Školák

Schola Pragensis: největší přehlídka středních škol v Česku nasměruje tisíce deváťáků

Téměř 80 tisíc deváťáků čeká výběr střední školy. Ujasnit si priority, zájmy a vlastní možnosti pomáhá výstava Schola Pragensis. Největší přehlídka středních a vyšších odborných škol v Česku proběhne letos od čtvrtka 28. do soboty 30. listopadu v Kongresovém centru Praha. Vstup pro všechny je zdarma.

Už 24. ročník Scholy Pragensis by neměl minout žádného deváťáka. Získá zde přehled o bohaté nabídce středních škol a možnostech budoucího uplatnění. „Návštěvníci budou mít opět možnost poznat nové školy, které budou speciálními hosty veletrhu. Jedná se například o Vojenskou střední školu a Vyšší odbornou školu Ministerstva obrany v Moravské Třebové nebo Gymnasium Friedricha Schillera v Pirně. Samozřejmě nebudou chybět soutěže pro širokou veřejnost, vzdělávací a informační nabídka více jak 160 vystavovatelů, a to nejen po žáky odcházející ze základních škol, ale i pro všechny, kteří mají zájem se například rekvalifikovat nebo využít některou z nabídek vzdělávacích kurzů v rámci celoživotního vzdělávání,“ popsal letošní ročník Pavel Dvořák, specialista koncepce školství a dalšího vzdělávání Magistrátu hlavního města Prahy.

„Pro nerozhodnuté žáky je výstava Schola Pragensis výborným zdrojem detailních informací a možností srovnání jednotlivých škol, a to ještě před návštěvou jejich dnů otevřených dveří. Přímo ve stánku si návštěvníci veletrhu mohou pohovořit s našimi studenty a řadu informací získat také od nich. Na Schole Pragensis se uchazeči z úst učitelů i studentů dozvědí o podobách výuky oboru informační technologie, nabízených specializacích,  skladbě předmětů, nárocích na znalosti ze základní školy nebo vybavení učeben,“ uvedl Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT), která je pravidelným účastníkem výstavy Schola Pragensis, letos se stánkem číslo 231.

Každoročně dorazí na Scholu Pragensis přes 30 tisíc návštěvníků. Ve všední dny dopoledne převažují prohlídky žáků 8. a 9. tříd základních škol se svými učiteli. Návštěvnost se každoročně zvyšuje zejména v páteční večer a v sobotu, kdy přicházejí uchazeči o studium s rodinou nebo kamarády. Vybírat zde mohou ze specializovaných škol i řemeslných oborů.

„Naše škola se výstavy účastní od prvního ročníku, letos opět se stánkem 202 ve druhém patře Kongresového centra Praha. Na našem stánku návštěvníci získají veškeré informace o kompletní vzdělávací nabídce naší školy – poznají tedy zahradnické, stavební i dřevozpracující obory a také ty s ekonomicko-sportovním zaměřením. Náš školní stánek tradičně doprovodí rozsáhlá květinová dekorace s prezentací floristické vazby, aranžování květin a adventních věnců. V rámci školní prezentace bude na stánku školy probíhat populární prodej květin a vazeb návštěvníkům. Veškerá tvorba květin bude v režii našich žáků. Současně bude na stánku školy probíhat reálná prezentace odborné výrobní činnosti žáků stavebních učebních oborů truhlář, klempíř, malíř a lakýrník, sklenář, podlahář a kominík. K vidění budou ukázky moderních postupů a technického vybavení uvedených oborů s možností aktivního zapojení návštěvníků, kteří si mohou vybrané odborné činnosti vyzkoušet. Drobné výrobky vytvořené žáky během prezentací pak budou rozdávány návštěvníkům,“ řekl Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov (SOŠJ).

Schola Pragensis je určena nejen žákům základních a speciálních škol, ale i široké veřejnosti se zájmem o rekvalifikaci či doplnění vzdělání. Její přínos oceňují ale i samotní ředitelé škol. „Pro nás jako školu je tato výstava zásadní – přes 60 procent našich studentů nás na této výstavě navštíví. Výstava pomůže uchazečům při rozhodování, minimálně aby se jako další krok přišli podívat na naše dny otevřených dveří,“řekl Martin Vodička. Jeho slova potvrzuje i ředitel Střední odborné školy Jarov Miloslav Janeček: „Návštěvníci na jednom místě získají přehled o kompletním portfoliu středních škol na území Prahy, přičemž uvidí reálné činnosti žáků těchto škol a budou moci získat kompletní sylabus informací o každé ze škol. Jedná se o ideální předstupeň před návštěvou dnů otevřených dveří vybraných škol. Školy pak mají jako vystavovatelé možnost srovnání svých prezentací a výrobků navzájem, což představuje ideální evaluační nástroj.“

Organizátor veletrhu – hlavní město Praha – připravuje pro návštěvníky každoročně řadu novinek, ani letošní ročník nebude výjimkou. „Například se návštěvníci budou moci v prvních dvou dnech seznámit s takzvaným PolytechBusem, tedy aktivitou na podporu polytechnického vzdělávání. Plánujeme prezentaci autíček s vodíkovým pohonem a zapojení do soutěží Horizon Grand Prix. Chystáme drobné soutěže v robotice za použití robotických stavebnic. Máme v plánu opět organizovat semináře a workshopy k novým technologiím a vzdělávacím obsahům – virtuální realita, robotika, prezentace prvků digitální interaktivní výuky, podpora výuky matematiky a další,“ uzavřel Pavel Dvořák.

1 Shares

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..