Příjemné paprsky letního slunce rozsvítí úsměv na rtech nejednomu dítěti, když zjistí, že je konečně dovoleno koupání. Ty stejné paprsky však jsou současně zdviženým varovným prstem. Nebezpečí totiž hrozí zvlášť dětské pokožce, která je mnohem citlivější než ta dospělá. Ještě není plně vyvinutá a reaguje na podněty zvenčí pětkrát citlivěji než kůže dospělého člověka. A pro slunění to platí obzvlášť.
Paprsky se zarývají pod kůži
UV záření proniká do kůže a škodí ji. Čím je dítě mladší, tím je jeho pokožka na UV záření citlivější. Působení slunečních paprsků na kůži dítěte závisí na intenzitě a délce vystavení slunci. Následky v podobě začervenání kůže či pupínků se mohou projevit buď hned, ale i o 8 až 24 hodin později. V momentě, kdy si všimnete zčervenání pokožky, okamžitě zabraňte dalšímu kontaktu slunečních paprsků s pokožkou. Nejvíc buďte opatrní zejména u dětí s velmi světlou pokožkou.
Ty nejmenší chraňte před přímým sluncem
Dítě do jednoho roku by vůbec na přímém slunci nemělo pobývat. Respektive ne déle než na dobu nezbytně nutnou. Děti straší, řekněme zhruba do 15 let věku, by se měly slunci vyhýbat především mezi 11. a 15. hodinou. Tvorba pigmentu melaninu není u dětí dostatečná, proto je třeba proti ostrým paprskům pokožku chránit krémem s vysokým ochranným faktorem.
Hydratace po slunění zklidní pokožku
Na péči o pokožku nezapomínejte ani po opalování. Pokud jste zvládli uhlídat vašeho potomka (možná je jich víc) a ubránit ho před silnými slunečními paprsky natolik, aby se nespálil, i tak má za sebou pokožka velkou zátěž a potřebuje zklidnit a hydratovat. Krém nebo emulze po opalování dodá namáhané pokožce dostatečnou vlhkost a vláčnost. Například Amica emulze po opalování obsahuje rakytníkový olej – tudíž dostatek vitamínu E a D-panthenol, který pokožku zchladí. Obsažený karotenový olej regeneruje pokožku a stimuluje tvorbu pigmentu v pokožce, což zajistí také krásné opálení.
Nezapomeňte tedy: Děti mažte před, během i po pobytu na slunci. Skloubíte tak letní radovánky s bezpečným pobytem na slunci.