Kontaktní čočky nosí zhruba každý třetí Čech, který má problémy se zrakem. Častěji je volí mladí lidé od 20 do 29 let věku, zejména ženy. I nošení kontaktních čoček má ale svá pravidla. Pokud se jimi jejich majitelé neřídí, mohou si způsobit nepříjemné záněty i trvalé poškození zraku.
V současné době si valná většina lidí kupuje kontaktní čočky přes internet. Problémem je, že střídají různé typy kontaktních čoček, aniž by je předtím vyzkoušeli a zkonzultovali s odborníkem. Řídí se především cenou a tím, jaké nosí známí. „Ne každá kontaktní čočka je vhodná pro každé oko. Pokud zvolí například těsnou kontaktní čočku, bude na oku příliš přilepená. Čočka bude mít nedostatečný pohyb, tudíž i špatnou výměnu slzného filmu, ve kterém se budou hromadit odumřelé buňky. Tím se startuje koloběh komplikací spojených s nošením kontaktních čoček,“ popsal Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Zdaleka ne všichni majitelé kontaktních čoček jim věnují potřebnou péči. Tím si mohou zadělat na řadu komplikací, které mohou vést k rapidnímu zhoršení zraku, v krajních případech i ke slepotě. „Kontaktní čočky s plánovanou výměnou 14 dní a déle je nutné každý den pečlivě čistit a ukládat do čerstvého roztoku. Měkké kontaktní čočky je nutné denně ukládat do čistého roztoku. Předtím je podstatné kontaktní čočku mechanicky vyčistit. Tím se odstraní nejvíce bakterií, améb a nečistot. Nositel čočky by ji měl 20 vteřin promnout v dlani s roztokem. Na měkké kontaktní čočky by nikdy neměla přijít voda z vodovodu. Pevné kontaktní čočky se také čistí denně a ukládají se do čistého roztoku. Čištění však musí být dvoufázové. Po vyjmutí kontaktní čočky z oka je nejprve nutné ji vyčistit abrazním čisticím roztokem, poté opláchnout v pitné vodě a uložit do pouzdra s čerstvým roztokem. V obou případech je důležité nepřekročit doporučené datum spotřeby roztoku. Po otevření je nutné roztoky spotřebovat do půl roku. Nositel čoček by si nikdy neměl půjčovat cizí pouzdro,“ vysvětlil Pavel Stodůlka.
Řada uživatelů kontaktních čoček si myslí, že o ně pečuje dostatečně. Řídí se ale mnoha mýty a omyly, které jejich zraku škodí. „Nejčastějším problémem je nedodržování plánované výměny. Například je-li kontaktní čočka 14denní, je nutné vyhodit ji 14 dní ode dne otevření obalu. Neznamená to tedy, že si ji člověk může čtrnáctkrát nasadit v libovolném časovém období. Dalším problémem je, že kontaktní čočky jejich majitelé ukládají několikrát po sobě do stejného roztoku nebo nevyměňují pouzdro. V závitech se pak dají mnohdy najít plísně. Důležité také je mít před každou manipulací s kontaktními čočkami umyté ruce,“ upozornil Pavel Stodůlka.
Tradiční otázkou nositelů kontaktních čoček je, zda je mohou mít v letadle. Spousta lidí s dioptrickou vadou je během letu raději nahrazuje brýlemi. To ale není nutné, kontaktní čočky je možné mít v letadle bez problémů. Dokonce ani při dlouhých letech by neměly zraku nijak uškodit. Při delším letu ale může nastat horší snášenlivost kontaktních čoček v důsledku vysychání oka. To se projevuje pocitem cizího tělíska, škrábáním nebo tlačením čoček. „Pro pohodlí během letu je dobré si s sebou na palubu vzít oční kapky neboli umělé slzy. Suchý vzduch v letadle totiž čočky vysouší a dochází k jejich smršťování. Obzvláště při delších letech kvůli tomu mohou být v oku nepříjemné. Vhodné je také po příletu do cílové destinace zvážit aplikaci nového páru čoček,“ popsal Pavel Stodůlka.
Kontaktní čočky ale nejsou jen doménou lidí, kteří mají problémy s viděním. V oblibě jsou i barevné kontaktní čočky. Odborníci před nákupem tohoto typu čoček varují. Je třeba pečlivě vybírat prodejce. Kvalitní barevné čočky by sice zrak neměly poškozovat víc než ty běžné, mohou ale znatelně zkreslit vidění. „Když si člověk do oka nasadí například červené kontaktní čočky, samozřejmě nevidí červeně. Oproti běžným kontaktním čočkám ale ty barevné mají kruh, který překrývá pravou barvu duhovky. Někomu proto mohou barevné kontaktní čočky zužovat zorné pole nebo navozovat pocit jako v tunelu, zvláště pokud má někdo hodně široké zornice. Tento efekt je nebezpečný zejména při řízení vozidla. Navíc by na nákupu barevných čoček neměli lidé šetřit. Barvivo, které čočky obsahují, totiž může být pro oko škodlivé a výjimečně i trvale poškodit zrak,“ upozornil Pavel Stodůlka.
Existuje řada indicií, podle kterých může majitel kontaktních čoček rozpoznat jejich škodlivý vliv na zrak. „Některé čočky jsou v oku nepříjemné, oko dráždí a nadměrně vysušují nebo ho mohou i poškrábat. To už je signál pro jejich majitele, že něco není v pořádku. Avšak i když tento pocit čočky nevyvolají, může oko pod čočkou špatně dýchat a na rohovce se pak mohou tvořit patologické cévy v důsledku špatného okysličování rohovky. Je tedy důležité vybrat si čočky, které dobře propouštějí kyslík,“ doporučila Michaela Netuková, lékařka oční kliniky Gemini.
PŘÍBĚH Z ORDINACE
„Do mé ambulance se dostala i velice mladá pacientka po akantamébové infekci. Nedodržovala dobu plánované výměny, kontaktní čočky ukládala pouze do fyziologického roztoku, a někdy dokonce do vody. Rohovku měla tak zajizvenou, že už vidění nešlo zlepšit ničím. Ve věku 21 let měla jen jedno zdravé oko. Přitom stačilo jen dodržovat doporučenou dezinfekci a hygienu kontaktních čoček,“ popsal jeden z případů Pavel Stodůlka.