Články

V Česku oslaví Den dětí také desítky tisíc dětí ze zkumavky

Když se u nás před třiceti lety narodilo první dítě ze zkumavky, mluvilo se téměř o zázraku. Dnes se jich takto ročně narodí přes pět tisíc. Metod umělého oplodnění totiž využívá čím dál více českých párů. Kromě neplodnosti je důvodem například nečekané onemocnění jednoho z partnerů nebo odkládání mateřství do pozdního věku. Největší sraz dětí z umělého oplodnění v ČR organizuje klinické centrum ISCARE – na speciální akci se jich takto sešlo na jednom místě i přes 1 200.

laborator-oocyty_ISCARE

První dítě ze zkumavky se u nás narodilo v roce 1984. Byl to chlapec a letos oslaví třicátiny. Narodil se díky odborníkům z brněnské fakultní nemocnice. Jednalo se tehdy o vůbec první porod takto počatého dítěte ve střední a východní Evropě. Opravdový rozvoj ale nastal až po roce 1989, kdy začala vznikat první soukromá specializovaná centra asistované reprodukce.  Dnes už není umělé oplodnění nic neobvyklého a každý rok se tak u nás narodí kolem pěti tisíc dětí. Párům, které mají potíže počít dítě přirozenou cestou, pomáhá i IVF klinika centra ISCARE. Od svého založení v roce 1995 má na svědomí více než osm a půl tisíce dětí.

„Pokud se žena snaží rok neúspěšně otěhotnět, doporučuji nechat si vyšetřit hormonální profil, podstoupit ultrazvukové vyšetření a nechat partnera vyšetřit spermiogram. To vše by měla provést v koordinaci se svým ošetřujícím gynekologem a případně navštívit některé z center asistované reprodukce,“ radí Jaroslav Hulvert, primář IVF klinického centra ISCARE.

Proti neplodnosti bojuje Social freezing

Statistiky jsou neúprosné. Ve světě i u nás každoročně roste počet lidí, kteří nemohou dítě počít přirozeně. Dlouhodobě tento problém trápí více než patnáct procent českých párů, toto číslo se navíc stále zvyšuje. Důvodem může být životní styl a nemoci. U žen jde pak často o odkládání početí (například kvůli kariéře) do věku, kdy šance na přirozené početí rapidně klesá. Neplodnost hrozí také v případě úrazů či při podstoupení chemoterapie v případě rakoviny reprodukčních orgánů.

Především v západní Evropě se v posledních letech stal populární tzv. Social freezing. Mladí lidé mezi 20 a 30 lety si nechávají preventivně zmrazit pohlavní buňky, což jim dává jistotu založení rodiny v budoucnu. „Přál bych si, aby muži začali myslet více do budoucna. Před lety jsem prodělal rakovinu varlat, a v podstatě náhodou jsem těsně před začátkem chemoterapie využil Social freezing. Preventivní zamražení spermatu příliš času nestojí, ale zajistí stejně jako mě možnost mít děti i po vážné nemoci či zranění,“ vysvětlil sportovec Petr Koukal, který klinice ISCARE pomáhá s šířením osvěty v této oblasti.

Social freezing je výraz pro preventivní zamrazování spermií a oocytů, tedy mužských a ženských zárodečných buněk, za účelem jejich pozdějšího využití. Tento proces dává mužům a ženám možnost počít v budoucnu geneticky vlastního potomka. Více info najdete na www.socialfreezing.cz.

zmrazovani-spermii

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..