Akce

Den boje proti rakovině prsu připomíná důležitost samovyšetření a pravidelných kontrol na mamografu

Karcinom prsu je nejrozšířenějším rakovinovým onemocněním mezi ženami. Jen v Česku je ročně diagnostikováno na sedm tisíc nových případů. Ze statisíc Češek se ním tak každoročně nově setká zhruba každá stá. S vyšším věkem narůstá i riziko. Vzhledem k závažnosti a rozšířenosti onemocnění byl 15. říjen stanoven jako Světový den boje proti rakovině prsu, který podněcuje ženy k preventivním krokům především pak k samovyšetření. Léčba tohoto typu rakoviny se i díky včasným odhalením nádorů řadí mezi jednu z nejúspěšnějších. Novým trendem ve společnosti je odvážnější typ prevence a sice kompletní rekonstrukce prsu.

Myšlenka stanovení celosvětového dne (někdy i měsíce) boje proti karcinomu prsu vznikla ve Spojených státech amerických v roce 1985. Cílem akce je podpořit prevenci, ale také ukázat, jak se s nemocí vyrovnávají nemocné ženy. V průběhu celého října se po světě koná řada osvětových i motivačních kampaní a přednášek. V Česku se o to nejvíce stará organizace Mamma Help, podle které s nemocí aktuálně bojuje okolo 70ti tisíc Češek. S překročením hranice 45 let věku riziko onemocnění prudce stoupá. Vedle věku je rizikových faktorů celá řada – pozdní nebo žádné těhotenství, obezita, nevhodná strava, kouření a v neposlední řadě také alkohol. „Konzumace alkoholu má u žen zvýšený vliv na vznik rakovinotvorných buněk v oblasti prsu oproti jiným orgánům. Vědci vyzkoumali, že riziko onemocnění karcinomem prsu se u žen, které pijí alespoň jednu skleničku lehkého alkoholu denně, zvyšuje o 4 – 15 %,“ potvrzuje adiktoložka Kristýna Fišerová z Národní linky pro odvykání (800 350 000).

Nejčastějšími příznaky nádorů prsu jsou okem či pohmatem patrné změny prsu a často oteklé lymfatické uzliny v podpaží. Vedle vyšetření mamografem, které mohou zdarma v dvouleté periodě podstoupit ženy nad 45 let, je pro odhalení nádoru včas pravidelné samovyšetření. Aby bylo samovyšetření efektivní mělo by být prováděno každý měsíc. Nejvhodnější doba je období těsně po menstruaci, kdy prsa nejsou citlivá a jsou bez napětí. Podchycení nádoru v raném stadiu velmi ovlivňuje výsledek léčby. Včasný nález umožňuje chirurgický zákrok zachovávající prs a znamená velkou šanci na vyléčení bez nepříznivých následků. Návod, jak samovyšetření provádět, by měl ženám na vyžádání poskytnout každý gynekolog. Poměrně radikálním preventivním opatřením, s kterým se ale lze setkat čím dál častěji, je kompletní rekonstrukce a plastika prsu. To potvrzuje i MUDr. Alexander Vatl‘ak, primář plastického oddělení klinického centra ISCARE, kde jako motiv k podstoupení operace uvádí ženy vedle estetického důvodu především důvody zdravotní. Obvykle je k tomu vede dědičnost onemocnění v rodině, kterému se odebráním mléčných žláz zabrání. Zákrok je ale vhodný pouze pro ženy, které již neplánují kojení.

Novinky ve vyšetření rakoviny

Vedle rakoviny prsu je na místě upozornit i na další časté onemocnění gynekologické sféry postihující ženskou populaci. Jedná se o rakovinu děložního čípku. Vyšetření, které jej pomáhá včas odhalit, je cytologie (stěr z děložního čípku). Hrazená pojišťovnou pacientkám jednou ročně. Tradičně je toto vyšetření na většině českých klinik je prováděno za pomoci tzv. Pap stěru. Úplnou novinkou, s kterou nedávno přišla klinika GynCentrum, je liquid based cytologie (LBC) s následným vyhodnocením díky revolučnímu systému Imaging od americké firmy Hologic.

Jedná se o počítačovou image analýzu LBC stěrů, při které počítač naskenuje celé mikroskopické sklíčko připravené technikou LBC s buňkami čípku a označí téměř se 100% jistotou všechny podezřelé či rakovinové buňky. Oproti tomu vyšetření klasickým Pap stěrem a následná diagnostika dosahují účinnosti pouze 60-70 %,“ vysvětlil primář kliniky Gyncentrum Daniel Struppl.  

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..