Ve světě již běžný trend gynekologických plastik naplno dorazil i k nám. České ženy se o ně stále více zajímají, především kvůli komplikacím po porodu, ale také z estetických důvodů. Čísla ze zdravotnických center ukazují, že zákrok v oblasti genitálií ročně podstoupí tisíce českých žen. Společnost si na intimní plastiky teprve zvyká, lékaři z pražského GynCentra se proto snaží bořit tabu v této oblasti, která pomáhá tisícovkám žen zlepšit jejich sexuální život.
V posledních letech se zvýšil zájem o počet provedených operací v celé západní Evropě. Studie zveřejněná v časopise British Journal of Obstetrics and Gynaecology ukázala, že za posledních pět let narostl počet žen se zájmem o plastiky intimních míst o 70 procent. Konkrétně to dokládají také čísla z přední britské kliniky plastické chirurgie Harley Medical Group. Ta předloni evidovala rekordní počet více než 5 000 dotazů ohledně plastické gynekologie.
V Česku potvrzují zájem o intimní plastiky čísla z internetu. Google eviduje měsíčně průměrně dvě tisícovky vyhledávání na téma plastické gynekologie. Celkový počet provedených operací se ovšem určuje těžko. V Česku funguje zhruba 200 zdravotnických zařízení, které provádějí gynekologické plastiky. Souhrnné statistiky neexistují, odhaduje se ovšem, že nějaký zákrok z oblasti plastické gynekologie ročně podstoupí několik tisíc českých žen. „Nejčastější jsou labioplastiky, neboli modelace malých stydkých pysků. Tuto operaci provedeme ročně zhruba stovce pacientek,“ řekl primář pražského Gyncentra MUDr. Petr Pícha.
K dalším častým zákrokům patří omlazení genitálu nebo odstranění příčné řasy hráze. Zájem je také o plastiky vaginy, hymenoplastiku (rekonstrukce panenské blány). „Tyto operace už však nejsou tak časté, v GynCentru je provádím průměrně jednou až dvakrát měsíčně,“ doplnil primář Pícha.
Boj proti tabu
Oproti zahraničí tak v českém prostředí najdeme jeden zásadní rozdíl – o této problematice se téměř nemluví. Přitom téměř polovina dospělých žen středního a vyššího věku uvádí, že není schopná dosáhnout sexuální satisfakce, často kvůli problémům s intimními partiemi po porodu nebo v souvislosti s přechodem.
Ženy se ovšem o takových problémech stále bojí mluvit. Proti tomu se snaží bojovat i odborníci z pražského GynCentra. Lékaři se zde snaží dokázat, že plastické operace ženských partií nejsou nic, za co by se měly pacientky stydět. „Příčinou problémů v sexuálním životě často bývá například nedostatečná pevnost tkání pánevního dna způsobená porodem nebo stárnutím. Tyto problémy přitom může vyřešit jednoduchý zákrok,“ vysvětluje primář Pícha.
Za odborníky z plastické gynekologie přichází pacientky i z estetických důvodů. Nejčastěji kvůli rejuvenaci (omlazení intimních partií) či hymenoplastice (obnova panenské blány). „Hymenoplastiku si některé vybírají z náboženských důvodů, jiné zahajují společný život s novým mužem a operaci považují za důležitý krok k vymazání starého vztahu,“ uvádí například primář GynCentra Petr Pícha.
V zahraničí zaplatíte až pětkrát tolik
Velké rozdíly panují tradičně v ceně zákroků, v zahraničí jsou až pětkrát vyšší. Pražské GynCentrum nabízí nejčastěji prováděnou labioplastiku od 15 000 Kč, v Polsku je to o deset tisíc více, v Německu už se pacientky dostanou za hranici 50 000 Kč a ve Švýcarsku dokonce přes 100 tisíc korun.
Průměrná cena – Vaginoplastika
Česko 18 556 Kč
…
Německo 98 505 Kč
Španělsko 54 960 Kč
Ukrajina 45 782 Kč
Rumunsko 29 541 Kč
Průměrná cena – Labioplastika
Česko 14 621 Kč
…
Švýcarsko 107 038 Kč
Španělsko 63 204 Kč
Německo 55 633 Kč
Polsko 24 251 Kč
PÁR ČÍSEL NA ZÁVĚR
Průzkum britské kliniky Transform Cosmetic Surgery:
- od roku 2010 až 45% nárůst počtu pacientek plastické gynekologie
- většina žen se rozhodla podstoupit operaci z osobních či estetických důvodů
- nejčastějšími důvody k zákroku bývají problémy po porodu
- průměrný věk britských pacientek je mezi 28 až 35 lety
Další informace naleznete na www.gyncentrum.cz
Pingback: Jaké zákroky nabízí plastická gynekologie? - Pro-miminka.cz