Všichni známe to období, kdy končí léto, začíná se ochlazovat a náš organismus trpí. Období podzimních plískanic, změn počasí, rozdílnosti denních teplot s sebou přináší únavu a náchylnost k nachlazení v podobě rýmy, kašle, teplot či chřipek. Děti jdou do školy a dětský kolektiv je velkým zdrojem přenosu nemocí, kterému se jen těžko odolává. Jak účinně posílit imunitu a jak se onemocnění preventivně bránit?
„Nejdůležitějším činitelem, který určuje, jestli onemocníme nebo ne, jsme ve finále především my sami, či spíše kvalita fungování našeho těla. Za dvě stěžejní příčiny opakovaných infekcí jsou považovány jednak oslabený imunitní systém a dále nadměrná toxická zátěž těla, které pak tu „poslední kapku“ ve formě nějakého viru prostě nezvládá. Na nedostatečné funkci imunitního systému se podepisuje nezdravý životní styl, nedostatek důležitých živin, minerálů a vitamínů v potravě a v neposlední řadě i vysoká úroveň psychického stresu,” vysvětluje MUDr. Jaroslav Čupera.
Mnoho lidí prevenci neřeší a následný příchod nemoci řeší radikálně, ideálně jedním lékem “na všechno” a tím svůj organismus ještě více zatíží. „Na problém zejména opakovaných onemocnění horních cest dýchacích je potřeba se podívat z homeopatického nadhledu a nikoliv se snažit najít tu kouzelnou „stříbrnou střelu“, která porazí všechny „bacily“,” podotýká MUDr. Jaroslav Čupera. Je opravdu nutné více myslet na vlastní prevenci a podporu imunitního systému.
Nejběžnější problémy v tomto období jsou spojené s horními cestami dýchacími, kterým lze preventivně předcházet. Díky počasí se lidé pohybují v přetopených místnostech se suchým vzduchem a mnohdy v nich i spí. „To je velká zátěž na sliznice, které jsou pak náchylné k virům. Nejen, že se preventivně musíme starat o naše prostředí, kde je potřeba udržovat správnou vlhkost, ale je nutné věnovat preventivní péči i našim sliznicím. Doporučuji proto používání éterických olejů v místnostech, kde spíme i kde pracujeme (např. Eucalyptus, levandule, máta). Sliznici můžeme proplachovat např. solným roztokem – velmi dobré zkušenosti mám s nosní konvičkou u lidí, kteří trpí opakovaně na infekty horních cest dýchacích,” říká MUDr. Magdalena Záchová, praktická lekařka, která v rámci své praxe využívá i možnosti homeopatie.
Pro posílení imunity je potřeba si pohlídat i příjem vitamínů, a to hlavně vitamínu D, který přirozeně čerpáme ze slunečního záření, ale v období podzimu a zimy jen v omezeném množství. „V posledních letech je to problematické i v letních měsících vzhledem k vysokým faktorům opalovacích krémů, kterými mažeme sebe i naše děti. Jedna dovolená u moře nepokryje příjem vitamínu D na celý rok a dětem pak tento vitamín chybí,” vysvětluje MUDr. Magdalena Záchová a doplňuje: „Doporučuji jíst hodně ovoce a zeleniny, ale ne jakéhokoliv. Zaměřte se na sezónní ovoce např. jablka či rakytník. Ale pozor na citrusy, ty jsou dle čínské medicíny vhodné spíše pro letní období. V zimním období mohou tzv. „ochlazovat“ organismus, což může vést paradoxně k větší náchylnosti k infektům.”
A jaká je nejlepší prevence nachlazení? I když je zima, je to přirozený pohyb venku na čerstvém vzduchu. „S příchodem zimy mají všichni tendenci zavírat sebe i děti doma a omezovat tak pohyb na čerstvém vzduchu, aby “nenastydli”. A to je chyba. Pravě pohyb venku vede k podpoře imunity a k prevenci, pomáhá organismu zvykat si v rámci přirozeného prostředí na nové období změn klimatu,” vysvětluje MUDr. Záchová a doporučuje: „Hodina squashe v uzavřeném vydýchaném prostředí není totéž jako pohyb na čerstvém vzduchu. Nahraďte auto či MHD chůzí venku.”
A jak posílit imunitu pomocí homeopatie? Homeopatie v boji proti projevům nemoci využívá princip podobnosti. To znamená, že je potřeba nemocnému podat homeopaticky naředěnou látku, která by ve vážitelném množství (tj. ne v homeopatickém) vyvolala podobné příznaky, jakými nemocný právě trpí. Jeho tělo se tak na boj připraví samo. V homeopatii se dá tento princip používat i preventivně. Je zde možná i samoléčba po konzultaci s lékárníkem. Více informací naleznete na portálu Svethomeopatie.cz.
„Nejběžnější prevence je pomocí léku Oscillococcinum. Tento homeopatický lék byl získán v období “španělské chřipky” a dá se použít nejen na akutní léčbu, ale i jako prevence proti virovým onemocněním. Dodá tělu informaci a na základě ní se tělo mobilizuje tak, že je připraveno samo s viry bojovat. Svým pacientům doporučuji jednu tubičku týdně jako prevenci. Když se zrovna necítíte fit, ale nejste ještě nemocní, je dobré ji užít co nejdříve. Také jej lze preventivně nasadit, když se cítíte v ohrožení, např. pohybujete-li se v prostředí nemocných lidí. V prevenci můžete tedy použít i více než jednu tubičku týdně, v podstatě dle potřeby. Nemůžete se předávkovat,” říká MUDr. Záchová.
„Homeopatie má také lék, který lze užívat v prevenci proti klasické chřipce. Jedná se o INFLUENZINUM. Tento lék je homeopaticky naředěná aktuální vakcína proti chřipce. Užívá se preventivně, ale i k léčbě již propuknutého chřipkového onemocnění. V době chřipkové epidemie je dobré užívat 5 granulí tohoto léku 1x týdně, a jsme-li v kontaktu s nemocným, který právě chřipkou onemocněl, tak 5 granulí 1x denně společně s Oscillococcinem,” dodává MUDr. Záchová.
Homeopatické doporučení v rámci prevence:
- Dulcamara 9 C
Vhodné pro jedince, kteří mají tendenci onemocnět, jsou-li ve vlhkém prostředí (např. návštěvy bazénů).
Dávkování: 5 granulí před návštěvou bazénu a dále 5 granulí večer po návštěvě bazénu.
- Echinacea 5 C
Vhodné pro děti předškolního a mladšího školního věku, kteří jsou náchylní k nemocem.
Dávkování: 1x denně 5 granulí po dobu zvýšeného výskytu onemocnění HCD.
- Rhus toxicodendron 5 C
Vhodné pro sportovce/děti, když se rychle zpotí a mohou prudce vystydnout.
Dávkování: 10 granulí rozpustit v 0,5 l vody a popíjet během sportovního výkonu.
- Arnika Montana 9 C
Vhodné pro sportovce/děti provozující venkovní podzimní sporty (fotbal, atleti, etc.), podporuje imunitu a zlepšuje svalovou regeneraci.
Dávkování: 10 granulí do 0,5 l vody a popíjet během sportu (možno do kombinace s lékem Rhus toxicodendron 9 C).
Více na www.svethomeopatie.cz