je propíchnutí uší už u malého miminka něčím naprosto přirozeným a samozřejmým, zatímco pro jiné to může být velmi citlivým tématem.
Pro některé matky představuje propíchnutí uší rituál a také způsob, jak podpořit sebevědomí své dcery. Pokud mají malé holčičky zejména z praktických důvodů krátké vlasy, mohou být někdy mylně považovány za chlapce. Pokud se však rozhodnete pro to, nechat jim ozdobit uši náušnicemi, můžete podpořit jejich sebedůvěru a pocit výjimečnosti.
Obdobně je to i v případě miminek. U velmi malých dětí je často obtížné rozeznat, zda se jedná o holčičku nebo chlapečka. Pokud nechcete svou dceru oblékat stále jenom do různých odstínů růžové a zároveň se chcete vyhnout trapným okamžikům, kdy si budou vaši známí a kolemjdoucí plést pohlaví dítěte, náušnice jsou rozhodně vhodným řešením.
Důvody proti
A pak je tu druhá strana mince – maminky, které za žádnou cenu nechtějí, aby měly jejich dcery propíchnuté uši. Pokud to budou vyžadovat, musí si počkat do té doby, než jim bude 18 let. Často rodiče nesouhlasí s propichováním uší u malých dětí z toho důvodu, že jim zkrátka nedáme na výběr.
Některé matky se také bojí toho, že pokud budou mít jejich dcery propíchnuté uši příliš brzy, neskončí to pouze u jednoho páru náušnic. Zastávají názor, že na některé věci by měly dívky počkat.
Propíchnutí uší a péče o ně
Lékaři nedoporučují nechat propíchnout uši do té doby, než bude mít dítě za sebou aspoň některá povinná očkování. Je tedy dobré počkat aspoň do věku šest měsíců. Poraďte se svým dětským lékařem také o následné péči, kterou je třeba dodržovat, a zeptejte se, zda je možné zákrok provést přímo v jeho ordinaci – výhodou je velmi sterilní prostředí. Ne na všech místech, kde je možné nechat si propíchnout uši, jsou vybaveni a vyškoleni k propichování uší malých dětí.
Poté, co je ucho propíchnuto, je třeba čistit přední a zadní část ušního lalůčku nejméně dvakrát denně alkoholem nebo jiným protizánětlivým přípravkem. Náušnice by se neměly vyndat, dokud nejsou v uších aspoň šest týdnu. Jedině tak se může ucho dobře zahojit. Po šesti týdnech se mohou náušnice vyměnit, ale během prvního roku se doporučuje nosit zlaté náušnice, aby se zabránilo infekci.
Rizika propíchnutých uší
Když jsou uši poprvé propíchnuty, tělo cítí, že bylo poraněno a snaží se uzdravit. Ví, že se do něj dostalo něco cizího. Proto mohou mít někteří bezprostředně po propíchnutí reakce jako zanícení, zčervenání nebo otok zasaženého místa.
Infekce: Rodiče by měli dobře sledovat uši svých dětí pro případ, že se na nich objeví znaky infekce, jako jsou zčervenání a/nebo otok na ušních lalůčcích, strupovitá vrstva lemující náušnice nebo v některých případech dokonce horečka. Pokud se jedná o závažnou infekci, může být třeba nasadit antibiotika.
V případě vážné infekce může být také nutné náušnice vyndat a dírku v uchu nechat zavřít a zahojit. Pokud se pak rozhodnete pro opětovné propíchnutí, doporučuje se provést ho v jiném místě, než byl původní vpich.
Alergická reakce: Pokud je někdo přecitlivělý na určité druhy kovů, může to také vyvolat infekci. Nejčastěji způsobuje alergie nikl. Naopak pouze málo dětí má alergickou reakci na zlato. Z toho důvodu se v prvních letech doporučují zlaté náušnice, případně šperky z chirurgické oceli.
Vdechnutí: Pokud jste nechali propíchnout uši miminku, ujistěte se, že náušnice snadno z ucha nevypadnou. Zabráníte tak tomu, že by vaše dcera mohla náušnici ztratit a omylem ji spolknout.
Objevuje se mnoho názorů na to, zda by měly mít děti propíchnuté uši, a pokud ano, jaký je ten správný věk. Pokud necháte své dceři uši propíchnout, nezapomeňte, že je potřeba se o uši starat a věnovat jim náležitou péči, abyste se vyvarovali vážnějším zdravotním problémům.