Školák

Kluka na fotbal a z děvčete gymnastku? To už dávno neplatí, olympijské úspěchy vynesly nahoru biatlon a veslování

Ještě před několika lety platilo, že drtivá většina chlapců se zapisovala do přípravek fotbalových klubů. Pokud náhodou dítě kopání do míče nebavilo, byly tu pro něj ještě další tradiční sporty, jako basketbal, házená nebo volejbal. Postupem doby se ale mění možnosti a „boom“ zažívají nové a menší sporty, které ještě na počátku tisíciletí neexistovaly nebo živořily na okraji sportovní společnosti bez většího zájmu. Do popředí se tak dostal florbal, stolní tenis, golf a díky olympijským úspěchům i biatlon a veslování. A právě poslední jmenovaný sport se zájemcům představí v plné parádě na blížících se 104. pražských Primátorkách. 

Veslování je sport s více než stopadesátiletou tradicí

Málokterý sport má v našich končinách takovou tradici jako veslování. Český veslařský svaz vznikl v roce 1884, ale například první veslařský klub byl založen na pražském Žofíně již v roce 1860. Po světových válkách se veslování pořád drželo v popředí československého sportu, zvlášť poté, co z Olympijských her v Helsinkách a v Římě dokázali českoslovenští veslaři přivézt zlaté medaile. Po pádu komunistického režimu se ale v Československu objevovalo stále více možností jak sportovat a i přes úspěchy Václava Chalupy členská základna ve veslování stagnovala. V novém tisíciletí se veslování vrací na výsluní, a to i díky olympijským úspěchům skifařů Mirky Knapkové-Topinkové a Ondřeje Synka. „V současnosti máme přes 4 000 registrovaných veslařů, přičemž polovinu tvoří mládež do 18 let. Zároveň je v České republice přes 40 aktivních klubů,“ říká Dušan Macháček, předseda Českého veslařského svazu.

Děti mají o veslování zájem

Zatímco většina sportovních organizací v České republice všemožně hledá mezi dětmi nové zájemce o sport, veslování nedostatkem netrpí. „Asi jsme výjimka, ale naše členská základna roste. I z čísel z mistrovství republiky víme, že nejen startuje čím dál více lodí, ale roste i kvalita, díky které si velmi dobře vedeme i v mezinárodní konkurenci,“ libuje si Macháček. Zájem o veslování je dokonce tak velký, že některé loděnice v České republice narážejí na hranice svých kapacit. „Zatím to jsou pouze výjimky, ale pokud některý klub nenabírá nové členy, stačí se zeptat a v nedalekém okolí určitě najdete klub, ve kterém se může vaše dítě veslařsky zdokonalovat,“ dodává předseda Českého veslařského svazu.

Nejen Olympijské hry, ale i kvalitní trenérský program

Nabitá a konkurenceschopná členská základna není zásluhou pouze olympijských úspěchů, ale také kvalitní prace s mládeží. „Ona je to mozaika všeho dohromady. Samozřejmě největší marketingový vliv mají Olympijské hry. Medaile zkrátka vždycky pomůžou a způsobí vlnu zájmu, která ale vydrží většinou jednu nebo dvě sezony. Druhým důvodem, proč nám roste členská základna, je investice do trenérů programem Přijď veslovat. Z peněz MŠMT dáváme velký díl financí do trenérů, kteří se díky těmto příspěvkům můžou dětem věnovat takřka každodenně, mají na ně čas, a to je nejlepší metoda, jak dosáhnout výsledků a zároveň také toho, aby to děti bavilo a u veslování zůstaly,“ uzavírá Macháček.

Primátorky opět nabídnou nevšední podívanou

Nejbližší příležitostí, kde si budete moci prohlédnout krásy veslování zblízka, budou 104. Primátorky. Ty se uskuteční o prvním červnovém víkendu v Praze. Již posedmé se v pátek pojedou stále populárnější Univerzitní osmy, do nichž se tradičně zapojují i posádky ze zahraničí. V sobotu jsou na programu rozjížďky, které určí postupující do nedělních finálových jízd. Veškeré bližší informace najdete na stránkách www.primatorky.cz.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..