Mýtus: Malému dítěti mohu klidně dát i kravské mléko.
Pravda: Kravské mléko je pro telátka a ne pro děťátka, protože obsahuje vysoké množství bílkovin a solí, ale málo železa, jódu a vitamínů. Kravská bílkovina je velice těžko stravitelná a může být pro dětský organismus značně alergizující, proto pokud není upravená, je pro děti do tří let nevhodná.
Mýtus: Je jedno jestli dítě krmím kravským mlékem nebo umělou kojeneckou výživou, protože umělé mléko stejně obsahuje kravské mléko.
Pravda: Není jedno zda krmíte umělou výživou či kravským mlékem. Bílkovina kravského mléka je pro dítě těžko stravitelná a proto je pro kojeneckou výživu speciálně upravována. Například mléko Beba Premium je připravováno pomocí speciální technologie OPTI PRO ADAPT, která upravuje bílkovinu z kravského mléka, aby byla co nejvíce přiblížena mateřskému mléku a nezatěžovala tak nevyzrálé dětské orgány.
Mýtus: Četné změny značky kojenecké výživy nemohou dítěti škodit.
Pravda: „Pokud dítě řádně prospívá a dobře snáší již zavedené kojenecké mléko, není vhodné mléko měnit. Každá změna mléka by mohla u dítěte vyvolat obtíže“, říká MUDr. Jana Fabiánová (dětská lékařka)….
Mýtus: Na „dvojkové“ kojenecké mléko se přechází, když dítě dosáhne určeného věku.
Pravda: Na umělé mlíčko s číslem 2 se přechází až po zavedení masozeleninových příkrmů. Obvykle to bývá zhruba v pěti měsících věku dítěte. Každé dítě je individualita a je třeba k němu také tak přistupovat. Když už dítěti mléko nebude stačit, rozhodně vám to dá jasně najevo.
Mýtus: „Přátelské“ bakterie patří do stravy dospělých.
Pravda: Informace o užitečnosti probiotických bakteriích se na nás valí ze všech stran. Jsou přínosné pro všechny věkové kategorie – od dospělé přes seniory, studenty a školáky až k předškolákům. Nezbytné jsou ale již od narození, jsou to přátelské bakterie, které jsou přirozenými obyvateli zdravého střeva. Podle posledních výzkumů probiotika přirozeně obsahuje mateřské mléko, které tak zajistí správný rozvoj zažívání i celé imunity. Aby střevní mikroflóra byla optimální i poté, co již dítě není kojeno, je důležité dbát na přítomnost probiotických kultur i v další kojenecké výživě (např. Beba Premium obsahuje živé bakterie Bifidus BL)
Mýtus: Přechod z mateřského mléka na umělé je vždy spojen se zácpami a kolikami.
Pravda: Odstavení je obdobím s vyšším rizikem gastroenterologických onemocnění. Zažívací systém dítěte je vystaven bakteriím z okolního prostředí, může tak dojít ke snížení přátelských bifidobakterií ve střevě. Ty je nutné doplnit novou stravou. Umělé kojenecké mléko způsobuje z počátku méně časté a objemnější stolice, ale to neznamená, že jde o zácpu. Dětské zažívací ústrojí se pomalu seznamuje s novým složením výživy a proto dochází ke změně ve frekvenci a konzistenci stolice. Pro dobré zažívání dítěte je dobré zvolit kojeneckou výživu s obsahem probiotik.
Mýtus: Hypoalergenní kojenecká výživa je určená dětem s alergií.
Pravda: Umělé mléko s označením H.A. je určené kojencům s rizikem vzniku alergie, tzn. pro kojence, jejichž nejbližší příbuzný trpí některou z forem alergií. Některá hypoalergenní mléka, např. Beba 2 H.A. Premium, obsahují částečně naštěpenou bílkovinu kravského mléka, která nejenže možnost vzniku alergie snižuje, ale navíc vytváří tzv. orální toleranci. Takto upravené mléko tedy obsahuje zbytky alergenů, ale jejich počet již není pro dítě alergizující, naopak jeho imunitní systém pomáhá „trénovat“. Dítě se tak setkává s alergeny prostřednictvím výživy, avšak v podobě, která ho neohrožuje, naopak posiluje jeho odolnost a připravenost na pozdější přímý kontakt s alergeny.
Mýtus: S H.A. mlíčkem se končí v jednom roce dítěte
Pravda: Pokud je v rodině alergická zátěž, doporučuje se s H.A. (hypoalergenní) kojeneckým mlékem pokračovat nejméně do 3 let věku dítěte. Imunitní systém dítěte se vyvíjí až do tří let věku, proto by v celém tomto období neměl být organizmus zbytečně zatěžován alergeny. Z toho, co maminka vloží právě v tomto období děťátku „do vínku“ jeho imunitního systému, bude čerpat po celý život. S juniorskou – od 10 měsíců do tří let věku dítěte – pokračovací kojeneckou výživou přišlo jako první Nestlé (Beba 3 H.A. Junior)
Mýtus: Ublinkávání lze předejít jen šetrnou manipulací s dítětem.
Pravda: „Pro dítě, které trpí častým ublinkáváním, je potřebná nejen šetrná manipulace, ale i strava s vhodným složením. Děťátku by se nemělo zalamovat bříško a žaludek, po krmení je nutný dostatečný čas k odříhnutí. Dobrým tipem je i upravení matrace v postýlce tak, aby měla sklon třicet stupňů. Pokud zvýšená poloha nepomáhá, zkuste přechodně podávat mléko zahuštěné bramborovým škrobem, “ radí MUDr. Jana Fabiánová. Jednou z možností, kterou lze problém řešit, je dítěti podávat kojeneckou výživu Beba A.R.
Mýtus: Problém ublinkávání souvisí s umělou kojeneckou výživu.
Pravda: „Ublinkávání se může objevit z několika důvodů. Avšak nejčastější je ve spojení s přejídáním a vyššími dávkami mléka. Kojené dítě si určí množství samo, ale dítě krmené z láhve pije rychleji a vypije tak větší množství mléka, což mu působí potíže. Proto se doporučuje krmit 6 – 8x denně v pravidelných intervalech, na dudlíku mít malý otvor a nechat dítě pořádně odříhnout,“ radí MUDr. Jana Fabiánová.