Články Zdraví

Proč ženám po porodu vypadávají vlasy a co s tím?

Spousta nastávajících maminek se obává nadměrného vypadávání vlasů, které je s poporodním obdobím spojováno. Některé z vás pravděpodobně slyšely hrůzostrašné historky o chomáčích vlasů, které za sebou některé ženy po porodu nechávají v koupelně. Nebo jste snad zabrousily do některých maminkovských internetových diskuzí a viděly tématické fotky vlasů před a po, jakoby na druhé fotce byla úplně jiná osoba? Jak to tedy s padáním vlasů po porodu vlastně je? Je to nevyhnutelné? A dá se tomu nějak předejít? 

Vypadávají vlasy po porodu více?

Mnoho čerstvých maminek doopravdy v prvních měsících po porodu zaznamená viditelnější vypadávání vlasů, než jsou zvyklé. Běžně lidem vypadne během dne 50 – 100 vlasů a z cibulek těchto vlasů, začnou růst opět vlasy nové. Pokud takto vypadne znatelně větší množství vlasů, může to být následně vidět i na celkovém objemu, vlasy však nakonec opět dorostou.

Některým maminkám tedy vlasy opravdu vypadávají více, některé to ani nepocítí. Váš dojem z množství vypadaných vlasů může zkreslovat i fakt, že po narození miminka pravděpodobně nemáte tolik času se o sebe starat. Pokud nosíte několik dní po sobě vlasy v drdolu a po pár dnech si je umyjete/rozčešete, uvidíte více vypadaných vlasů už jen z toho důvodu, že se vypadané vlasy nastřádaly za celé období, kdy jste vlasy nerozčesala. Spousta žen je tak z poporodního padání vlasů mnohem víc vyděšená, než by musela. Pokud úbytek vlasů nepoznáte z objemu vašeho účesu, nemusíte se jím vůbec zabývat.

Proč vlasy po porodu vypadávají více?

Padání vlasů po porodu je způsobeno hormonálními změnami – konkrétně hladinou estrogenu. Hladina estrogenu byla během těhotenství navýšena a po porodu se zase postupně dostává do normálu. Tělo může na snižování této hladiny reagovat práve i vyšším padáním vlasů. Dobrá zpráva je, že tato situace je u většiny žen dočasná a jakmile se tělo dostane do normy, vlasy vám opět porostou, jak jste zvyklé. Ojediněle mohou změnit strukturu a tak např. z kudrnatých vlasů mohou být jemně vlnité nebo z rovných kudrnaté, ale nemusíte mít strach, že by jste o velké množství vlasů denně přicházely trvale.

Jak omezit padání vlasů na minimum?

Hormonům úplně neporučíte a především je ve vašem zájmu, aby se hladina estrogenu opět dostala do normy. Pokud vás však vypadávání vlasů trápí, je možné jít naproti zdravým vlasům (a především pokožce hlavy) na všech frontách a množství vypadených vlasů tak alespoň omezit na minimum. Existuje totiž více faktorů, které způsobují padání vlasů a pokud si poradíte se všemi ostatními, výsledná “ztráta” vlasů už pak nemusí být tak obrovská.

Správné přípravky v péči o vlasy

Na přípravcích, které si aplikujete na vlasy záleží! Nemusíte mít ten nejdražší šampon na trhu, ale většina levných šamponů z drogerie vám na vlasech (u na pokožce hlavy) zanechá nerozpustnou vrstvu silikonů, která nadále zamezuje další péči a hydrataci, aby se dostala na správné místo. Na trhu existují speciální šampony na růst vlasů, které jsou určené přímo pro tyto účely. Skvěle vám poslouží i jakákoliv profesionální kadeřnická péče – nejlépe uděláte, pokud se poradíte přímo se svou kadeřnicí. 

Správné postupy v péči o vlasy

Musíte také vědět, jak vlasovou kosmetiku správně používat. Šampon aplikujte především na pokožku hlavy a tu řádně promasírujte, aby se prokrvila. Používejte kondicionér, ten aplikujte hlavně na konečky vlasů a nechte jej působit dobu, která je uvedená na obale. Minimálně jednou do měsíce pak používejte i hydratační nebo vyživující masku na vlasy. Existují i speciální masky, které jsou zaměřené na hydrataci vlasové pokožky A nakonec, nejdůležitější krok, nenechávejte hlavu uschnout volně a už vůbec nechoďte spát s vlhkou hlavou. Vlhko je příznivým prostředím pro různé plísně a kvasinky, pokud na pokožce hlavy vytvoříte tyto příznivé podmínky, zakládáte si na problém s lupy a celkově na problémy s pokožkou hlavy. A zdravá pokožka hlavy je základ pro zdravý růst vlasů.

Určitě jste slyšely o tom, že ani teplo, kterým fén na vaše vlasy působí, není pro vlas zdravé – což je pravda. Vlas nechcete přesušit. Ideální je, buďto použít na vlasy termální ochranu v podobě kosmetického přípravku, který vlas před teplem spolehlivě ochrání nebo bohatě stačí vysušit si vlasy pouze u kořínků a délky vlasů nechat uschnout volně.

Zdravá výživa

To, že má vaše strava vliv i na vzhled vašich nehtů, pleti i vlasů, pro vás určitě není žádná novinka. Proto je dobré ani tento aspekt nezanedbávat. Pro zdraví vlasů jsou důležité v podstatě všechny vitamíny a zinek s železem. Základním stavebním prvkem vlasu je protein, takže i toho byste měli jíst dostatek. Nedostatek proteinu ve stravě je však velmi vzácný, protože nějaké množství proteinu do sebe dostáváte v podstatě skoro s každým jídlem.

Speciální doplňky stravy

Pokud jíte zdravě, ale nechce se vám denně zabývat tím, jestli máte dostatečnou hladinu každého jednoho důležitého vitamínu nebo minerálu, můžete investovat do doplňku stravy. Doplňků stravy na podporu růstu vlasů je na trhu spousty a každý obsahuje zmíněné důležité vitamíny a minerály. Každá značka navíc láká obsahem nějaké speciální účinné látky, bylinného extraktu nebo kombinace molekul, kvůli které je jejich produkt zaručeně lepší než ostatní. Je pravděpodobné, že některé doplňky stravy jsou lepší než jiné, ale suplementováním jakéhokoliv z nich můžete svým vlasům jedině pomoct.

Závěr

Nakonec jde přece jen o pár měsíců, kdy můžete mít pocit, že jsou však vlasy jemnější a méně objemné. Netrapte se tím. Koneckonců máte teď jinou novou radost do života, která vás bude milovat ať už máte hřívu jak lvice nebo pocitově jen pár vlásků. A než vaše ratolest začne chodit, s největší pravděpodobností už budete mít svou hřívu zase zpátky. 

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..