Předchozích dvanáct měsíců jsme diskutovali s maminkami o tom, jaké to je přebalovat látkovými plenkami. Řešili jsme, jak o ně pečovat, jak si usnadnit práci, jak se cítí děti. Poslední otázka, kterou jsme položili, zněla: Co by každá maminka, než začne používat látkovky, měla vědět?
„Mám dva syny. Kdybych nyní čekala své první dítě, snažila bych se najít během těhotenství co nejvíce informací o porodu, přebalování, kojení, cvičení a dalších věcech. Hledala bych na internetu a v knihách. Soustředila se na věrohodné zdroje, jako jsou Laktační liga nebo Unie porodních asistentek. Povídala si s matkami, které mají různé názory. Chtěla slyšet jejich argumenty, ne jen dojmy,“ přemýšlí nahlas Kateřina Borunská z Mamaja group a pokračuje: „My jsme v Mamaje poskytli čtyřem maminkám platformu na našich webových stránkách. Kladli jim během jednoho roku různé otázky o péči o děti, hlavně jsme se soustředili na přebalování. Nebáli jsme se ani kritiky látkových plen. Doufám, že tento seriál nastávajícím maminkám v mnohém pomůže a odhalí, jak vypadá realita s látkovými plenkami.“
A co na to maminky, které testují látkové plenky Pop-in NEW GEN?
Všem maminkám jsme položili stejnou otázku: Pokud byste měly zdůraznit jednu věc, kterou by někdo, kdo začíná látkovat, nebo o tom uvažuje, měl vědět, co by to bylo?
Zuzana, která má tři děti a látkuje z oslovených maminek nejdéle, si myslí, že by se maminky neměly bát experimentovat. „Univerzální recepty neexistují. Každému mému dítěti vyhovovaly jiné plenky. U prvního jsem používala zavazovací, u druhého kalhotkové Pop-in, protože dcera byla štíhlejší než první syn. Třetího syna nyní přebaluji čtvercovkami a Pop-in. Je přirozené, že se matka s každým těhotenstvím vyvíjí a mění. Pokaždé je to jiné, každé dítě je jiné. Ze začátku jsem měla strach, jak to zvládnu, ale šlo to lépe, než jsem čekala. Takže má odpověď zní: nebojte se, že něco nezvládnete, nebojte se zkoušet nové věci.“
Lucie má dvě děti, kromě toho, že je pro ni velice důležité jejich zdraví, bere velice vážně i ekologii. „Mnohokrát jsem slyšela, že maminky upřednostňují jednorázovky, protože nemají čas prát. I mně se často nechce. Ale pokaždé si připomenu, proč to dělám. Pro zdraví mých dětí a pro to, aby jednou nežily na skládce. Za sebe tedy musím říct, že vím, že se mi investovat čas do praní a věšení jednoznačně vyplatí.“
Anna má rok a půl starého syna. „Souhlasím se Zuzanou. Je potřeba zkoušet a zkoušet. I když i to je třeba dělat s rozmyslem. Ať si maminky zjistí co nejvíce informací, pořídí testovací sady a vyzkouší. Nenechte se odradit tím, že jedny látkové plenky nesedí. Existují různé střihy a různé materiály. Pak bych ovšem doporučila používat jen jeden druh, maximálně dva. Je to praktičtější při praní, stejně tak když učíte přebalovat tatínka nebo babičky.“
Romaně se loni v srpnu narodil syn Toník. Látkovky začala používat hned od začátku, občas je kombinuje s jednorázovkami. „To, že začnete používat látkovky, neznamená, že s nimi musíte přebalovat denně po celou dobu, než vaše dítko začne chodit na nočník. Navíc, kromě toho, co už bylo řečeno, bych ráda připomněla otázku financí. Látkovky mohou vydržet i na dvě děti, když s nimi zacházíte dobře. U nás jsou zatím beze změn, a to je peru skutečně často.“
Tenhle článek mi hodně pomohl v rozhodování. Půjdu do toho. Hodí se tahle sada pro vyzkoušení? http://www.mamaja.cz/prebalovani-deti/mala-sada-pop-in-new-gen-bamboo
Nebo si spíš mám pořídit jen jednu plenku od různých značek?