Zdraví

Nedovolte kašli a nachlazení, aby pokazili zimní období, zatočte s nimi!

Kašel a nachlazení nám dělají společnost minimálně jednou za rok. A co se týče malých pacientů, ti se se smrkáním, teplotou a knedlíkem v krku potýkají zvláště v zimním období velmi často. Řekněme si o tom, jak posílit imunitu a co dělat, pokud nás již infekce zasáhne.  

Na silnou imunitu si viry netroufnou

Pokud jste nevyspalí, unavení a přepracovaní, stáváte se pro viry snadnou kořistí. Základem obranyschopnosti je správná životospráva a posilování celkové imunity organismu. Máme pro vás 7 tipů, jak svou obranyschopnost posílit:

  • Pravidelné mytí rukou významně snižuje riziko infekce.
  • Dostatek spánku = půlka zdraví
  • Pohyb a fyzická aktivita, nejlépe na čerstvém vzduchu, zvýší imunitu a navodí příjemnou náladu
  • Oblečení přizpůsobte tak, abyste neprochladli, ani se nespotili
  • V chřipkových obdobích se snažte také vyhýbat místům s vysokou koncentrací lidí: hodně lidí = hodně virů
  • Vyvážená strava s dostatkem ovoce a zeleniny se hodí zejména v chladném období
  • Otužování zdaleka nepatří k oblíbeným aktivitám, ale můžete to alespoň zkusit 🙂

Infekce se šíří často zejména v dětských kolektivech a u malých dětí. Pokud máte doma kojence nebo batole, často omývejte hračky, které si dítě vkládá do úst. U starších dětí dbejte důsledně na to, aby si dítě mylo ruce pravidelně a důkladně. Snažte se, aby se vaše dítě nezdržovalo v blízkosti nemocných osob.

kasel_dite

Pokud už nemoc přijde – nepodceňovat a nepřecházet

Dělá to řada z nás, přestože si přecházením nemoci můžeme výrazně ublížit. Neléčený kašel může přejít v kašel chronický i v jiné další komplikace, ke kterým patří například zánět průdušek nebo zápal plic.

Kašel není banalita, je sice zdravým a důležitým reflexem, který pomáhá čistit a chránit dýchací cesty, ale je také příznakem, který nejčastěji vede k návštěvě lékaře a který není radno podceňovat. Pro jeho správnou léčbu je třeba především důležité zjistit, zda se jedná o suchý nebo vlhký kašel.

Suchý kašel je velmi vysilující a může být i bolestivý, pacienta unavuje a vyčerpává, proto je třeba ho tlumit. Na rozdíl od vlhkého (produktivního) kašle totiž neslouží k vylučování hlenu, ale představuje pouze zátěž pro dýchací cesty. K tlumení kašle slouží tzv. antitusika, patří zde například sirup Levopront s účinnou látkou levodropropizin, který snižuje dráždivost ke kašli, netlumí dechové centrum a nehrozí zde riziko závislosti.

Po třech až čtyřech dnech přechází suchý kašel na kašel vlhký, kdy jsou vhodná tzv. expektorancia pro podporu vykašlávání a mukolytika sloužící k ředění hlenu, pomáhají tělu zbavit se choroboplodných zárodků, které hlen obsahuje, a tak přispívají k čištění dýchacích cest.

Pozor na kombinování!

Antitusika a expektorancia rozhodně nekombinujte. Kombinace je možná pouze v případě, že expektorancia užijete během dne a antitusikum na noc pro klidný spánek.

Další rady, tipy a odpovědi na téma kašle najdete na Léčíme kašel (proklik na: http://www.lecimekasel.cz/).

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..