Zdraví

Chraňte oči před sluncem, naučte své děti nosit brýle

Ačkoli za okny ještě stále převládá spíše aprílové počasí, léto pomalu klepe na dveře a intenzita slunečního záření se zvyšuje společně s prodlužujícími se dny. V této době bychom neměli zapomínat na péči o zrak, zejména ten dětský, kterému může nebezpečné UV záření pořádně uškodit. A to i v případě, že je pod mrakem.

Viditelné světlo může dráždit oči, ale pokud se nedíváte přímo do slunce, tak oči nepoškodí. Škodlivou složkou slunečního záření je neviditelné UV záření,“ varuje MUDr. Lucie Valešová, primářka oční kliniky DuoVize a radí: „Chcete-li mít jistotu, že Vaše oči jsou dobře chráněny před UV zářením, kupte sobě i dětem kvalitní sluneční brýle v optice. Sice budou dražší, ale oči spolehlivě ochrání.

Kšiltovka je lepší než nic

Neviditelná část světelného spektra může udělat v oku a jeho okolí pořádnou neplechu. „UV záření může způsobit popálení kůže, zánět rohovky či spojivek. To se projevuje bolestí v očích, slezením, světloplachostí až neschopností otevřít oči. V případě těchto obtíží je nutná návštěva oftalmologa a následná léčba,“ vysvětluje specialistka na dětské oči, MUDr. Gabriela Pilková z Očního centra Kukátko, a dodává: „Děti tráví venku mnohem více času než dospělý člověk a jsou proto více vystavené přímému slunečnímu záření. Proto jsou kvalitní sluneční brýle a ochrana očí u dětí obzvláště důležitá. Ovšem děti jsou neposedné a častokrát se stává, že brýle odmítají. Proto u menších dětí do jednoho až dvou let volíme jako ochranu očí nošení kšiltovky nebo kloboučku. Všeobecně ale platí, že čím dříve naučíme dítě nosit brýle, tím dříve si na ně zvykne.

MUDr.Gabriela_Pilkova

A na co se tedy při výběru vhodných brýlí zaměřit? Brýle musí v první řadě dítěti na obličeji sedět, musí být pohodlné a praktické. Ale v neposlední řadě je nutné sledovat parametry skel. „Při ochraně před UV zářením je důležité, aby byl UV filtr v brýlích stoprocentní, aby byl zrak chráněn před UV A i UV B zářením. Doporučený je UV 400,“ uvádí MUDr. Pilková.

Příliš tmavé brýle škodí

Zajímavostí je, že brýle by neměly být ani příliš tmavé! Příliš tmavá skla mohou být dokonce naopak škodlivá! „Při pobytu na intenzivním slunci, například u moře, se doporučuje zatmavení brýlí 50-60%. Úplně tmavá skla nejsou vhodná. Způsobují, že se zorničky ještě více rozšíří a do oka proniká ještě více UV záření. Pokud si nejste jisti kvalitou svých brýlí, je lepší nechat si změřit UV filtr ve specializované optice,“ radí MUDr. Pilková.

Ovšem pozor! Jsou situace, kdy musejí jít sluneční brýle stranou. Nehledě na počasí. „Velký pozor je třeba dát u dětí, které se léčí s tupozrakostí. U těchto dětí je důležitější léčba oční vady než nošení slunečních brýlí. V současné době i kvalitní čiré dioptrické brýle mají ve sklech UV filtr, takže rodič se nemusí bát, že by dítě nemělo dostatečnou ochranu před UV zářením,“ uzavírá MUDr. Pilková.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..