Miminko

Ekologie s látkovkami v praxi

Ekologická společnost Rosa spočítala, že než dítě začne chodit na nočník, spotřebuje až jednu tunu jednorázových plenek. Zní to hrozně a trochu nepředstavitelně. Ale jak je to v praxi? Jaké další faktory hrají roli? Podle čeho se maminky rozhodují při výběru plenek?

U prvorodiček musíme počítat s tím, že je toho na ně po porodu hodně a že používají jednorázovky často také proto, že je to jednodušší. Vzpomínáte si ještě na dny po svém prvním porodu? „Všechno je nové, trochu zmatené, než se do toho dostanete. Zkušenější maminky mívají jasno od začátku, jaké plenky jim vyhovují. Ty ‚služebně‘ mladší ovšem váhají,“ vysvětluje Kateřina Borunská z Mamaja group. Mnoho maminek na látkovky přechází později. „Mají k tomu různé důvody – problémy s opruzeninami, nespokojenost miminka, obavy z chemických látek, které se používají při výrobě jednorázovek, obavy o zdraví dítěte nebo právě ekologické cítění a neustále plné popelnice,“ vypočítá Borunská.

Jedna tunu plenek zní sice hrozně, ale málokdo si dokáže tu hromadu představit. Ekologická společnost Rosa ji v loňském roce předvedla všem názorně. Navršila odpad na českobudějovickém náměstí. „Navíc si musíme připomenout, že se jednorázovky rozkládají asi 250 let. Samozřejmě ne všechny, některé firmy vyrábí i ekologicky snadno rozložitelné jednorázové plenky,“ dodává ještě Borunská.

A co na to maminky, které testují látkové plenky Pop-in NEW GEN?

Zuzana, která má tři děti, vysvětluje: „Jednorázovkami bych naplnila každých čtrnáct dní popelnici. Když jsem četla o tuně plen, neuměla jsme si to představit, ale popelnice naplněná jen plenami jednou za dva týdny po 2 roky je pro mě reálnější představa. Najednou mi to množství rostlo před očima. Ekologie samozřejmě není jediný důvod, kdyby mé děti nebyly v látkovkách spokojené, nepoužívala bych je. Ale jsem ráda, že to jde. Navíc teď, když si něco koupím a mám výčitky svědomí, že moc utrácím, vzpomenu si, kolik jsem ušetřila za plenky, když nekupuju jednorázovky.“

Lucie je na mateřské s mladším synem, dcera Nellinka už je větší. „O ekologii jsem se zajímala vždycky. Navíc mám ráda bio věci – potraviny i oblečení – ale cenově je to občas právě u těchto výrobků složité. U plen jsem tohle dilema řešit nemusela, protože látkové pleny, které jsou k přírodě nejšetrnější, vyjdou nejlevněji. Používám i ekologické prášky, hlavně mýdlové ořechy. Malému myju zadeček vodou, navlhčených ubrousků spotřebuju jen minimum. S látkovkami je jen trochu problém při cestování, takže kupuju eko jednorázovky.“

Anna v září 2011 porodila svého prvního chlapečka. Popsala nám situaci provorodičky: „V těhotenství jsem o ekologii přemýšlela hodně, ale když jsem pak nevěděla po porodu co dřív, šla stranou. První půl rok jsem používala jednorázovky. K tomu, že jsem vyzkoušela látkovky jsem měla více důvodů. Ekologie byla jedním z nich, ale ne tím hlavním. Jednorázovkami jsem naplnila dva třicetilitrové pytle za týden. To je docela hodně. Některé maminky tvrdí, že kvůli látkovkám by hodně praly, ale po porodu se pere pořád i bez nich. Na druhou stranu se musím přiznat, že když jsem se vrátila z dovolené, kde jsem používala jednorázovky, tak mi trvalo, než jsem se k látkovkám vrátila. Nechtělo se mi prát, a to praní normálně zbožňuju.“

Jednoho syna má i Romana. Letos v únoru je mu šest měsíců. „Jedna tuna odpadu zní hrozně. Ale u praní se zase spotřebuje hodně vody. Váhala jsem nad finanční stránkou. Skutečně látkovky mohou vyjít až o 15 000 Kč levněji? Našla jsem toto i nižší čísla. Doma to jen těžko spočítáte. Nicméně pořád si říkám, že z ekologického pohledu je lepší špinavá voda než plná popelnice. Když používám šetrnější prášek, tak jsem si jistá, že děláme něco pro přírodu. Beru to tak, že tím pádem dělám něco i pro syna. Ať se jednou nebrodí v odpadcích a nebydlí u skládky.“

Každá z maminek má pro přebalování látkovkami trochu jiné důvody a ekologie hraje pokaždé trochu jinou roli, ale všechny se shodnou na jednom: chtějí mít spokojené a zdravé děti, a proto je používají. Kdyby jim nevyhovovaly, tak by je nepoužívaly.

0 Shares

One Comment

  1. Pingback: Výhody a nevýhody látkových plen : Web o dětech pro všechny maminky a tatínky!

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..