Pomalu ale jistě přichází zima a s ní i klasické neduhy, jako jsou nachlazení, záněty dýchacích cest či chřipka. Bacily jsou všude kolem nás. Sice se jim prakticky nelze vyhnout, ale jde se proti nim dobře bránit. V této roční době je více než kdy jindy důležitá podpora imunity, jak u dospělých, tak především u malých dětí. Kromě tradičního vitamínu C se v poslední době doporučují i probiotika. Jsou ale tak účinná? A jsou jen pro dospělé, nebo i pro děti?
Náš imunitní systém se vyvíjí ještě před narozením. Nejdůležitějším krokem je pro něj vlastní porod, kdy dítě získá důležité protilátky. Hlavní centrum imunity sídlí v tlustém střevě, proto je jeho vývoj a osídlení správnými bakteriemi pro dobrou obranyschopnost dítěte velmi důležité. Tyto správné bakterie dítě získává především z mateřského mléka. Nepostradatelný význam pro obranyschopnost má tedy mateřské mléko. Svojí imunologickou složkou zabezpečuje adaptaci dítěte na vnější prostředí. Na základě toho, s jakými patogeny se matka a dítě po narození setkávají, obsahuje i určitou skladbu protilátek. Někdy se ale stává, že dítě má imunitu sníženou (např. po porodu císařským řezem, po léčbě antibiotiky) či se v jeho okolí často vyskytují bacily (mladší sourozenec). V těchto případech je vhodné imunitu podpořit přátelskými probiotickými bakteriemi např. ve formě kapek.
Nepodceňujte rekonvalescenci
Malé děti bývají často nemocné, ačkoli se většinou rychle uzdravují, není dobré odbývat rekonvalescenci. Samotné vyléčení totiž nestačí, je potřeba dopřát malému pacientovi také čas, aby se s chorobou zcela vyrovnal. Zvláště po léčbě antibiotiky, která společně s nepřátelskými mikroorganismy hubí i bakterie přátelské, především ty ve střevech a organismu po takové kúře nějakou dobu trvá, než se vrátí rovnováha. Uskutečněné studie dokazují, že obnova zdravé střevní flóry může trvat i několik týdnů. Tak dlouho trvá i oslabení obranyschopnosti dítěte. Mezi další příčiny změn ve střevní mikroflóře patří rotavirová nebo-li průjmová onemocnění a změny v jídelníčku.
Právě v obdobích s oslabenou imunitou je dobré podpořit obranyschopnost přátelskými probiotickými bakteriemi, které pomáhají s častými dětskými zažívacími obtížemi, jako je kolika, zácpa, průjem. Mezi příznivé bakterie patří především Lactobacillus reuteri, který je významným antimikrobiálním činitelem, chrání před mnoha běžnými infekcemi a přináší všeobecný prospěch nejen dětem, ale i dospělým. Jedním z nejprokázanějších účinků při jeho konzumaci je léčba průjmu způsobeného rotavirem. Při pravidelném užívání tohoto probiotika byla výrazně zkrácena doba trvání obtíží spojených s touto nemocí. L. reuteri je také účinným léčebným prostředkem při výskytu novorozenecké koliky. Využíván je také v dentální péči. Bylo prokázáno, že ničí bakterie rodu Streptococcus mutans, které jsou zodpovědné za tvorbu zubního kazu.
Dbejte na to, aby děti dostávaly pestrou stravu. Protože ani nadbytek uměle přijímaných vitaminů tělu neprospívá. Mějte na paměti, že dítě v kojeneckém věku je vhodné co nejdéle kojit, mateřské mléko má ideální složení pro stravování dítěte. A je-li právě Vaše dítko nemocné, nezoufejte. Právě prodělané nemoce posilují imunitní systém vašeho dítěte.
Více informací naleznete na www.probiotickekapky.cz .
Dobrý den,
reaguji na váš článek, jelikož s vámi musím bez výhrad souhlasit. S probiotickými kapkami mám skvělé zkušenosti, dcerce velmi pomohly. Neměla jsem sice ty, o kterých zde píšete, ale ty od biopronu, nicméně velké rozdíly v tom asi nejsou. Doufám, že si váš článek přečte mnoho maminek, které řeší stejný problém, jako kdysi já s malou, která věčně marodila.
Děkuji za takové články.