Zdraví

Mámo, táto, pojďme sportovat!

Rodiče v dnešní době často řeší, jak udělat pro své ratolesti pohyb natolik atraktivním, aby je odtrhnul od telefonů, počítačů či herních konzolí. Pozoruhodný je ale fakt, že to platí i obráceně. „Co mám dělat, aby se mnou máma s tátou sportovali? Jak je mám motivovat, abychom šli společně na procházku? A co když nebudou chtít?“ Nejen to jsou totiž nejčastější otázky, které s dětmi řeší lektoři z programu Nestlé pro zdraví dětí na školách.

A je pohyb vůbec potřeba?

Ano, rozhodně. Zejména u dětí platí, že pohyb pomáhá správně rozvíjet kardiovaskulární a svalovou soustavu[1]. Důležitá je v tomto případě zejména pravidelnost. Díky tomu mohou sportovní aktivity působit jako prevence nadváhy a obezity, pomáhat navodit kvalitní spánek a v neposlední řadě také díky vylučování hormonů při fyzické aktivitě navodit pocity štěstí a snižovat depresivitu[2]. Výhod má sport nespočet, a to nejen pro děti, tou nejzásadnější ale je, že by je měl při správném výběru bavit a dělat je šťastnými.

Jak komunikovat výhody sportu dětem

O sportu je třeba se s dětmi otevřeně bavit. Vysvětlovat, proč je prospěšný a ukazovat podoby, jaké může sport mít a jak ho můžou mít děti rády. Sport nemusí být jen o běhu, házení či skákání, dobrá je i procházka. To je i to, co je učí program Nestlé pro zdraví dětí. Jak se ale ukazuje, problém není často v dětech, ale v jejich rodičích.

Je to i o vás, rodičové

Nejčastější otázkou, kterou v rámci programu děti lektorům pokládají je, jak motivovat rodiče, aby se hýbali společně s nimi. Do určitého věku jsou rodiče největším dětským vzorem a jejich chování považují za normu. Proto je důležité si jako rodič uvědomit, v čem je sport prospěšný. Rodičové, buďte aktivní, choďte pěšky do práce či na nákupy a věnujte se vlastním sportovním koníčkům. Prospějete tak nejen sobě, ale i svým dětem.

Co se stane, pokud se nehýbeme

Důsledkem špatného stravování a nedostatečného pohybu je nadváha a obezita. Více než 16 procent mladistvých je v České republice obézních[3], své potomky by ale za obézní označilo pouze jedno procento rodičů. Obézní je navíc každý čtvrtý dospělý[4]. „V rodině tak mohou být přebytečná kila vnímána jako něco běžného. Právě proto je důležité vzdělávat děti ve zdravém životním stylu například ve škole. Mohou tak změnit nejen svůj životní styl, ale motivovat také svoje rodiče a sourozence,“ uvádí Markéta Veverková, nutriční specialistka ze společnosti Nestlé.

Obezita u dětí je velkým problémem, jelikož opravdu neplatí, že dítě z obezity vyroste – naopak se velmi často stává jedincem s vysokým stupněm obezity. Nadváha a obezita jsou spojeny s řadou závažných zdravotních komplikací, které mohou zásadním způsobem ovlivňovat zdraví a kvalitu života,“ zdůrazňuje doktorka a nutriční specialistka Karolína Hlavatá.

Nezapomínejte na pitný režim

Se sportem se pojí i pitný režim, který je důležitý pro fungování nejen dětského organismu. To je ostatně druhá nejčastější otázka, kterou děti lektorům v programu Nestlé pro zdraví dětí na školách pokládají. Ideální množství je 60 až 75 mililitrů tekutin na kilogram váhy u dětí od 6 do 10 let, do 14 let se množství snižuje na 40 až 60 mililitrů tekutin na kilogram tělesné hmotnosti. Při sportu a v horkém počasí je třeba pohlídat pitný režim ještě o to více. Oblíbenou ale zato odborníky nedoporučovanou složkou pitného režimu u dětí jsou slazené nápoje.

„Pravidelná konzumace slazených nápojů se projevuje na kvalitě zubů, hyperaktivitě a zvýšené hmotnosti. Pozor také na rádoby zdravé alternativy s názvy „light“ a „zero“, které jsou pro děti kvůli obsahu aspartamu, ascesulfamu a cyklamátu mnohdy ještě horší,“ říká Markéta Veverková z Nestlé.

Informační box k programu N4HK:

  • Program Nestlé pro zdraví dětí je součástí globálního programu Nestlé for Healthier Kids. Cílem je motivovat rodiny, a především žáky základních škol ke zdravému životnímu stylu, správným stravovacím návykům a podpořit zájem o pohybové aktivity.
  • Tato mise reaguje na stále narůstající trend stravovacích potíží mladé generace. Více než pětina populace dětí v Česku ve věku 11–15 let má buď nadváhu, nebo je obézní.
  • Program byl spuštěn v ČR v roce 2015 a od té doby jím prošlo více než 140 000 dětí.
  • Projekt získal záštitu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a je provozován a financován společností Nestlé Česko s.r.o. ve spolupráci s odborníky na danou problematiku.
  • Za úspěchem programu stojí také kvalitní expertní tým společnosti ResponsiVibe, který vzdělavací materiály připravuje a realizuje další aktivity programu, které jsou navrženy pro aktuální potřeby českých škol. Aktuálně přichází s novým sedmým pilířem programu, který se týká udržitelnosti. Pilíř edukuje o tom, jak se chovat a nakládat se zdroji tak, abychom naší činností nezatěžovali přírodu, potažmo celou planetu.

[1] Stackeová, D. 2010. Zdravotní benefity pohybové aktivnosti. Hygiena. (55)1: 25-28. ISSN 1802-6281.

[2] Národní zdravotnický informační portál. 2024. [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR [cit. 12.03.2024]. Dostupné z:  https://www.nzip.cz/clanek/350-pohybova-aktivita. ISSN 2695-0340.

[3] Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost. 2022. Dětská obezita 2021. Praha: Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví. ISSN 2695-0340.

[4] Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra. 2021. [online]. Tloustneme v prostředí domova? Průzkum odhalil nezdravý posun hmotnosti u poloviny respondentů během lockdownu. Praha: ZPMVČR. [cit. 12.03.2024]. Dostupné z: https://www.zpmvcr.cz/system/files/dokumenty/2021-05/Pru%CC%8Azkum%20obezity.pdf

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..