Zdraví

Nezvaní návštěvníci v dětské hlavičce aneb jak na veš dětskou

Vši! Jen co jste si přečetli úvodní nadpis, už vás svědí celá hlava a už už se chcete poškrábat. Vši jsou zkrátka nakažlivé, jenom o nich čtete. Šikovné malé zvířátko, které si domů odnesete, ani nevíte jak. A ta ostuda! Když na to ještě přijdete sami, dobrá, ale ta potupa, když vás paní učitelka ve školce či ve škole upozorní, že v hlavičce vašeho zlatíčka běhá neposedná veš, a neví, kde by si ještě odskočila. Nesoudní rodiče si na vás začnou ukazovat prstem, aby pak příště sami hledali pochopení. Veš totiž rozhodně není ze špíny. Veš je prostě veš, a líbí se jí všude. U chudých i boháčů, ve špíně i pořádku. Jak jinak by se taky tak dobře šířila.

Veš dětská je mrška šikovná

Má šikovné nožky, kterými ve vláscích capartů i dospěláků rejdí jako doma. Pravidelnou stravu dodržuje pečlivě, 4-5 denně si cucne vaší sladké krve, a během svého měsíčního života zvládne samička naklást až 100 vajíček – hnid. Ty přichytí dokonale k vlasu tak, že ji nemáte šanci jen tak sundat. Buď hnidu po hnidě musíte stáhnout nehtem, nebo vlas po vlásku vystřihnout i s hnidou. Z hnidy se po 7-11 dnech vylíhne nymfa a dospívá za 8 dní. Proto je tak důležité napadenou hlavičku stále kontrolovat, zda se zapomenutá hnida neprobudila k životu.

Příznaky napadení vší

Pokud si ji nevšimnete náhodně třeba při česání, zaručeně se veš prozradí tím, že její neustálé sání krve podráždí kůži a dítko se začne usilovně drbat a stěžuje si na svědění hlavičky. V tom případě rozhodně zpozorněte a důkladně hlavičku prohlédněte. U chlapečků to jde vcelku snadno, u holčiček musíte být pečlivější. Veš se ráda schovává v oblasti vlásků za oušky a na temeni hlavy. V případě výskytu vší je nejvyšší čas začít jednat.

Jak se zbavit vší? Vyrazte do lékárny

Existuje spousta babských rad, bohužel však veš dětská je stále více odolnější parazit, a tak boj s ní je dosti nelehký a selhávají často i už vyzkoušené prostředky. Veš si totiž dokáže vybudovat imunitu proti těmto vynálezům, a tak odborníci mají stále plné ruce práce vymýšlet nové a nové, a popravdě ne zrovna levné, přípravky. Nejlépe je poradit se přímo v lékárně, kde vám doporučí, který přípravek je aktuálně ve vašem místě bydliště nejúčinnější a osvědčený. Přesně podle příbalového letáku pak provedete aplikaci, kterou rozhodně v určeném rozsahu zopakujte, jen tak se zbavíte opravdu všech vší. Rovnou si také kupte tzv. „všiváček“ – hustý hřebínek přímo určený k vyčesávání těchto breberek, a proveďte také důkladné odstranění hnid. Na ty totiž žádný prostředek neúčinkuje, tak jsou odolné. Doma vás také čeká vyprání veškerého ložního prádla, oblečení, včetně bund a čepic, které dítko v poslední době nosilo a pro jistotu také vysajte. A i když je to nepříjemné, informujte školku či školu. Nikdy nevíte, kde se vši vzaly a pokud neprovedou důkladnou kontrolu všichni rodiče, budete se s tímto nezvaným hostem potýkat i několik měsíců stále dokola.

Prevence? Žádná sláva

Babské rady existují, účinnost však pokulhává a navíc, na každého funguje něco jiného. Nezbývá tedy než vyzkoušet a doufat:

  • u holčiček obarvení vlásků šamponem – nejlépe tón v tónu. Vůni barvených vlasů prý nemají vši rády
  • u chlapečků stačí ostříhat na krátko – veš je schopna klást hnidy jen na vlas delší než 3mm
  • tea tree olejíček vmíchat do běžného šamponu. Jeho vůně veš odpuzuje
  • Diffusil H Prevental, který snadno seženete v drogerii či supermarketu, působí preventivně a navíc zabíjí případné vši i jejich vylíhlé larvy
  • pravidelná kontrola hlavičky i v případě, že o žádném výskytu zatím nevíte, je dobrou zbraní, která dokáže včas zastavit lavinu v podobě vylíhnutých hnid.

A nezapomeňte, jsou daleko horší věci, a nemáte se za co stydět! Hlavu vzhůru! Pokud možno bez vší 🙂

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..