Každá maminka ví, že její dítě potřebuje pro správné fungování organismu kvalitní, zdravou vodu. Jenže jak už to bývá, na výběr máme celou plejádu vod od různých druhů balených vod po kohoutkovou. Obzvlášť u našich nejmenších a nejzranitelnějších však musíme být při výběru skutečně obezřetní. Voda nesmí organismus děťátka ohrožovat škodlivinami, ale naopak mu prospívat. Jakou vodu tedy zvolit?
Na pultech prodejen se dnes setkáváme se čtyřmi základními typy balených vod. Balenou vodou minerální, pramenitou a kojeneckou a balenou vodou pitnou. Jaké jsou tyto vody?
Kdybychom to měli vysvětlit co nejjednodušeji, balené vody minerální, pramenité a kojenecké se k nám dostávají z velmi kvalitních podzemních zdrojů, které mají stanovena ochranná pásma a Státní zemědělská a potravinářská inspekce provádí jejich pravidelné a velmi přísné kontroly v obchodech. Všechny informace o jejich původu a složení jsou uvedeny na etiketách lahví, tuto povinnost stanoví výrobcům zákon o potravinách a příslušné vyhlášky ke značení a výrobě potravin.
Pitná voda pochází převážně z povrchových zdrojů, je regulována zákonem na ochranu veřejného zdraví a vyhláškou, která stanoví požadavky na jakost vody dodávané veřejnými vodovody. Požadavky na vodu z vodovodu jsou méně přísné než na balené podzemní vody. Tím, že se pitná voda zabalí, se nijak nezmění její kvalita. Proto pozor na balené pitné vody, u kterých může jednat jen o zabalenou kohoutkovou vodu)!!!
Kojenecká voda stvořena pro kojence
Pro nás nejzajímavější kategorií balených vod je voda kojenecká nebo voda vhodná pro přípravu kojenecké stravy, která je z hlediska kvalitativních ukazatelů pro kojence stejná jako kojenecká voda. Ze všech vod dostupných na trhu musí tyto vody splňovat nejpřísnější kritéria, aby absolutně vyhověly potřebám kojenců. „Balené kojenecké vody jsou unikátní svým původem – jsou čerpány pouze z chráněného, vysoce kvalitního podzemního zdroje a Česká republika je jedinou zemí v EU, která má stanovena kritéria pro kojeneckou vodu. Protože je tato voda určena především pro kojence, vztahují se na ni velmi přísná pravidla jak na obsah látek, tak i třeba na úpravu,“ uvedla Ing. Jana Ježková, která se zabývá kvalitou vody. „Tyto vody nejsou nijak chemicky upravovány. Voda prochází horninami, které jsou tím nejúčinnějším a přirozeným filtrem, chránící je před působením civilizačních faktorů,“ dodala Ježková.
Pro zachování té nejvyšší kvality může být kojenecká voda upravována pouze UV paprsky, které nemají na organismus malého človíčka žádný negativní vliv. O tom, že je voda takto ošetřena, se dočtete na etiketě, kde je napsáno „Ošetřeno ÚV zářením“. Protože kojeneckou vodu vnímá naše legislativa jako potravinu, nalezneme na každé lahvi etiketu s textem „kojenecká voda“ popř. voda vhodná pro přípravu kojenecké stravy, s udáním přesného místa původu a složení.
Kojeneckou vodu, popř. vodu vhodnou pro přípravu kojenecké vody by maminky měly upřednostnit před ostatními zdroji a především před vodou kohoutkovou, pro kterou jsou limity škodlivých látek méně přísné, většinou neznáme ani její zdroj, složení, způsob úpravy a ani netušíme, v jakém stavu může být vodovodní rozvod, kterým k nám doputovala. Přitom vodovodní rozvody mohou mít na kvalitu vody velký vliv.
„Limity obsahu manganu, dusičnanů, či sodíku nebo mikrobiologické jsou v kojenecké vodě v porovnání s pitnou vodou přísnější až několikanásobně, takže kojenec jejím pití dostává nesrovnatelně méně nevhodných popř. škodlivých látek,“ doplnila MUDr. Jana Foltinová. Celková mineralizace kojenecké vody nesmí překročit 500 mg/l a v případě, že je kojenecká voda sycená CO2, musí být na etiketě upozornění „před použitím odstraňte oxid uhličitý varem“.
Miminka a minerální voda?
Často se setkáváme s otázkou, zda nemůže děťátku škodit množství minerálů rozpuštěných v minerální vodě. To, jestli je přírodní minerální voda vhodná pro přípravu kojenecké stravy a splňuje požadavky pro kojenecké vody, se vždy dozvíte z informací uvedených na obalu. Pro dítě, ale i dospělého, je podstatné, jaký je obsah minerálních látek ve vodě, nikoli zda se jedná o minerální vodu. Obsah rozpuštěných látek může být např. v kohoutkové vodě vyšší než ve vodě minerální. Zásadní je volit vždy vodu podzemní s vhodnou mineralizací. Pokud se tedy budete řídit tímto obecným pravidlem, určitě nepochybíte.
Jsou pro miminka vhodné úpravy kohoutkové vody převařením a filtrem?
Mezi maminkami se často traduje, že pokud vodu z vodovodu převaří, stává se neškodnou a mohou z ní připravovat stravu pro kojence. Ve skutečnosti lze varem z vody odstranit např. oxid uhličitý nebo chlor, příp. mikroby, není však možné odstranit jiné nežádoucí látky –hormony, detergenty, chlorované chemické látky, viry apod., které se v kohoutkové vodě mohou vyskytovat. Pokud neznáte bezpečně složení vaší kohoutkové vody, nedoporučuje se z takové vody kojeneckou stravu připravovat.
Stejná situace nastává u otázky, jestli dětem podávat filtrovanou vodu. Filtr vodu z vodovodu změkčí a vylepší její chuť, ale nezbaví ji případných nevhodných či škodlivých látek, při nesprávném provozu a čištění mohou filtry do vody škodliviny dokonce zanášet. Maminky by proto pro své nejmenší neměly vodu tímto způsobem upravovat a měly by se spolehnout jen na kojenecké vody nebo vody vhodné pro přípravu kojenecké stravy.
www.pijtezdravouvodu.cz