Seznamovací aplikace někdy použilo 53 % Čechů. Skoro polovina (45 %) se na nich ale téměř každý týden setkává s podezřelými profily nebo zprávami. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Avastu, přední značky v oblasti digitální bezpečnosti a ochrany soukromí společnosti Gen. Rostoucí nebezpečí při online seznamování potvrzují i data Avastu, který v loňském roce zablokoval globálně o 30 % a v Česku o téměř 40 % více podvodů na seznamkách než v roce 2023.
Co dalšího z průzkumu vyplynulo?
- Čtvrtina (26 %) Čechů randících online se raději seznamuje online než v reálném životě. Větší oblibě se těší seznamovací aplikace (55 %) a následně sociální sítě (45 %).
- Sociální sítě vnímají přitom jako bezpečnější místo – 59 % věří Instagramu, 53 % LinkedInu. U seznamovacích aplikací mají nejvyšší důvěru Badoo (59 %) a Tinder (44 %).
- Většina (86 %) Čechů, kteří někdy použili online seznamku, by na první osobní setkání čekala až 1 měsíc online randění.
- Ženy jsou při online randění obezřetnější než muži. Zatímco 44 % z nich poví rodině či přátelům o plánované schůzce, muži tak činí jen v 23 %. Podobný rozdíl je i u sdílení aktuální polohy s rodinou či přáteli – 36 % žen sdílí během schůzky svou polohu, mužů tak činí jen 15 %.
- Čtvrtina (26 %) současných uživatelů online seznamek se někdy stala obětí podvodu, nejčastěji se jednalo o catfishing (61 %), romantický podvod (35 %) nebo falešnou seznamovací síť (35 %).
- Většina obětí (65 %) mezi současnými i bývalými uživateli seznamek přišla v důsledku podvodu o peníze. Průměrná ztráta činila 47 245 Kč a největší pak 600 000 Kč.
Další výsledky z průzkumu Avastu o nejnovějších trendech v randění a rizicích při online seznamování naleznete zde: https://newsroom.gendigital.com/online-randeni-stoji-obeti-podvodu-prumerne-47-tisic-korun-vetsina-cechu-pritom-dba-na-svou-bezpecnost