Porod

Má smyls uchovávat pupečníkovou krev svého dítěte?

Pupečníková krev – dar pro život

Narození miminka patří mezi nejšťastnější okamžiky v lidském životě. Již v těhotenství se snažíme připravit svému dítěti co nejlepší start do života. I při samotném porodu můžeme udělat jeden krok na víc – uchovat dítěti jeho vlastní kmenové buňky z pupečníkové krve.

Pupečníková krev je krev, která zůstává  po porodu miminka v placentě a pupeční šňůře. Její výjimečnost spočívá v tom, že obsahuje vzácné typy kmenových buněk, které se v organizmu po dobu života ve stejné podobě a složení již nikdy nevyskytnou. Donedávna byla likvidována jako biologický odpad, dnes je možné ji uchovat a později využít k léčbě závažných onemocnění.   Která to jsou? Pupečníková krev se využívá především v léčbě poruch krvetvorby, obdobně jako kostní dřeň nebo kmenové buňky z periferní krve.

Podle typu onemocnění je možné použít buď vlastní pupečníkovou krev (například u aplastické  anémie, lymfomu nebo neuroblastomu), nebo pupečníkovou krev sourozence či anonymního dárce (například Fanconiho anémie, akutní leukémie apod.).

Každá diagnóza vyžaduje specifický  postup léčby a o způsobu transplantace vždy rozhoduje lékař  – transplantolog.

Krom využití pupečníkové krve při léčbě onemocnění krvetvorby vědci v poslední době zaznamenali úspěch s využitím kmenových buněk z vlastní pupečníkové krve u nemocných s diabetem I. typu a u postižených dětskou mozkovou obrnou. Nyní probíhají klinické studie pro ověření účinnosti této léčby a v případě pozitivních výsledků bude v průběhu několika let uvedena do léčebné praxe. Obdobné studie využití pupečníkové krve zdaleka nejsou ojedinělé, aktuálně jich probíhá po celém světě až několik set.

Několik důvodů pro odběr pupečníkové krve

Proč ANO?

Chcete znát důvody, proč je dobré mít uchovanou pupečníkovou krev vlastního dítěte? Přečtěte si následující.

  •  Pupečníková  krev může být využita k léčbě život ohrožujících onemocnění po řadu let. S přibývajícím věkem z hlediska statistiky pravděpodobnost využití stoupá.
  • Slouží jako možná alternativa kostní dřeně při léčbě  závažných onemocnění krvetvorby. Může být jedinou nadějí na záchranu života v případě, že se nikde ve světě nenajde shodný dárce kostní dřeně. Aktuální výzkum ukazuje, že u některých onemocnění léčba pupečníkovou krví vykazuje stejné dlouhodobé přežití pacientů, jako při transplantaci kostní dřeně. Z tohoto pohledu se jeví jako mimořádně důležité uchování pupečníkové krve dítěte pro případnou léčbu sourozence.
  •   Transplantát z pupečníkové krve je lékařům bezprostředně k dispozici, což urychluje léčbu při akutních stavech. Může se tak zvýšit naděje na vyléčení.
  •  Kmenové  buňky v pupečníkové krvi jsou mladé, nezatížené životním stylem a aktuálním onemocněním. To je důležité zvláště u onemocnění, kdy je třeba transplantovat vlastní kmenové buňky, ale kostní dřeň nebo periferní krev je natolik poškozená, že jejich získání je velmi obtížné.
  • Lze ji využít k léčbě mezi sourozenci, pravděpodobnost shody potřebné k transplantaci je až 25%. Mezi sourozenci se pupečníková krev využívá při onemocněních, při kterých je třeba transplantovat kmenové buňky od dárce. Tedy například při léčbě akutní leukémie, kdy není možné využít pupečníkovou krev vlastní.

Další zajímavé informace najdete na Platformě Pupečníková krev CZ.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..